bildirgec.org

istatistik hakkında tüm yazılar

Türk insanı gündemle ne kadar ilgili?

eyupcan199 | 17 October 2012 17:34

Türk insanı günümüzde internet kullanımı açısından hızlı bir ilerleme kaydediyor. ancak bu ilgimiz bizi ilgilendirecek konulardan çok bizi eğlendirecek şeylere yönelmiş durumda. türkiye’de internet kullanan kesim büyük oranda üniversite öğrencisi gençlerden oluşuyor. yaş ilerledikçe internet kullanım oranı gittikçe düşüyor. acaba interneti nasıl kullanıyoruz merakımdan yola çıkarak google trend istatistiklerini incelemeye aldım ve şaşırtıcı birkaç sonuca ulaştım. isterseniz sonuçlara geçelim.

ilk konu başlığımız suriye. malum gündemin en sıcak konusu suriye’deki karışıklıklar. türkiye’den yapılan suriye aramalarıyla tüm dünyada ingilizce yapılan syria aramalarını karşılaştırdım. sonuç biraz ilginç. tüm dünyanın ilgisi 2011 yılından itibaren suriye’ye çevrilmişken türkiye’den yapılan aramalar sadece 2012 yılının sonlarında büyük bir artış göstermiş.

adım adım google analytics

silver530 | 18 April 2011 11:08

google‘ın bedava hizmetlerinden birisi olan analytics ile ziyaretçilerinizin sitenizde neler yaptıklarını takip edebilirsiniz.

google analytics
google analytics

sitenizin popüler olup olmadığını, en çok hangi sayfalarının izlendiğini nasıl öğrenebilirsiniz? Bedava sayaç servisleri var ama bunlar ayrıntılı istatistikler konusunda yetersiz kalıyor. ayrıca hosting şirketiniz de size bir istatistik programı sağlıyor olabilir. ancak sitenize ekleyeceğiniz küçük bir javascript koduyla daha fazla bilgi edinmeniz mümknün.

gelişmiş istatistik servisleri bu yöntemi kullanırlar ve ücretlidir. ama google’un servisi ücretsizdir. bu servisi kullanmak için kaydolmanız, ayar yapmanız ve verilen kodu sitenize eklemeniz yeterlidir.

bu yazımızda, google analytics’e kaydolup sitenize eklemeyi ve bu servisin raporlarının nasıl kullanıldığını anlatacağız.

ilk olarak google analytics sayfasına gidiniz. gmail hesabınızla giriş yapabilirisiniz.

google analytics
google analytics

Renklerin Çekiciliği

gokaytitrek | 18 September 2010 20:03

Kolay hatırlanabilirlik hızla değişen dünyamız da unutulmamak için olmazsa olmazlardan. Bunu başarmak için güzel ve kolay isimler kullanarak, farklı uygulamalar geliştirerek ya da güzel renkler kullanarak yapmak mümkün. Bu söylediklerim genel şeyler olsa da bu yazımda websiteleri için renklerin önemini ele alacağım.

Büyük şirketler logo, reklam, website tasarımlarını hazırlarken kitlere daha rahat ulaşabilmek için renklere önem veriyorlar. Bunun için kullanıcı ve market istatistiklerinden faydalanırlarken profesyonel olarak yardım alıyorlar. Tabi ki herkes bu şekilde yapmıyor. Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg Facebook’un rengini, renk körü olduğu ve sadece mavi rengi görebildiği için seçtiğiniz söylüyor.

Evrim ve Özveri

massay | 06 January 2010 13:00

Darwin‘den beri evrim teorisi çok kuvvet kazandı. Diğer bilim dalları ile olan etkileşimi sonucu evrimi, Darwin’in hayal edemeyeceği bir berraklıkla görebiliyoruz.

Matematik ve istatistik kullanılarak bir toplulukta farklı bireylerin oranlarının zamanla nasıl değiştiğini anlayabiliyoruz.

Paleontolojinin
bulgularıyla canlıların son birkaç milyon yılda nasıl bir değişim sürecinden geçtiğini tahmin edebiliyoruz.

Genetik ise, yeni tiplerin oluşma mekanizmalarının en ince ayrıntılarını ortaya çıkarıyor.

Yakın yıllarda ise sosyobiyoloji, Darwin’cilerin bir yüzyılı aşkın süredir çözümleyemediği bir soruna yeni boyutlar kazandırdı.

Sorun, canlıların niye birbirlerine yardım ettikleri.

Darwin’in teorisine göre, her bir canlı kendi varlığını sürdürmek ve üreyebilmek için bir savaş verir. Başkalarına yardım etmek, o canlının sağ kalma olasılığını bağıl olarak azaltacağına göre, uzun vadede evrimde bu davranışın elenmesi gerekir.

Oysa canlıların özverili olabilecekleri (oldukları) bilimsel gözlemlerle kanıtlanır.

Balarıları, kovanlarına saldıran bir hayvanı sokmakla intihar etmiş olurlar; çünkü sokma sırasında iğneye bağlı bir takım iç organlar yırtılıp gövdeden sökülürler.

web sitenize ilginç bir araç

mahirs | 05 January 2010 09:39

Kimler aramızda whos.amung.us tan sonra sitenizdeki ziyaretçileri gerçek zamanlı gösteren bir araç. Ziyaretçiler sitenize girip çıktıkça ibre kalkıyor yada düşüyor. Göze hoş görünen ücretsiz bir servis. Sitenizin Google pagerank ve alexa değerinide gösteriyor.
wsmeter

Avrupa’da TÜRK imajı

massay | 24 November 2009 13:38

Avrupa Birliği’nin tarih itibariyle oluşumunu hatırlamakta yarar görüyorum:

2. Dünya savaşının bitimini takip eden kalkınma döneminde Avrupa’da ihtiyari oluşan işbirliği düşüncesi, başlangıçta Doğu-Batı arasındaki mevcut anlaşmazlıklardan dolayı olumsuz etkilenir.

Yıl 1948.
EEC ( Avrupa Ekonomik İşbirliği Örgütü ) kurulur.

Yıl 1949.
Avrupa Konseyi kurulur.
Bu iki platformun kurulmasının ortak nedeni, Doğu bloku ülkelerinin karşı çıktığı Marshall Planı nı uygulamaktır.

Web sitesi istatistikleri

darkhorn | 08 November 2009 20:46

Herhangi bir siteye ait, ziyaretçi sayısı, sayfa gösterimi sayısı ve reklam gelirini, ay, hafta ya da gün cinsiden gösteren bir veri tablosunu nereden bulabilirim?