bildirgec.org

telif hakkında tüm yazılar

sahiplen.com ile içeriğinize sahip çıkabilirsiniz

freeradical | 11 August 2010 17:10

yazar,şair,ressam,tasarımcı,besteci ya da herhangi bir şekilde içerik üreten biriyseniz, çoğu zaman eserlerinizin haklarına sahip çıkma konusunda sıkıntı yaşayabilirsiniz.

bu konuda yapmanız gereken en pratik şey (en azından bu güne dek) bir notere gidip, eserinizi yada içeriğinizi tasdik ettirmek olurdu. bu hem zahmetli hem de masraflı denebilecek iş de çoğu zaman ihmal edilirdi.

şimdi T.C.5070 sayılı kanunu esas alarak, elektronik imza teknolojisi sayesinde bu işi yapmanın pratik bir yolu var.

“Flash Miadını Doldurdu!”

lazaronnie | 03 May 2010 09:44

web aleminde standartlar konusundaki derin tartışmalar süre dursun, microsoft internet explorer 9 sürümüyle birlikte webdeki video (# # #) alışkanlıklarını değiştirmeye kararlı. aynı tutum elma kokulu şirket tarafından safari için de sergileniyor. ancak henüz opera ve firefox cephesinden net bir ifade gelmedi.

microsoft eski explorer ürünlerindeki başarısızlığı fark etmeye başlamış olacak ki uzun zamandır kendisinden beklenen atılımları yapmaya başlamış görünüyor. ie9 çıkmadan kestirimde bulunmak şimdilik güç.

internet explorer general manager
internet explorer general manager

internet explorer genel müdürü dean hachamovitch kendi blogunda yeni explorer’ın bünyesinde h.264 video formatını destekleyeceğini belirtti. detaylarına şuradan ulaşabilirsiniz.

bu format üzerinde duruyorlar çünkü h.264, video kameralardan google‘ın sahip olduğu youtube‘a kadar bilişim sektöründe yoğun biçimde kullanılıyor. özellikle donanımsal görüntü çözümlemelerinde gelişmiş performans olanakları elde edilebiliyor. ancak h.264 tamamen kusursuz değil çünkü kullanım hakları konusunda bazı sorunları var.

adobe rakiplerine belden aşağı vuruyor!

youngwe | 02 November 2009 10:18

Son zamanlarda Adobe internet üzerinde iyice tekel duruma gelmiş halde. Birçok webmaster onun ürettiği programlar ile geliştirmeler yapıyor, projelere yaratıyor. Fakat bu tekelliğinden faydalanmak isteyen yan şirketler onu rahatsız edince de haddini bildiriyor!

Adobe Community
Adobe Community

Geçtiğimiz günlerde FlashDen isimli, Flash çalışmalarının satıldığı, webmaster platformunun ismi değiştirildi. Artık yeni ismi ActiveDen fakat bu değişimin arkasındaki sır perdesi yine Den yapım tarafından açıklandı;

hem ücretsiz hem de yasal müzik için 13 yeni kaynak

xerre | 11 October 2009 13:15

daha önce şurada, yasal indirmelerin gerekliliğinden bahsedip, yasal olarak müzik veya filmler indirmenizi sağlayan çeşitli kaynaklardan bahsetmiştik. bu bildiride de oradakilere ek olabilecek ve yine indirmelerinizi legal olarak gerçekleştirebileceğiniz yeni sitelere yer vereceğiz. fakat bu listedekiler biraz daha lokal boyutta yani müzik türlerine göre olacaktır.

müzik türlerine ek olarak faydalı olabilecek çeşitli kaynaklara da değineceğiz. ayrıca oyun müziklerini sevenler ve arayanlar için de iki siteye yer vereceğiz. bu arada oyun müziği diyip de geçmeyin a dostlar. mesela bir red alert‘ın hell march adlı parçası vardır ki tüm zamanların en iyi oun müzikleri arasına rahatlıkla girebilir. o oyunu oynayıp da dikkat eden bünyeler mutlaka aramıştır, bulmak istemiştir o parçayı.

neyse hemen tanıtacağımız kaynaklarımıza geçelim:

1 – ücretsiz indirelebilir taş plak kayıtları

Archive.org sitesi, şimdilerde dijital ortamda korunan, bünyesinde eski kayıtları (taş plak) barındıran büyük ve oldukça güzel bir koleksiyon oluşturmuş. bu 78’liklerin (78 rpm) bulunduğu koleksiyona bakabilir istediğinizi ücretsiz ve legal olarak indirebilirsiniz.

yasal olarak ücretsiz müzik indirebileceğiniz 12 site

xerre | 25 September 2009 17:03

gün geçtikçe yasal olmayan indirmeler (film, özellikle müzik) için yaptırımlar artmakta ve hatta çeşitli cezalar uygulanmakta (misal: *). tabii ki bunlar ne kadar caydırıcı olur ne kadar amacına hizmet eder tartışmaya açıktır.

bununla birlikte daha önce şurada paylaşılan yasal olarak ücretsiz film indirebileceğiniz yerler gibi yine internette legal olarak ücretsiz müzik indirmeniz için hizmet veren birçok kaynak bulunmakta. ve bu bildiride o kaynaklara değinip yasal olarak ücretsiz müzik indirebileceğiniz çeşitli sitelere yer vereceğiz.

1 – digg tarzında oylamalı ücretsiz indirilebilir müzikler

digg‘i bilmeyen yok sanırım. bu site de, aynı digg’de olduğu gibi bir oylama sistemi var. beğendiğiniz müzikleri dinleyebilir, onları indirebilir hatta beğendiğiniz parçanın tarzına benzeyen diğer parçaları da görebilirsiniz. tavsiye edebileceğim güzel bir site.

Telif Hakkını Dert Etmeye Son..

SuBirikintisi | 17 January 2009 17:05

Özellikle resim eklerken sizin de tereddüt ettiğiniz oluyor mu? Acaba dediğiniz…
Web siteniz için telifisiz resim bulmak gerçekten zor, bir o kadar da sıkıcıdır. Bazı insanlar da herhalde bu telif hakkından fazla çekmişler ki bir çözüm ortaya koymuşlar.
Bu amaçla Paul Sherman 24,602 telifsiz resmi bir araya getirip kategorilemiş(40-50 tane kategori var) ve hizmetimize sunmuş.(Bu rakam her geçen gün artmakta.)
İndirmek için buradan..
sitesi burası