bildirgec.org

martial arts hakkında tüm yazılar

Bruce Lee’yi Amerika’yla Tanıştıran Film: Marlowe

Ulucan | 28 September 2010 14:00

Marlowe
Marlowe

Yönetmenliğini Paul Bogart’ın yaptığı, senaryosu Raymond Chandler’in The Little Sister (Küçük Kız Kardeş) adlı romanından yola çıkılarak yazılan 1969 yapımı filmin başrollerinde; James Garner, Gayle Hunnicutt, Rita Moreno, Carroll O’Connor, Jackie Coogan ve dövüş sanatlarının usta ismi Bruce Lee var.

Film James Garner’ın The Rockford Files’daki Jim Rockford karakteriyle ikinci Los Angeles Özel Dedektifi rolünün habercisi olmuş. Stirling Silliphant’ın film için yazdığı, Marlowe’ın birçok sözü Chandler’ın kitabından doğrudan alınmış.

Aikido

Gigabyte | 18 June 2008 14:30

Aikido diye bir savunma sanatının varlığından ilk kez 1999 yılında haberim oldu. Bundan tam bir yıl sonra ise aktif Aikido hayatım başladı. Çalışmalarıma zaman zaman çeşitli nedenlerle ara vermek zorunda kalmış olsam da, emeğimin karşılığını 2004 yılında siyah kemer sahibi olma onuruna erişerek aldım. Peki o halde Aikido nedir? Ne tür bir savunma sanatıdır?

Aikido Japonya kökenli bir savunma sanatıdır. Kurucusu Morihei Ueshiba (1883-1969) bir dövüş sanatları ustasıdır. Gençlik yıllarında çalışmalarını Jujutsu ve Kenjutsu üzerine yoğunlaştıran Morihei Ueshiba olgunluk döneminde savunma sanatlarına farklı bir bakış açısı getirmiştir. Kökleri çoğunlukla Jujutsu tekniklerine dayanan bu yeni dövüş sanatını, 1942 yılından itibaren Aikido olarak adlandırmıştır. O tarihten itibaren Japonya’da oldukça yaygın olarak çalışılan Aikido’nun dünyada popüler hale gelmesi ise Amerikalı aktör Steven Seagal sayesinde olmuştur.

Aikido esas olarak fiziksel güç kullanmak yerine hasmın gücünden daha doğrusu enerjisinden faydalanmayı öngörür. Dairesel vücut hareketleri ile uygulanan teknikler göze oldukça hoş görünürler. Hasmı kilitlemek veya fırlatmak üzere iki gruba ayrılan teknikler, doğru yapıldıklarında çok etkilidirler. Aikido teknikleri ilk bakışta kolay gibi görünmekle beraber aslında hiç de kolay değildir. Teknikleri öğrenmek uzun süren sabırlı ve disiplinli bir çalışmayı gerektirir. Bugüne kadar tecrübelerim bana şunu gösterdi ki Aikido çalışmaya başlayan kişilerin neredeyse yarısı ilk birkaç ayda bu sabırsızlık yüzünden çalışmayı bırakmaktadırlar. Aikido öğrenmek isteyenlerin unutmaması gereken en önemli nokta bunun bir sihir olmadığıdır. Başarı için tek anahtar sabır ve çok çalışmaktır.

Aikido bir saldırı değil bir savunma sanatıdır. Bu nedenle Aikido tekniklerinin kullanılabilmesi bir saldırganın fiili eylemine bağlıdır. Bunun dışında Aikido tekniklerinin bir işlerliği yoktur. Aikido tekniklerinin amacı hasma zarar vermek değil, hasmı kontrollü bir şekilde etkisiz hale getirmektir. Aikido’da beyaz, kahverengi ve siyah olmak üzere üç renk kemer bulunur. Beyaz kemer acemiliği, kahverengi kemer kalfalığı, siyah kemer ise ustalığı temsil eder. Siyah kemer derecesine ulaşmak için gereken süre, düzenli bir çalışma ile 2.5-3 yıl kadardır. Siyah kemer sahibi aikidocular mevcut çalışma elbisesinin üzerine samuraylara özgü hakama adı verilen uzun siyah renkli eteksi bir pantolon giyerler.