bildirgec.org

Culture Orange

10 yıl önce üye olmuş, 72 yazı yazmış. 234 yorum yazmış.

Tek Meziyeti Çalıp Söylemekti-Muharrem Ertaş

Culture Orange | 17 April 2011 15:28

Kırşehir…
Kırşehir’li mahalli sanatçı Neşet Ertaş. Tele her vuruşunda ortamda oluşan duygu yoğunluğunun sebebinin babası olduğunu söylemiş. Türkü söylerken yaşadığı her anı babasının hisleriyle yaşadığını belirtmiş.
O zaman bakalım Neşet ustanın babası Muharrem Ertaş bu duyguları kimden ve nasıl almış.


Muharrem Ertaş-Kalktı Göç Eyledi

Ömrünün neredeyse tümünü çalıp çağırarak geçiren Muharrem Usta’nın bütün bir hayatı bir bakıma bu iki kelimede saklı: “Çaldı ve söyledi.”
Musiki kültürümüzün en orijinal ve sanatkarane örneklerini içeren hususi repertuarı ve icra üslubu üzerine değil akademik çalışmalar yapılması, ciddi bir makalenin bile yayınlanmadığı göz önüne alınırsa, ülkemizde Muharrem Ertaş’ı derli toplu değerlendiren elimizdeki tek yayının bu olduğu söylenebilir.

Eski Adı “Şans”

Culture Orange | 03 November 2009 16:08

Zar olasılıkları
Zar olasılıkları

Hemen herkes şans kelimesini kullanır günlük yaşamda. Çok şanslı olmak isteyen bir hayli fazla insan var dünyada. Hatta adına oyun bile oynanıyor her ne kadar şansla oyun oynamak bazı tehlikeler barındırsada. Kısacası hiç vazgeçemiyoruz ya çıkarsa demekten.Şimdi durun;
Şansı unutun ve düşünün ki destedeki iskambil kağıtlarından kupa,karo,maça veya sinek as’ının size gelmesi belli sayısal değerlere bağlı olsun. Yani her şey belli sadece biraz düşünmek gerek. O aslar destede ise size 1/13 ihtimalle birisi gelecek demektir. 52 kağıt olduğuna göre en fazla 49. kağıdınız bir as olacaktır. [Elinizde biraz tutarsanız papaz düşebilir 🙂 ] Erken gelmesi durumunda ise heyecanlanmayın 2. as yolda demektir…Şans aslında tarih öncesi döneme kadar dayanan bir kelimedir. Olayların olma ihtimaline sayısal hesapla (cebir) ile uğraşanlar olasılık diğerleri ise biraz üşengeçlik yaparak şans derler. Olasılık hesabı adına yakışır bir şekilde ilk olarak şans ve kumar oyunlarında canlandırıldı. 16. ve 17. asırlarda, şans oyunları özellikle zengin şahıslar arasında yaygındı. Haliyle olasılık gerektiren pek çok sorular zamanın çok iyi bilinen matematikçilerinden Cardano,Pascal,Fermat,Leibnitz ve Bernoulli’ye mektupla sorulurdu.(Poker esnasında Fermat’a mektup yazıp rakibin elinin benimkinden iyi olup olmadığını sormak pek kullanışlı gibi gözükmüyor 🙂 )Bu oyunlar para atmayı, kart çekmeyi, zar atışını ve çoğu kez karışık kural gruplarını içine alırdı. Kumarcılar kazanmalarını en yüksek düzeye çıkarmak için gereksindikleri en iyi stratejiyi kullanmayı arzu ettiler. Bu öncü problemlere ve çözümlerine,uygulama bakımından hala ilgi duyulmaktadır.
Şimdide biraz gelişim sürecinden bahsedelim;

Olasılık kuramına katkısı bulunanlar arasında Stirling, Bayes, Daniel, Bernoulli, Simpson, D’Alembert, Lagrange, Buffon ve Condorcet’i sayabiliriz. Her ne kadar istatistik denilen hadise olasılığın doğal büyümesi ise de onun geliştirilmesi ilk olasılıkçılar tarafından görmezlikten gelindi. İstatistik 19. asrın sonlarına kadar kandi dogrultusunda bir disiplin olarak düşünüldü. İstatistiğin ilk olarak geliştirilmesinde en şöhretli bilim adamları Karl Pearson ve R.A. Fisher olmuşlardır. İstatistiğin gelişimi için öncülerin çoğu matematikten başka biyoloji ve ziraat gibi alanlardan gelmişlerdir. Matematiksel istatistik denilen istatistik kuramının büyümesi, uygulamalı istatistikte kullanılan teknik ve araçların gelişimine paraleldi. Gerçekten bazı teknikler matematikçi olmayanlarca geliştirildi. İlk olarak sezgiye dayanarak kullanıldı ve sonraları onların kullandığı yöntemlerin doğruluğu kuramda saptandı.

Bu Evler Her Saat Güneş Görüyor!(Dinamik Kuleler)

Culture Orange | 17 November 2008 20:11

Paraya alternatif isim arayacak derecede zenginsiniz. Evinizde oturup manzara seyretmek dışında çağrılırsanız bir kokteyle veya bir sinema filminin galasına gidiyorsunuz ülkenin milyarderi sıfatıyla. Hatta oturduğunuz şehirde manzara öyle görkemli ki evinizi yüksek bir binadan almak istiyorsunuz. Yeni inşaat sistemleri ilginizi çekiyor ve binanızın her tarafının cam olmasını istiyorsunuz. Diyorsunuz ki güneşi doğuşundan batışına kadar seyretmek istiyorum çünkü yapacak işim yok paralarımı ısınmak için yaksam yine bitmez.
Şimdi durun 🙂 David Fisher sizi düşündü ve isteklerinizin hepsini yerine getirebilecek “dön” deyince dönen “dur” deyince duran bir ev inşaa etmeyi planlıyor.

örnek
örnek

Mimarlık;sanat ve teknolojiyi en güzel şekilde harmanlayan bir dal. Hele kullanmasını bilene edebiyatın anlamlı dizeleride verilirse tadından yenmez bir şaheser oluşabiliyor. İşte belkide biraz edebiyat, bolca teknoloji ve hayran kalınacak bir ticari zeka ile ortaya koyulan “Dinamik Kuleler” Dubai’de inşaa ediliyor.
Kuleler dememizin nedeni aynı yapının Moskova’da da yapılacak olması.
Metrekaresi 30 bin dolar gibi bir fiyatla satışa sunulacak olan yapının daireleri kendi etraflarında 1 turu 3 saatte tamamlıyorlar.

Karaoke Çılgınlığına Kayıtsız Kalınamaz!

Culture Orange | 18 October 2008 18:25

Karaoke’nin ne olduğunu çoğumuz biliyoruz, tv de bir müzik kanalında sanatçı şarkısını söylerken sizde ona ayak uydurup daha önce ezberlediğiniz söleri mırıldanıyorsunuz. Kısaca böyle anlatılabilir.

karaoke yapmak
karaoke yapmak

Bir aralar Türkiye’de de furya olan bu eğlence yöntemi ile yarışmalar bile düzenlenmişti. Her ne kadar çok popüler olmasa da dünya bu eğlence yöntemi ile hala eğlenmekte ve buna kayıtsız kalamayan Myspace yememiş içmemiş bir şeyler yapmış.
Bakıyoruz…

Tribünlere Oynayan Twitter

Culture Orange | 28 September 2008 22:16

Twitter bu aralar ABD tribünlerine oynuyor gibi gözüküyor. Ateşli bir şekilde ülkenin her alanında tartışılan başkanlık seçimleri, sanal ortamların da işine yarıyor gibi gözüküyor…

Yeni açtığı bir servisi duyuran Twitter

twitter
twitter

üyelerin bu sayfadan başkanlık seçimlerini takip edebileceklerini ve gelişmeleri yorumlayabileceklerini söylüyor.

5 farklı anahtar kelime hakkında yorumların yayınlandığı özel Twitter sayfasında seçenekler şöyle;Baracak Obama, John McCain, Joe Biden, Sarah Palin ve hepsi bir arada

Nokia Touch-Screen ile Geliyor!

Culture Orange | 27 September 2008 17:56

Nokia teknolojik gelişmelerin dünya gündemine oturduğu şu günlerde yeni atılımlar içine giriyor. İsminin üst sıralardan inmesini istemeyen Nokia yeni dokunmatik ekran telefonunu Ekim ayında görücüye çıkartacak. Londra’da önümüzdeki hafta (2 Ekim) gösterilecek olan telefon Nokia’nın ilk gelişmiş dokunmatik ekran telefonu olacak.

5800 tube
5800 tube

2 yıldır diğer küçük mobil cihaz üreticileri çok popüler ve dokunmatik ekrana sahip telefonlar üretmişlerdi.

Önümüzdeki 10 yılda gerçekleşecek 10 olay!

Culture Orange | 25 September 2008 09:15

aslında alışkınız biz firmaların 10., 20., 50., 100. yıllarında yaptıkları kutlamalara ve verdikleri promosyonlara.
Şimdi durum biraz farklı;

İnfoworld
adlı firma tam da yapması gerekeni yapıyor ve kutlamalar yapıp kokteyl düzenlemek yerine 30. yılı şerefine önümüzdeki 10 yıl içinde gerçekleşecek ve bizi şok edecek 10 şeyi yazıyor.

İnfoworld kendi halinde 30 yıldır yazan bir internet yayıncılık firması. Blog yazarları teknik elemanlarla ürünlere yaptığı testler gündemi takip eden haberleriyle ve iş hayatına dair önerileriyle bir çok kaynağın “alıntı” yaptığı bir firma.
Onları infoworld 100adı altında verdikleri ödüllerden tanıyoruz.
2007 infoworld 100
green 15

Uzaktan Kumandalı!

Culture Orange | 24 September 2008 08:43

Doğum kontrol yöntemlerine bir yenisini daha ekliyoruz. Bu yöntem erkekler üzerinde etkili olacak. Daha önce erkekler üzerinde etkili olan doğum kontrol yöntemleri geri dönüşümsüz veya kullan at yöntemlerine dayanmaktaydı fakat bu biraz daha uzun ömürlü gibi.
Şöyle ki;
testislerden sperm taşıyan kanallara bir vana yerleştiriyoruz daha öncekilere benzemiyor bu vana adı üstünde açılıp kapanabilecek. Peki nasıl?
mikro vanamız uzaktan kumanda ile çalışıyor. araba alarmına benzeyen bir kumanda ile açıp kapatabiliyoruz.

uzaktan kumanda :)
uzaktan kumanda 🙂

Aygıtın son derece acısız bir yöntemle vücuda yerleştiğini belirten uzmanlar erkekler üzerindeki doğum kontrol yöntemlerinde yeni gelişmeler beklediklerini söylüyorlar ve ekliyorlar “10 yıl öncesine kadar erkekler doğum kontrol yöntemleri istemiyorlardı şimdi ise bu istekler arttı”…

Milli Şans!

Culture Orange | 22 September 2008 17:00

Şansınıza güveniyor musunuz? Bu işin içinde bir iş var be böyle rakamlar olmaz deyip yinede her hafta kesin tutar ya diyerek yine kalemi elinize mi alıyorsunuz?
Yoksa “ne alakası var yahu hiç oynamam sadece yılbaşında alırsam belki o da ikramiye büyük diye alırım” diyenlerden misiniz?
Kısacası yoktur günlük hayatta şansa ve şans oyunlarına inanmayan.
Tutma ihtimalinin verdiği heyecan bile insana yetiyor bazen.
Hatta tanık olunan komik olaylara ve itiraflara en çok sanırım şans oyunlarında rastlanıyor.
Aslında olayın bir de ciddi boyutu var yani olayın şanstan çıkıpta bir sektör oluşturması boyutu. Devletin farklı kurumlarına aktarılan yüzlerce bin ytl ve üstüne halka dağıtılan ikramiye ise bu oyunların ne kadar çok oynandığının bir göstergesi.
Milli Piyango İdaresi şu sıralar özelleştirilmek için uğraşılıyor her ne ise konumuz özelleştirme değil şans oyunları.

havada uçup insanların kafasına mok eden güvercin
havada uçup insanların kafasına mok eden güvercin

Ve işte ilginç anektodlar: