bildirgec.org

bruce lee hakkında tüm yazılar

Lee’yi ‘efsane’ yapan film; Enter the Dragon (1973)

queennothing | 12 August 2011 11:25

1928 senesinde Amerika’da dünyaya gelen yönetmen Robert Clouse, 68 senelik yaşamına 20’ye yakın sinema filmi ve iki Oscar adaylığı sığdırdı. 1997 senesinde yaşamını yitiren yönetmenin 1973 senesinde çektiği sinema filmi “Enter the Dragon“un (Ejder Kalesi/ Ejderin Üç Fedaisi) senaryosu Michael Allin tarafından yazıldı. Başrolünde 32 yaşında hayatını kaybederek efsaneler arasındaki yerini alan aktör Bruce Lee‘nin rol aldığı yapımda John Saxon, Ahna Capri, Jim Kelly, Robert Wall, Angela Mao, Kien Shih ve Geoffrey Weeks rol alıyor. 850.000 Dolar gibi bir bütçeyle tamamlanan yapım Çin’de ve Amerika’da çekildi. Bruce Lee’yi efsane yapan film olarak kabul edilen “Enter the Dragon”, aksiyon sevelerin muhakkak seyretmesi gereken başarılı bir eser.

Bruce Lee’yi Amerika’yla Tanıştıran Film: Marlowe

Ulucan | 28 September 2010 14:00

Marlowe
Marlowe

Yönetmenliğini Paul Bogart’ın yaptığı, senaryosu Raymond Chandler’in The Little Sister (Küçük Kız Kardeş) adlı romanından yola çıkılarak yazılan 1969 yapımı filmin başrollerinde; James Garner, Gayle Hunnicutt, Rita Moreno, Carroll O’Connor, Jackie Coogan ve dövüş sanatlarının usta ismi Bruce Lee var.

Film James Garner’ın The Rockford Files’daki Jim Rockford karakteriyle ikinci Los Angeles Özel Dedektifi rolünün habercisi olmuş. Stirling Silliphant’ın film için yazdığı, Marlowe’ın birçok sözü Chandler’ın kitabından doğrudan alınmış.

THE CROW Yeniden Çekiliyor

AsetilCoa | 28 July 2010 16:37

1984 yılından beri dünyada en çok satılan çizgi roman olan ve James O’Barr‘a Uluslararası Çizgi Roman Festivalinde ödül kazandıran The Crow 1994 yılında sinemaya uyarlanmıştı. Sinema tarihinde bu filmin önemli olmasının birçok nedeni vardı. James O’Barr’ın kendi hayatındaki sıkıntılardan yola çıkarak senaryoyu yazması, filmin başrolünde Bruce Lee‘nin oğlu Brandon Lee‘nin oynaması bu filmi çizgi roman sevenler içinde kült bir film haline getirmişdi. Filmin çekimlerinde talihsiz bir kazayla Brandon Lee’nin ölmesi herkesi üzmesine rağmen filmin reklamını yapmış ve filmi efsanevi kılmıştı.

hızlı yaşamasalar efsane olamayacaklardı

nazokiraze | 20 November 2009 10:00

18 yaşındayken Oscar’a aday gösterildiginde, bu ödüle aday gösterilen en genç oyuncu kategorisinde 6. kişi ünvanını aldı (geçtiğimiz yıla kadar hala 6. kişi oydu, bu yıl ne oldu bilmiyorum)

Bahsettiğim kişi Gladyatör filminden tanıdıgımız Joaquin Phoenix’in de kardeşi olan (ölmeseydi ondan daha ünlü olacağına şüphe yok) River Phoenix.

Müzisyen ve oyuncu olan River Phoenix; Genç Astronotlar, Indiana Jones: Son Macera, Benim Güzel Idaho’m, Şifreciler, Dogfight, Little Nikita filmleriyle oldukça başarılı bulundu , küçük yaşta tanıştıgı kameralar sayesinde zaten gençliğin sevgilisiydi, yirmili yaşlara geldiğinde kendini o kabuktan sıyırmaya başlayarak önemli rollere imza attı. (Ölmeseydi Vampirle Görüşme filminde de oynayacaktı ve bu film ona adandı)

Abisi ve arkadaşlarıyla gittiği Viper Room adlı gece klübü (klüp o dönem Johnny Depp’indi ve bu olaydan sonra her yıl 31 ekimde orayı kapattı) genç aktörün yaşadığı son yerdir. Aniden nefessiz kalan ve kusmaya başlayan Phoenix hastaneye kaldırılsa da kurtarılamaz ve 23 yaşında hayatını kaybeder. Ölümü için uyuşturucu denen oyuncu için yakınları onun uyuşturucudan nefret ettiğini şeklinde açıklama yaparak ölümünü şüpheli bulmuşlardır.

”Hızlı Yaşa Genç Öl Cesedin Yakışıklı Olsun” denince ilk akla gelen kişi olan James Dean, sinema tarihinin efsaneleşmiş kişileri arasında en önemli yere sahip kişilerden biridir, çevirdiği birkaç filme ve yıllar önce ölmesine rağmen, her nesil tarafından bilinir. Hala en seksi aktörler sıralamasında üst sıralardadır.

Bugün yaşasaydı 78 yaşında olacaktı James Dean, ama o 24 yaşında ölerek efsane olarak tarihe kazındı.

Bruce Lee : Ejderin Gerçeği

powerbyfi | 21 August 2009 16:05

Dünya sinema tarihinin efsane ismi, dövüş sanatlarında ekoller yaratan dövüşçü, kısacık bir ömür yaşamasına rağmen halen yeri doldurulamayan ve doldurulamayacak, dünya genelinde dövüş salonlarının ardı ardına açılmasının nedeni, rica etseniz size çay getirecek masumlukta güzel yüzlü, Çin dövüş öğretilerinin birçoğunu ret ederek dövüş sanatlarını dünyaya yaymak için yaşamı boyunca çaba göstermiş ve bundan başarılı olmuş, çocukluğumuzun idolu olan sporcudur: Bruce Lee.

33 yıl yaşayan ve oynadığı 4 başrol ile ölümünden çok sonra bile herkesin hala adını bildiği ve saygı duydugu, dünyada halen en çok tanınan dövüş ve savunma sanatları sporcusudur.
33 yıl yaşayan ve oynadığı 4 başrol ile ölümünden çok sonra bile herkesin hala adını bildiği ve saygı duydugu, dünyada halen en çok tanınan sporcudur.

Bruce Lee 27 Kasım 1940 yılında San Francisco’da Amerika’da doğdu. Babası Lee hoi-Chuen Çinli, annesi Grace Lee yarı Çinli, yarı Almandır. Babası ve annesi Çin operasında oyunculuk yapmışlardır. Baba Lee aynı zamanda rütbeli asker olarak orduda görevde almaktaydı. Bruce Lee doğduğunda Amerika’ya turne için gelmişlerdi. Los Angeles’ta gerçekleşen doğum Çin takvimine göre ejder yılı ve saatinde gerçekleşmiştir. Doğumdan sonra gereken mecburi kimlik nedeniyle hemşirelerin yeni doğan bebeğe seslendikleri isim olan “Bruce” ismi kimliğe yazdırıldı. Doğumdan sonra aile Hong Kong’a geri döndüler.

“Bruce Lee Trilogy” geliyor!

queennothing | 24 July 2009 09:24

27 Kasım 1940, San Fransisco doğumlu, rol aldığı aksiyon yapımlarında sergilediği dövüş teknikleriyle efsaneleşen aktör Bruce Lee, ‘serebral ödem’ teşhisi konularak, 20 Temmuz 1973 tarihinde hayatını kaybetmişti. J.A. Media, aktörün 33 yıllık hayatını 3 filmden oluşan (trilogy) bir seride toplamaya karar verdi. Senaryo hazırlanırken, ailesi başta olmak üzere, hayranlarının arşivi ve yayınlanmış Lee arşivlerinden yararlanıldı.”Bruce Lee” adını taşıyacak olan seri, 2009 Ekim ayında çekilmeye başlanacak. 2010’a hazır olması düşünülen film, Lee’nin doğumgünü olan 27 Kasım’da vizyona girecek.

son duraklarında ünlüler

nazokiraze | 17 March 2009 17:56

Çok eskiden yada günümüze daha yakın dönemde hayata veda eden ünlü insanların mezarlarını ziyaret etmeyi çok isterdim, aslında en makbülü gösterişsiz bir mezar olsa da pek çok ünlü değişik mezarlarda yatmakta. Dünyada mezar anlamında Mısır Krallar Vadisi ile hiç bir mezarlık yarış edemeyecek olsa da yine de pek çok ilginç ve gösterişli mezarlıklar göç edenleri agırlıyor.Kim nerde yatıyor ,işte bazıları:

Westwood Memorial Park Chapel ,dünyanın en ünlü mezarlıklarından biri, pek çok ünlüye ev sahipliği yapan, yerde yatan en ünlü kişi Marilyn Monroe.Mezar taşında dudak izleri bulunan Monroe,duvar mezarı tarzında mezar taşıyla ziyaretçilerini bekliyor.

Bilim kadını Marie Curie ,1995 yılında mezarından alınarak, Panthéon‘a Fransa ulusal anıt mezarlıgı) konuldu.Başarılarından dolayı, bu anır mezara nakledilen ilk kadın olma özelliğini taşıyan Madam Curie, aynı yerde yatan Victor Hugo,Emile Zola,Voltaire ve Jean-Jacques Rousseau ile aynı yerde yatmaktadır.

Nokia N96 Bruce Lee

akdem | 07 December 2008 09:19

Nokia N96 Bruce Lee
Nokia N96 Bruce Lee

Nokia Çindeki pazar payını ve bruce lee hayranlığını göz önünde bulundurarak sadece çin için N96 Bruce Lee modelini yarattı. 1,300$’lık bu telefon aksesuarları ve kendisi tamamen bruce lee figürleriyle kaplı. Bruce Lee’nin mınçıka ile oynadığı reklam filmine buradan resmi sitesine ise şuradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca sitede 3d Bruce Lee ile bir takım Kungfu hareketleri de yapabilirsiniz.

Brucee Lee Mınçıka ile ping-pong oynuyor.

tuncelik81 | 25 November 2008 13:20

 sunulan Nokia N96 Bruce Lee
Nokia N96 Bruce Lee

Nokia nın en son versiyonu olan N96 nın uzak doğuda satışa sunulan Nokia N96 Bruce Lee versiyonun tanıtımı için yapılan reklamda dövüş sanatlarının ustası Bruce Lee’nin bir masa tenisi başında mınçıkasını kullanarak ping-pong ustalarına karşı verdiği mücadeleyi gösteriyor.

Oldukca ilginç ve güzel olan bu reklam filimini izlemek için burayı, Nokia N96 hakkında bilgi almak için ise burayı taklayınız.

Klasik film sevenler parmak kaldırsın

Gigabyte | 24 March 2008 13:28

Bruce Lee ve Chuck Norris
Bruce Lee ve Chuck Norris

İçinizde klasik hatta çok eski siyah beyaz filmleri izlemekten hoşlananlar var ise size iyi bir haberim var. B movies.com 40’lı yıllardan 80 li yıllara kadar çevrilmiş olan birçok korku, bilim kurgu, kung-fu ve western filmini online olarak izleyebileceğiniz harika bir web sitesi. Üstelik ücretsiz olduğu gibi üyelik dahi gerektirmiyor. 68 yapımı night of the living death ve çocukluğumda hiçbir filmini kaçırmadığım bruce lee‘nin the invincible’ı bana oldukça keyifli bir pazar günü geçirtti. Sırada John Wayne‘in Angel and Badman‘i var. B movies.com‘u klasik film severlere şiddetle tavsiye ederim. Bu filmleri nasıl indirebileceğimiz konusunda fikri olanlar var ise onları da yorumlar bölümüne beklerim…