jQuery

jquery + çıktığından beri web siteleri renklendi, hareketlendi. ancak kimi zaman güzel ve işe yarar eklentiler bulmak kolay olmuyor. ücretsiz olmaları da ayrıca önemli. işte acil ihtiyaç duyulduğunda işimize yarayacak bir kaç güzel juery eklentisi.———————————–jquery’nin ui (user interface) projesikapsamında geliştirmeye tabi bulunan bu uygulama bir işletim sistemininki kadar görsel bir takvim uygulamasını ziyaretçilerinize sunmanızı sağlıyor. insanları yazarak değil de görsel yöntemlerle tarih vermeye ikna etmiş oluyorsunuz.

1. jquery Hover Sub Tag Cloud
5. jQuery UI Datepicker Project

—————————————-bu kıymetli uygulama ise flickerisimli ünlü fotoğraf paylaşım sitesinden albümleri alıp sitenizde yayınlamanıza olanak veriyor. resimlerin bulunması ve sayfanıza taşınması sırasında flicker’ın sunduğu api hizmetinden faydalanılmış.

2. jQuery Flickr
6. jQuery Flickr

————————————-jquery ile istemci tarafında thumb (ön izleme) oluştuyrma işini halletmek istiyorsanız bu ufak boyutlu eklenti tam size göre.

jQuery Thumbs
3. jQuery Thumbs

—————————————–resimlerinizi kullanışlı bir animatör penceresi içinden sunsaydınız nasıl olurdu? bu becerikli eklenti bir çok resminizi yan yana dizip, çizdiği ekran içinde bir sağa bir sola kaydırarak küçücük bir alanda göstermenizi sağlıyor.

4.  jQuery Image Strip
2. jQuery Image Strip

——————————–hemen anlaşıldığı gibi bu bir renk seçim paleti. 16milyondan daha fazla rengi seçmenize imkan sağlıyor. renk konusu geçen her alanda bu paleti çekinmeden kullanabilirsiniz. istediğiniz formatta renk kodu verebiliyor. (hex, rgb, hsb vs)

5. Color Picker - jQuery plugin
3. Color Picker – jQuery plugin

——————————–sayfanızda sık aranan kelimeleri sunmayı anlıyoruz. peki ya bunları da kategoriler şeklinde yapılandırabilsek? kelimenin üzerine gelindiğinde alt kategorisine dahil bulunan diğer kelimeler pop-up içinde görüntüleniyor. böylelikle takdir edersiniz ki azıcık bir yere yüzlerce kelimelik etiket bulutu yerleştirmeniz mümkün oluyor.

6. jquery Hover Sub Tag Cloud
4. jquery Hover Sub Tag Cloud

——————————geliştiricisinin iddiasına göre bu uygulama mükemmel web formları inşaa etmenize yardımcı oluyormuş. nedir o mükemmel olan derseniz, herhangi bir form elemanına tıkladınız diyelim. bu elemanın dahil olduğu grubu komple parlatıyor.

7. jQuery Flickr
7. Building better web forms

———————————–web sitenize giren kişilerin birbirinden haberdar olması ne güzel olurdu değil mi? sayfanızı bir anda kahvehane ortamına çevirmenize yardımcı olan bu uygulamayı php desteği veren sunucunuza yönlendirerek kullanabilirsiniz.

8.  Web-based Chat Application with PHP and jQuery
8. php ve jquery ile Web tabanlı chat uygulaması

——————————–kategori sisteminizi işletim sistemlerinden aşina olduğumuz dosya seçici ağaç biçiminde sunmak istiyorsanız bu uygulama işinizi görecektir. insanlara alışık olduğu bir arayüz üzerinden içerik sunmak akıllıca bir yöntem olacaktır.

9.  jQuery File Tree Demo
9. jQuery File Tree Demo

———————————–bir çok sosyal platformdan + +, özellikle de google’dan aşina olduğumuz otomatik form tamamlama özelliğini siz de sitenizde kullanabilirsiniz. dökümanlar her ne kadar php üzerine hazırlanmış olsa da json formatına uygun olarak veri işaretleyebildiğiniz sürece her türlü sunucu taraflı platform ile sorunsuz kullanabilirsiniz.

10. jQuery plugin: Autocomplete
10. jQuery plugin: Autocomplete