bildirgec.org

ziyaret hakkında tüm yazılar

Obama’nın Facebook’u Ziyaretteki amacı nedir?

pusluvadi | 21 April 2011 14:54

obama facebook
obama facebook

Daha önce Beyaz Saray’da obamanın özel davetlisi olarak gördüğümüz 27 yaşındaki (her sene bir yaş daha küçülerek internet haber sitelerinde lanse edilen) Mark Zuckerberg’in kurucusu olduğu Facebook’un mekanını bu sefer kendisi bizzat ziyaret etti ve Facebook’un Ceo’su Zuckerberg ile özel bir röportaj yaptı.
Yeşil teknoloji ve inavasyon çalışmalarına verilen desteğe kadar birçok konuda açıklamalar yapan Obama’yı ayrıca canlı yayında Facebook’un milyonlarca üyesi izledi.

7 püf nokta ile hitinizi artırın

silver530 | 22 February 2011 17:55

ziyarteçilerinizin sitenizde yaptığı sayfa gösterimine “hit” denir. bu yazımızdaki püf noktaları uygulayarak hitinizi farkedilir derecede yükseltebilirsiniz.

1 – sık sık güncelleyin: bu işin uzmanları “içerik kraldır” diyorlar. sitenizin içeriği hem kaliteli hem de zengin olmalıdır. sık sık güncelleme yapmak kaliteli içerik kadar önemlidir. bu işin formülü bu işle doğru orantılıdır. ve ne kadar sık güncellerseniz insanlar sitenize o kadar sık gelirler.

bir güncelleme çizelgesi belirleyin ve ona sadık kalın. ancak sık sık güncelleyeceğim diye kaliteli içerik bulamıyorsanız sitenizi boş haberlerle doldurmayınız.

google görsel aramayı yeniledi

lazaronnie | 21 July 2010 14:56

google geçtiğimiz salı günü yeni görsel arama sayfasını denemek üzere yayınladı. şirketin hedefine göre arama sonucuna ilk 1000 resimi alıp, içerisine resim tabanlı bir reklam eklemek istiyorlar.

arama ürünleri ve kullanıcı deneyiminden sorumlu başkan yardımcısı marissa mayer, san francisco ofisinde hazır bulunan muhabirlere yaptığı bildiride google’ın 2001 yılından bu yana görsel arama sayfasında hatırı sayılır ölçüde büyük bir değişime gitmediğini söyledi.

yeni görünümün tasarımı sayesinde aradığımız görseli bulmak bize eskisinden daha az tıklamaya mâl olacakmış. mesela resimlere tıklamadan ayrıntılı bilgilerini görebilecekmişiz.

örneğin “yellowstone” gibi çok basit bir arama için ilk sayfaya 1000 adet sonuç sığdırılmış. aslında bu kadar resim bir defada görülmüyor elbette. “sonsuz kaydırma” ismi verilen yöntemle sayfalar arasında dolaşmak yerine tek sayfa içinde resimler arasında dolaşmamız sağlanmış. sayfa kaydırıldıkça sürekli yeni resimler ekrana gelecekmiş.

Hangi siteleri gezdiğini biliyorum!

admin | 02 April 2010 11:49

Web sitenize birisi geldi ve bu kullanıcı daha önceleri hangi sitelere girmiş, acaba hürriyet’e girmiş mi, ntvmsnbc’ye ya da digg’e girmiş mi, peki ya facebook’a ya da bbc.co.uk’ye girmiş mi, ya google’a (tamam, ona kesin girmiştir), yetmedi wikipedia’nın Türkiye sayafasına girmiş mi? Gibi sorular sormuş olabilirsiniz, ve kendi kendinize tabii ki bunları bilemeyiz diyeceksiniz ama yanılıyorsunuz, hepsini öğrenebiliriz.

CSS kullanarak bir ziyaretçilerin hangi web sitelerine (daha doğrusu adrese) girdiğini öğrenmek mümkün. Buna CSS açığı da diyorlar ve hala bu açığın nasıl düzeltileceği konusunda bir çözüm bulunabilmiş değil. Hemen olayın nasıl işlediğine geçeyim. Bunu PHP kullanarak göstereceğim, fakat Javascript kullanarak da yapılabilir bir yöntem. Önce HTML sayfamızı oluşturalım (gecmisiogren.html olsun):

1
2
3
4
5
6
7
8
9
<head>
<style type="text/css">
#kodamanpizbt:visited {
background: url(takip.php); }
</style>
</head>
<body>
<a id="kodamanpizbt" href="http://arsiv.pilli.com/yazi/php-ile-ziyaretci-bilgilerini-tespit"></a>
</body>

bayram şekeri

nazokiraze | 17 September 2009 09:47

Bayrama az kaldı,reklamlarda şekerler, çikolatalar hüzünlü, huzurevli, yaşlı dedeli nineli ,ağlamaklı şarkılar eşliginde dönüyor, her taraf çikolata,şeker dolu insana bayramın geldigini hatırlatan cinsten.( bu bayramın adı şeker bayramı değil Ramazan bayramı onu belirteyim)

Şeker çikolata alıp ta ne yapacagız? hep el öpmeye giden kişiler biziz, çok kalabalık bir aileye ve dolayısıyla o aileden toplanacak şekerlerle iki bayram geçinebilecek kapasitedeyiz. Yine de alsak mı ki, öyle ya her bayram kapıya tanımadıgımız çocuklar gelir (bu yeni yerleşim zamazingosunda geleceklerini sanmıyorum ama) ucuz şekere burun kıvırır, iyi çikolatayı avuçlar hatta para isterler, sonra nasıl olsa yüzümüzü unutmuşlardır diye tekrar gelirler ya.(biz öyle yapardık) ama yemezler velet ben hepinizin en ince ayrıntısına kadar dikkat edecegim, beni kekleyemeyeceksin.

Zaten ben şeker, çikolata,bonbon alsam ne olacak evdekiler arifeden hüpletmeyecekler mi? Bize hediye geleni de biz başkasına hediye götürecegiz yani iki ucu tatlı değnek.(Bayram şekeri lazım mı?” yakalattı)

Alexa sıralaması ne kadar doğru?

firederick | 16 June 2009 15:41

Binlerce insan web sitelerini Alexa‘daki sıralamaya göre değerlendirme ihtiyacı içine girmiş durumda. Fakat alexa sıralaması sadece numaralardan ibaret. Günün sonunda size 5 kuruş kazandırmıyor.

Alexa, Amazon Group’a bağlı, internet sitelerinin ne kadar trafik aldığını ölçmeyi hedefleyen bir şirket. Alexa.com‘da bu şirketin resmi internet sitesi.

Basit olarak Alexa sıralamanız ne kadar düşükse, internet siteniz de o kadar trafik alıyor diyebiliriz. Herkes bu sıralamada 1 numara olmaya çalışıyor. Bu, 1 numara olan web sitesinin dünyadaki diğer sitelerin hepsinden daha fazla trafik çektiğini, hepsinden daha popüler olduğunu gösteriyor. Şu anda birincilik Yahoo‘da ve tahmin edebileceğiniz gibi yahoo’yu google, microsoft, ebay gibi devlerin siteleri takip ediyor.

Huzurlu Oda

mucizemsin | 23 December 2008 10:39

İzin günüm olmasına rağmen bugün erken uyandım, bir hafta öncesinden sözleşmiştik arkadaşlarla. Dışarı da ise, yağmur yağıyor bir yandan da soğuk rüzgar esiyordu. Böyle havalara pek rastlanmaz burada. Havanın kötü olduğunu fark eden arkadaşlar yavaş yavaş arayıp, gelemeyeceklerini bildirmeye başlamışlardı bile. Ben kararlıydım fırtına da kopsa gidecektim. Sıkı sıkı giyindim, şemsiyemi de aldım koyuldum yola. Buluşma yerine vardım. 10 kişilik gruptan 4 kişi kalmıştık,ama olsun, kalan sağlar bizimdi. Hazırladığımız kekleri, poğaçaları ve pastaları arabaya yerleştirdik ve huzurevinin yolunu tuttuk. Evet bugün huzurevinde yaşayan yaşlıları ziyarete gittim arkadaşlarımla.
Yazıyı yazmak istememdeki amaç, bundan önceki ziyaretinde arkadaşımın tanıştığı ve benim de tanışmamı istediği Mehmet Hoca’yı size anlatmak.Kendisi 65 yaşında emekli öğretmen, gözleri görmüyor. Kendisine soramadık ama arkadaşımın söylediğine göre geçirdiği bir rahatsızlık nedeniyle görme yetisini kaybetmiş. Fakat çok şakacı ve hayattan zevk alabilen birisi. Çok titiz, huzurevinin kahvehanesinde bile ona ait çay bardağı ve bardak altı var. Odası ise inanın o kadar temiz düzenli ki, hiç huzurevi odası demezsiniz. Odalar iki kişilik fakat Mehmet Hoca ile kalabilmenin şartları var; kapı çalınmadan içeri girilmeyecek, ayakkabılar çıkarıldıktan sonra balkona kaldırılacak, tuvalet temiz tutulacak ve ona ait olan buzdolabına dokunulmayacaktı. Bu şartlara uyamayanlar tabi hemen yönetimle konuşup oda değiştiriyorlar. Takım elbisesiz odasından dışarı çıkmıyor.

Fakat beni en çok etkileyen kısım ise; maddi durumu kötü olan bir çocuğu okutması. Huzurevini ziyarete gelen bir öğrenci bu. Muhabbetleri ise, Mehmet Hoca’ya “benim hiç dedem olmadı dedem olur musun?” demesiyle başlamış. Öğretmeniyle görüşmüş, çok zeki ve çalışkan olduğunu, maddi durumlarının da kötü olduğunu öğrenince, eğitim masraflarını karşılamaya karar vermiş. Aile ile görüşülmüş ve Mehmet Hoca öğrencinin masraflarını karşılamaya başlamış. Hatta onun adına birde banka hesabı açmış. Emekli maaşını alınca önce ihtiyacı olanları alıyor, geriye kalan parayı da bu hesaba yatırıyormuş.

ambulansla gezdiler

ex choice | 02 December 2008 12:25

ambulansta hasta varmış gibi sirenleri çalıyor ama çatalca’nın durusu beldesi’ndeki sağlık ocağı görevlileri hasta nakil aracıyla ev ziyaretine gittiler.

78 yıl önce Atatürk,görülmemiş video..

JaAaa | 17 November 2008 20:59

Tam 78 yıl öncesi,Atatürk’ün çiftlik ziyareti.Daha önce hiç bir yerde yayınlanmamış videoyu izlemek ister misiniz? Atatürk Orman Çiftliğinde’ki konuşmalara ve Atatürk’ün hiç görmediğiniz videosuna ulaşmak için buraya bakabilirsiniz.

Nerde O Eski Bayramlar ?

Ertugrul1986 | 29 September 2008 13:07

Bu sözü söyleyebilecek yaşta değilim ama yine de yaşadığım bayramlar günden güne eriyor.Peki neydi arada ki fark ? Bayram Namazı,Akraba Ziyaretleri,Gelen Misafirlere şeker dağıtma,Hep beraber yapılan kahvaltılar,Şeker ve Bayram Harçlığı için kapınıza gelen çocuklar,Elinizi öptüğünde bayram harçlığı verdiğiniz çocuklar…Ben bunları hala görüyorum diyebilirsiniz.Yalnız şöyle bir 3-5 sene öncesi ile karşılaştığınızda bunların yarı yarıya indiğini göreceksiniz.Şöyle bir aklımızda canlandıralım.Ben Bayram Namazlarına gittiğimde bırakın içeride yer bulamamayı dışarıda kılmak için altımıza serecek sedir bulamazdım.Yağmurlu olduğu halde o soğukta montumu çıkartıp seccade niyetine kullanırdım.Çoğu kişi yapardı bunu.Şimdi göreniniz var mı ? Camilerde çok rahat yer bulmak mümkün. Yine 3-5 sene önce ziyarete giderdik büyüklerimizin yanına herşey o kadar değişti ki önce büyüklerimiz büyük olduğunu unuttu bizde ziyaret edecek büyümüğüz yok dedik oturtuk.Az çok vardır yine gittiğimiz yerler ama eskiye göre oranla bunu görebileniniz var mı ? Gelen Misafirlerimize şeker ikram edip kolonya dökerdik ellerine şimdi ise bi sehpanın üzerinde duruyor istersen al teklif var ısrar yok usulü…Hep beraber kahvaltılar yapardık toplanıp bu adetimiz diğerlerine göre durumu daha iyi..1 yada 2 kişi eksik olur ama yinede tehlikede…Ya kapınıza gelen çocuklar onlar eskisi kadar sık geliyor mu ? Niye gelsin ki önceden en azından 2 şeker verilirdi şimdi ise kapılar hiç açılmıyor…Elinizi öpen çocuklara hala harçlık veriyormusunuz.Kısmen evet.Bu adetimizde diğerlerine göre iyi…Ama yinede tehlikede.Gördüğünüz gibi bunları kafamızda canlandırdığımızda soruyormuyuz adetlerimiz mi değişti yoks biz mi ? Bir Reklam filminde ” Nerde o eski bayramlar şimdikiler çok daha iyi ” denilmesi gibi.Kimi kandırıyoruz ? Sadece kendimizi……