bildirgec.org

freeradical

11 yıl önce üye olmuş, 11 yazı yazmış. 2 yorum yazmış.

Fatso (2008)

freeradical | 16 September 2010 15:11

Adamımız Rino, büyükannesinden kalan evde, kendi asosyal dünyasının tüm nimetlerinden faydalanarak yaşamaktadır.

Nimet dediysem, “madem şişkoyum ve sahip olduğum tek arkadaşım bile zaman zaman benimle acımasızca dalga geçebiliyor, o halde en iyisi ben evimde oturup biramı içeyim, porno seyredip, masturbasyonumu yapayım” dan ötesi değil.

Tabii yine de Rino’yu küçümsemek hiç doğru değil, çünkü kendisi almancadan norveççeye kullanma kılavuzları çevirerek geçimini sağlarken, evinde çalışma ve kendisinin efendisi olma konusunda çoğumuza fark atıyor aslında.

Hobi olsun diye çizdiği karikatürler hiç de fena değildir ve boş vakitlerinde wikipedia okur.

Günlerden bir gün Rino’nun babası, bu koca evin bir odasına kiracı almasını metazori yapar. Bu heyecan verici gelişme çok şeyi değiştirecektir, çünkü kiracımız isveç’ten sözüm ona durulmaya gelen 20 yaşlarında hoş bir kızdır. Rino bu ev arkadaşlığı konusunda epey bocalar çünkü Malin sözgelimi minicik külotlarını buzdolabında tutan zor bir insandır.

Güzellik Yarışması – Miss Universe 2010

freeradical | 31 August 2010 20:20

Güzellik her zaman insanlar için önemli olmuştur.
Kadınların güzelliği ise çoğu şeyden önemli.

Her ne kadar, entellektüel bakış açısı çoğu zaman güzelliği ikincil bir erdem saysada, gündelik hayatta güzel olan çoğu zaman doğuştan avantajlıdır.

Erkekler güzel bir kadın karşısında acizleşirler. Varlıklarını, değer yargılarını,sorumluluklarını bir anda unutabilirler. Güzel bir kadın gördüklerinde gözlerini ayırmaları pek mümkün olmaz.
Sanırım kadın doğası da buna uygun yaratılmıştır.
Bir aşırılığa maruz kalmadıkça, çoğu kadın bakışlar altında hareket etmekte zorlanmaz. Güzelliğini sergilemekten imtina etmez.

Sanırım bunun en birebir örneği güzellik yarışmalarıdır. Kadınların milyonlarca insanın seyrettiği bir yarışmada güzelliklerinin yarıştırılması her ne kadar garip olsa da, seyre değer olduğu da tartışılmazdır.

İlk güzellik yarışmasının izleri, mitolojiye dayanır ve Tanrıçalar arasında yapıldığından bahsedilir.

Unutulmaz Sahneler 1

freeradical | 21 August 2010 10:10

Pulp Fiction
Uma Thurman’a eşlik etmek zorunda kalan Travolta’nın, istemeyerek de olsa sahneye çıkıp, delik çoraplarıyla dans etmesi.

Travolta’nın eroin komasından çıksın diye Uma Thurman’ın kalbine adrenalin iğnesi saplaması.

Bruce Wills’in son anda kaçmak yerine düşmanını kurtarmaya karar verdiğinde, Wallace’ın tecavüze uğradığını gördüğü sahne.

Samuel Jackson’ın soygun yapılan cafede cüzdanı için girdiği diyaloglar ve herkesin silahları birbirine doğrultması.

O’Horten (2008)

freeradical | 18 August 2010 14:01

Odd Horten, neredeyse hayatı boyunca süren hizmetinden sonra 67 yaşında tren makinistliğinden emekli olacaktır.

yaşamı boyunca dikkat çekmeden ve yalnız başına yaşamış bu sessiz mütevazi adam emekliliğinde ne yapacağını pek kestirememektedir.
satır aralarından öğreniriz ki, annesi ve kardeşleri kayakla atlama sporuyla ilgilenmiş ancak kendisi makinistliği tercih etmiş fakat cesaretsizliği her zaman aklını kurcalamıştır.

Contact High (Kafa 1500) 2009

freeradical | 17 August 2010 19:58

filmi 29.istanbul film festivalinde izlemiştim.
avusturya sinemasından renkli bir yapım.

sosisli sandviç satıp ot çeken iki arkadaş,esrarengiz bir çantanın teslimatı için tehlikeli olabilecek bir yolculuğa girişir.

bu iki şapşal işi berbat edebilecek kapasitede olduğundan, işi veren mafyatik ama komik iki adam daha bunların peşinden çantayı takibe alır.

peşlerinde ki albino katil de cabasıdır.

kutsal yürek (2005)

freeradical | 12 August 2010 10:34

Ferzan Özpetek’in sineması insanın içine işler. Bunun en güzel örneklerinden biri kutsal yürek (Cuore sacro) diyebilirim.

Senaryonun derinliği, görselliğin müzikle uyumu, karakterlerin işlenişi, hemen her şeyin abartısız bir detayla aktarılması olağanüstüdür.
Film izlenirken, bu kadar az şey sunularak, bu kadar çok şey hissetmemi nasıl sağlar diye düşünebilirsiniz. Bu his, kimi zaman bir bakış, kimi zaman bir mimik, ansızın giren bir müzik ya da yalnızca tek bir cümle ile olabilir.

Annesinin ölümünden sonra halasının himayesinde büyüyen İrene, babasının mirası olan şirketin başına geçmiş hırslı ve oldukça zengin bir iş kadınıdır.

sahiplen.com ile içeriğinize sahip çıkabilirsiniz

freeradical | 11 August 2010 17:10

yazar,şair,ressam,tasarımcı,besteci ya da herhangi bir şekilde içerik üreten biriyseniz, çoğu zaman eserlerinizin haklarına sahip çıkma konusunda sıkıntı yaşayabilirsiniz.

bu konuda yapmanız gereken en pratik şey (en azından bu güne dek) bir notere gidip, eserinizi yada içeriğinizi tasdik ettirmek olurdu. bu hem zahmetli hem de masraflı denebilecek iş de çoğu zaman ihmal edilirdi.

şimdi T.C.5070 sayılı kanunu esas alarak, elektronik imza teknolojisi sayesinde bu işi yapmanın pratik bir yolu var.

The Beautiful Country (Güzel Ülke)

freeradical | 11 August 2010 16:09

amerika vietnam savaşının üzerinden uzun yıllar geçmiştir. öyle ki savaş zamanı amerikan askerlerinden birinin, vietnamlı bir kadınla evlenip sahip oldukları çocukları on yedi yaşına gelmiştir.
o dönem babası amerikalı olan bu çocukların hepsine yapıldığı gibi, annesinden babasından bihaber, kırsalda yaşayan Binh de insanlar tarafından yalnızlığına terkedilmiştir.

film tam da önce annesinin sonra da babasının izini buma kararıyla başlar denilebilir.

Johnny Mad Dog (Kuduz Köpek Johnny)

freeradical | 11 August 2010 12:27

biraz sert bir film olduğunu hissettiğimden, izlemek için uygun bir an bekliyordum. Bilirsiniz bu anın tarifi zordur, kimi için pazar gündüz saatleri, kimi için gecenin bir vakti, kimi için sarhoşken eve dönmüşsen ama uykun yoksa vesaire vesaire.

Çoğumuz afrika kıtasındaki, iç savaşların ve diktatörlerin vahşetlerini üstünkörü biliriz. Ama bu filmde aktarılan gerçekler kanınızın çekilmesine neden olabilir.

Liberya’da asilerden oluşan bir ordu. Çoğu çocuk yaşta. Oyunculardan bazıları gerçek çocuk askerlerden oluşuyor. Zaten gerçekliği bu denli yansıtmalarından bunu hissetmeniz mümkün.

Bazı sahnelerde paralize olabilirsiniz.
Kendi küçük orduları içinde, küçümsenmeyecek bir hiyerarşi ve güç,
generalin küçük askerleri motive etmek için yaptığı ayinler, masum insanların tereddütsüz ölümleri, çocuk askerlerin karakterlerinin yansımaları… Kısaca bu cografyada yaşanan ürkütücü dram, komutanlardan biri olan “Mad Dog Johnny” nin üzerinden önümüze seriliyor.

sitenizi mobil uyumlu hale getirin; onbile.com

freeradical | 11 August 2010 10:00

sanırım yakın bir gelecekte, internet bağlantı oranı büyük oranda cep telefonları üzerinden gerçekleşecek.bu konuda artık hemen herkes hem fikir.

ancak halen sitelerin tamamı mobil görüntüleme için tam uyumlu olamayabiliyor.

özellikle kişisel web siteleri ya da amatör işlerde bunun için ekstra bir uğraş vermek gerekiyor.

neyse ki bu zahmetten kurtulmaya yarayan bazı servisler var. bunlardan biride onbile.com.

ücretsizolarak sunulan bu servis, çok kısa süre içinde kolayca anlatılan adımlar yardımıyla sitenizi cep telefonlarından görüntülemeye uyumlu hale getiriyor. içeriğinize uygun şekilde seçebileceğiniz farklı tasarım alternatifleri bulmanız da mümkün.

kısa tanıtım videosunu burdan izleyebilirsiniz.