bildirgec.org

youngwe

9 yıl önce üye olmuş, 5 yazı yazmış. 0 yorum yazmış.

adobe rakiplerine belden aşağı vuruyor!

youngwe | 02 November 2009 10:18

Son zamanlarda Adobe internet üzerinde iyice tekel duruma gelmiş halde. Birçok webmaster onun ürettiği programlar ile geliştirmeler yapıyor, projelere yaratıyor. Fakat bu tekelliğinden faydalanmak isteyen yan şirketler onu rahatsız edince de haddini bildiriyor!

Adobe Community
Adobe Community

Geçtiğimiz günlerde FlashDen isimli, Flash çalışmalarının satıldığı, webmaster platformunun ismi değiştirildi. Artık yeni ismi ActiveDen fakat bu değişimin arkasındaki sır perdesi yine Den yapım tarafından açıklandı;

Flashden, Graphicriver vb platformlarda satış yapmak

youngwe | 08 September 2009 11:33

Birçok webmaster emeklerinin karşılığını almak için çeşitli platformlarda müşteri arayışına gidiyor. Fakat Türkiye’ de forumlardan başka, kendini kanıtlayabilmiş online ürün sergileme sistemleri malesef yok. Bu yüzden yabancı sistemlere yöneliniyor. envato isimli bir şirket bundan uzun zaman önce Flashden isimli bir satış platformu kurarak flash ve türevi çalışmaların güvenlik ile satılmasını sağlamış durumda.

flashden
flashden

Ayrıca GraphicRiver isimli sitesinde de tasarım veya script satışları yapılabilir durumda. Peki böyle sistemler güvenli mi, güvenli ise nasıl ödeme alabiliriz, en önemlisi nasıl kendimizi kabul ettiririz?

adobe coldfusion

youngwe | 03 September 2009 12:28

Adobe bir sağa baktı, bir sola ve etrafta birbirinden popüler diller gördü; php, asp, .net, javascript. sonra piyasayı azıcık yokladı ve büyük projelerde tüm bu dillerin kullanılması için taklalar atıldığını gördü. gözleri açıldı ve bağırdı; coldfusion!!

adobe coldfusion nedir?

CFML (ColdFusion Markup Language), etiket temelli Web ve Internet temelli uygulamalar geliştirmek için kullanılan ColdFusion işaretleme dilidir. CFML alışılagelmiş programlama dillerinden daha çok HTML’e benzemektedir ve bu CFML’yi öğrenilmesi kolay (HTML’den daha zor değil) bir dil yapar. CFML ColdFusion tarafından desteklendiği gibi birçok üçüncü parti sunucu tarafından da desteklenmektedir.

bir nevi yeni işaretleyici dili çıkardı. ayrıca tüm ürünlerini de ona bağladı. bu sayede insanlar adobe ürünlerini tek çatı altında bağlantılı şekilde kullanma şansına ulaştı!

peki bu dil zor mu?
kullanan hiç kimse dinamik diller kadar zor olduğunu söylemiyor. zaten editörü kendi başına tüm işlemleri yapabiliyor, elde edebiliyor. bileşen mantığı ile çalışıyor.

adobe coldfusion

ne tür projeler için uygun?
coldfusion için server üzerinde coldfusion kurulması lazım. fakat bu pek yaygın değil. işte bu yüzden orta halli projeler ve üstlerine öneriliyor. ama performans açısından tüm projeleri destekleyecek güçte.

IE 8 ‘Bazı’ Konularda En İyi..

youngwe | 31 August 2009 23:35

Microsoft’ unda sponsor olduğu bir araştırmaya göre Internet Explorer 8 çok sağlam ve stabil bir yapıdaymış. Güvenlik açısından şu anın en iyisi denilebilir durumdaymış.

NSS Labs isimli bir firmanın araştırmasının sonuçlarına göre IE oldukça başarılı ama “en iyi” denilecek kadar değil. Halbuki güvenlik için “iyi” nin üstü durumda denilebilir gibi gözüküyor. İstatistiklere göre yüzde 51 oranla kötü siteleri yakalayabilir durumda olan IE yüzde 81 ile sosyal mühendisliği önlüyor. Yüzde 83 ve 53 oranlarında ise platform yasağı getirebiliyormuş.

Flash Catalyst ve Flash Builder Video Dersleri

youngwe | 31 August 2009 20:30

Biliyorsunuz ki artık Adobe sadece Flash yerine Flash Catalyst ve Flash Builder isimli programlar çıkarttı. Geleceğin yeni trendleri olarak kabul edilen bu teknolojileri sizlere öğretecek 10 iyi video ders;

  1. Flash Catalyst ve Flash Builder 1
  2. Flash Catalyst ve Flash Builder 2# Flash Builder 4 ve Amph
  3. Flash Catalyst ve Twitter Uygulaması 1
  4. Flash Catalsyt ve Flash Builder 4 ile Twitter Uygulaması 2
  5. Flash Catalyst Demo
  6. Flash Builder 4 Video Tutorial
  7. Flash Catalyst ile Uygulama Geliştirme
  8. Tüm Video dersler Adobe TV’ den
  9. Lynda ile Flash Catalyst Eğitim Seti

İyi seyirler..