bildirgec.org

tekstil hakkında tüm yazılar

Giyim sektöründe devrim çok yakında!

Beacool | 21 September 2010 17:16

Bu kadının kıyafetleri nerede?
Bu kadının kıyafetleri nerede?

Günümüzde en az gelişmekte olan sektörlerin başında bence tekstil sektörü geliyor. Her bir teknolojinin başka teknolojiyle birleştiği çağımızda nedense teknoloji giyim sektörüne o kadar hızlı adapte olmuyor, olamıyor. Hatırlarsanız bu adresteki yazımda yakın gelecekte modanın teknolojiye ayak uyduracağına dair birkaç öngörüm olmuştu.

Ve sanırım bu öngörüm gittikçe daha bir gerçeğe yaklaşıyor. Çünkü College London dan Dr Manel Torres ve Professor Paul Luckham isimli iki araştırmacı bir yerden bir yere giderken bavullar dolusu (Ah şu kızlar) kıyafet taşıma derdine bir son vermişler. Spray-on Clothing adıya anılan buluşla artık bir yerden bir yere giderken giysi yerine yanınıza birkaç tane sprey kutu almanız yeterli olacak. Body paint (vücut boyama) gibi bir yöntemle kullanılan Spray-on Clothing kesinlikle bir vücut boyama ürünü değil. Çünkü boya değil…

MÜGSF 2010-2011 Giriş Sınavları

wols | 30 June 2010 15:13

Güzel sanatlar fakülteleri sınavları yaklaşıyor.

Bilindiği gibi güzel sanatlar fakülteleri özel yetenek sınavı ile öğrenci alıyor. Bu nedenle her okul,kendi bünyesinde, belirdlediği bir zamanda özel yetenek sınavları gerçekleştiriyor. Yine her okulun kendine özel bir sınav anlayışı oluyor tabii.

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, alanında en popüler fakültelerden biri. MÜGSF 2010-2011 dönemi, sınav ve ön kayıt tarihlerini ilan etti. Kayıt tarihini kaçırmayın. Sınav tarihlerini burdan öğrenebilirsiniz.

Moda değişim modasına uyarsa…

Beacool | 20 February 2010 13:50

Herhalde insanlığın en çok kullandığı ama teknolojik olarak en az gelişen sektörü giyim sektörüdür. Bilinen ilk insanlardan beri bir şeyleri giyiniyoruz. Hatta bunu saplantı yapıp moda haline getiriyoruz ama genellemek gerekirse birkaç parça bezi evirip çevirip değişik şekillerde yıllar sonra tekrar moda yapıyoruz..

Birileri de benim gibi düşünüyor olmalı ki her gün üstümüzde taşıdığımız bu bezlerden daha çok verim istemiş ve daha yararlı hale getirmişler. Ürettikleri icada Detectair diyorlar. Bu kıyafet bulunduğunuz ortamlardaki hava kirliliğini ölçerek sizi görsel ve titreşimsel olarak uyaran bir yapıya sahip. Bu durumda hangi ortamda en az zaman geçirmeniz gerektiğini biliyorsunuz. Eğer kaçabilecek gibi değilseniz dizayndaki poşu benzeri zımbırtıyı burnunuzun üstüne çekerek az bir koruma sağlayabiliyormuşsunuz.

(M)ışıl (M)ışıl Geceler

erdenk | 13 May 2009 22:46

Bu zamazingo fişe takılı olmadığında normal bir nevresim takımı iken, elektrik enerjisi ile buluşunca ışıldamaya başlıyor. Işıl ışıl uyumak isteyenler için tasarlanan nevresim takımı fiberoptik kablolar kullanılarak dikilmiş. Elde yıkanabilen bu yüksek teknoloji ev teksili ürünü elektriğe takılı olduğunda elektrikli battaniye de olsa tek kişiliğine ödenecek 660$’a daha az acınırdı herhalde.

Kaynak [1] [2] [3]

Stardust Parlak Mobilya

Bygumus | 24 April 2009 17:00

Via Lattea
Via Lattea

Stardustiçi görünen koltuklar ve yastıklar bütünüdür. Bu mobilya Via Lattea denilen karbon tabanlı siyah ipliklerle donatılmış beyaz kumaştan oluşur. Bunun haricinde içi havayla doldurulmuştur.

Gökyüzü dar geldi, ah seçimler bir bitse

kolpaa | 13 March 2009 09:45

Geçen senelerde bu afişler pek bir işe yaramıyor demişlerdi siyasetçiler. Ancak bu sene seçim afişleri damdik ara sokaklara kadar indi. Hâtta öyle ki, bir partinin elemanları bir sokağa seçim afişlerini astıktan sonra başka bir partinin elemanları bunları sökmeye geliyorlar. Açıkçası kendi kendilerine eğleniyorlar.

Bana bu eski bir Kemal Sunal filmini hatırlatıyor. Bu filmde Kemal Sunal küçük bir kız ile sokakları dolaşıyor. Önden giden kız mahallelinin camlarını aşağıya indirirken Kemal Sunal da arkadan gelip cam satıyor. E insan da bu noktada testil sanayinin böyle kısır bir ekonomiye ne kadar bel bağlayabileceğini düşünmeden edemiyor.

Ev Hanımlarını Sosyalleştirelim

bturcan | 04 December 2008 22:06

Günümüz Türkiye’sinde ev kadınlarımız,annelerimiz,kız kardeşlerimiz kazanç elde etme yollarını araştırmakta; buna bağlı olarak evlerinde yada kişisel atölyelerinde takı,nakış,örtü,dantel,ahşap işleri yada tekstil alanında çeşitli birçok ürünü ürütmektedirler. Tabi tek amaç, hanımlarımızın evde boş oturmaktansa birşeyler üretip hatta ürettiklerini satarak hem kazanç elde etmeleri hemde sosyal hayatta dahil olma ihtiyacıdır.Şimdi Marifetliyiz.Biz ev hanımların bu ihtiyacını gidermek için; onları sosyal hayatta başarılı birer birey olma konusunda herşeyi yapmaya hazır.Site kurucusu yani ben ;), bu siteyi diğer ev hanımları gibi olan anneme biraz daha heveslenmesi için hazırladım. Bu sitedeki en önemli nokta, Annelerimizin çeşitli ürünlerini diğer ücret karşılığı ürün tanıtan alışveriş siteleri gibi değil; aksine hiçbir ücret talep etmeden reklam yapmalarını onların el emeği göz nuru olan ürünlerini satmalarını sağlamak , satamasalar bile gururlandırmak için ürünlerini sergileyebilecekleri bir yer hazırlamaktı.Tek isteğim, annelerimizin hayata küsmesini engellemek ve onların hayatta etkin rol oynayan bireyler olduklarını herkese tekrar hatırlatmaktır.

www.marifetliyiz.biz
www.marifetliyiz.biz

İstikbal Ulusal Tekstil Desenleri Yarışması

maxhoper | 02 December 2008 10:23

İstikbal, boyteks ve mimar sinan güzel sanatlar üniversitesiyle birlikte ortaklaşa olarak gerçekleştirdiği bir yarışma düzenliyor.
İstikbal Ulusal Tekstil Desenleri Yarışması ” Enginlere Sığmam Tasarım” sloganıyla düzenleniyor.
5000 ytl den başlayan ödülleri desen tasarımcılarını bekliyor.
Ayrıntılı bilgiyi : http://www.enginleresigmamtasarim.org/ adresinden bulabiliriz. Katılım şartları da yine aynı adreste yer alıyor.

IPod Kumandalı Takım Elbise

zabun | 23 July 2008 15:52

Ipod’ların elbise üzerinden kontolünü sağlayan eklentiler, tekstil firmaları tarafından uzun süredir kullanılıyor. Bu kontrol ürünleri genelde spor kıyafetler üzerinde uygulanıyordu. Marks & Spencer, müzik dinlemekten hoşlanan ama tüm gününü takım elbiseler içerisinde geçirmek zorunda olan insanlarında olduğunu farketmiş olsa gerek, “iPod Suit” şeklinde tabir edebileceğimiz bir ürün geliştirmiş. Takım elbisenin dışarıdan diğer benzerlerinden bir farkı yok ama ceketin sol iç kısmını açtığınızda, içine Ipod’unuzu yerleştireceğiniz büyük bir cep ve yukarısında kontrol düğmelerini görüyorsunuz. Kontrol ünitesi, Eleksen şirketi tarafından; esnek, dayanıklı, yıkanabilir, hafif ve tamamen dokuma ile üretilmiş. Elbisede kullanılan kumaş yün ve likra içeriyor. Ürünü isterseniz takım halinde, isteseniz sadece ceketi 90£ ve dilerseniz sadece pantolonu 59£ fiyat ile alabiliyorsunuz.

Dünya Müziğinde Bir Türk Temsilci “TARKAN”

Culture Orange | 19 July 2008 15:56

Alzey de doğan Tarkan TEVETOĞLU 6 çocuklu bir ailenin 5. çocuğu. Ailesiyle daha sonra Türkiye’ye taşınan sanatçımız liseyi Karamürsel Lisesi’nde okudu. Ardından sesinin de yatkın olduğu Musiki eğitimini Karamürsel Musiki Cemiyeti‘nde ve Üsküdar Musiki Cemiyeti‘nde aldı.

Tarkan Tevetoğlu
Tarkan Tevetoğlu

Aldığı eğitimler sonucunda kendisine güveni gelen Tarkan arkadaşı Alpay Aydın ile birlikte bir kaset yapmayı düşünüyordu. Mehmet Söğütoğlu ile tanışan Tarkan ilk albümünü İstanbul Plak‘tan 1992 yılında Yine Sensizadıyla piyasaya sürdü. Bu yıllarda “Kıl Oldum Abi” diyen Tarkan çıkış parçası ile popüler mekanlarda ismini duyurdu.
İlk albümünün 900 bin satması o zamanlar bir şarkıcı için inanılmaz bir şeydi. Tarkan 2 yıl sonra minik serçe ve Ümit Sayın ile çalışarak “Aacayipsin” adlı albümünü çıkarttı.Tabiki artık ünleniyor ve her an göz önünde bulunuyordu. Görünüşüne önem vermesi gerekiyordu. Ufak değişikler yaptı görünüşünde şimdikinden çok farklıydı o zamanlar 🙂
Avrupa’ya açılan Aacayipsin gerçekten çok büyük ilgi gördü. Bu albüm Yine Sensiz’i neredeyse 3 e katladı.
Tarkan’ın Avrupa’da başarılı olabileceğine inanan bir Türk onun İngilizce plak çıkartması durumunda dünyayı sallayacağına inanıyordu. Tarkan yavaştan dünyaya sesleniyordu. Röportajlar,tanıtım konserlerı ve daha bir çok etkinlik düzenlendi. Çıkacak İngilizce albüm için çalışmalara da devam eden Tarkan o dönemde İngilizce telaffuzda sorun yaşıyordu.