bildirgec.org

michelle pfeiffer hakkında tüm yazılar

White Oleander (2002)

queennothing | 03 September 2011 22:12

İngiltere doğumlu yönetmen Peter Kosminsky‘in çektiği sinema filmi “White Oleander“, 2002 senesinde vizyona girdi. Janet Fitch’in romanından uyarlanan filmin senaryosu Mary Agnes Donoghue tarafından yazıldı. Üç defa Oscar’a aday gösterilen Amerikan aktris Michelle Pfeiffer, Alison Lohman, Oscar Ödüllü Amerikan aktris Renée Zellweger, Robin Wright‘ın başrollerini paylaştıkları filmde Billy Connolly, Patrick Fugit, Taryn Manning, Melissa Mccarthy, Noah Wyle ve John Billingsley gibi isimler de rol alıyor. Dünya çapında bir çok film festivalinde gösterimi yapılan film, 16 Milyon Dolarlık bütçeyle tamamlandı. Orjinal süresi 110 dakika olan film, Türkçe’ye ‘Beyaz Zakkum’ olarak çevrildi.

Grease 2 (1982)

queennothing | 12 December 2010 17:58

Amerikan yönetmen Patricia Birch‘in yönetmenliğini yaptığı 1982 çıkışlı sinema filmi “Grease 2“, 1978 senesinde vizyona giren ve oldukça beğenilen müzikal yapım “Grease“nin devamıdır. Amerikan aktris Michelle Pfeiffer, İngiliz aktör Maxwell Caulfield ve Amerikan aktris Lorna Luft‘un rol aldığı film, 15 Milyon Dolar gibi bir bütçeyle tamamlandı. Grease’nin devamı olsa da karakter ve oyuncuların nerdeyse hepsinin farklı olduğu yapım, sinemaseverlerden düşük not aldı.

Rydell Lisesi’nde okuyan Sandy ve Danny’nin aşk hikayesinin ardından iki sene geçmiş, okuldan mezun olan Sandy, aynı liseye kuzeni Michael’ı göndermiştir. Durum aynıdır; racon kesen motosikletli gençler ve kendilerine Pink Ladies adını veren havalı kızlar, kendi aralarında gruplaşmış, bu saf yabancıyı dışlamaktadır. Michael ise Pink Ladies’ten Stephanie adlı kıza aşık olmuş, kendini gruba aldırmanın, olmazsa genç kızı kendi tarafına çekmenin bir yolunu arayacaktır.

Frankie and Johnny (1991)

queennothing | 29 November 2010 15:05

Terrence McNally’nin tiyatro oyunundan uyarlanan 1991 çıkışlı sinema filmi “Frankie and Johnny“, 5 defa Emmy Ödülü’ne aday gösterilen Amerikan yönetmen Garry Marshall tarafından çekildi. Oscar Ödüllü Amerikan aktör Al Pacino ve üç defa Oscar’a aday gösterilen Ameriikan aktris Michelle Pfeiffer‘ın başrollerini paylaştıkları yapımda Amerikan aktör Hector Elizondo, Nathan Lane ve Kate Nelligan rol alıyor. Film, ‘En İyi Kadın Oyuncu’ dalında Altın Küre adayı oldu.

Hapisten yeni çıkan Johnny, vakit kaybetmeden iş aramaya koyulur. Bir restoranın mutfağında çalışmaya başlayan genç adam, ilk başlarda yadırgansa da zamanla herkesçe kabul görür. Restoranda çalışan garson Frankie ise bu genç adama kayıtsızdır. Zamanla Frankie’den hoşlanan Jonny, genç kadına kur yapmaya başlar. Ancak Frankie, geçmişte yaşadığı kötü ilişkisinin sancısını hala çektiği için yeni bir ilişki düşünmemektedir.

Michelle Pfeiffer

queennothing | 28 January 2010 14:43

Michelle Marie Pfeiffer, 29 Nisan 1958 tarihinde, Amerika, Kaliforniya Bölgesi’nde Santa Ana’da dünyaya geldi. Dick ve Donna’nın kızı, bir erkek ve iki kız kardeşe sahip olan Michelle, 1976’da Fountain Valley High School‘a kayıt oldu, daha sonra Golden West College‘de okudu. Bu süreç içinde genç Michelle, kasiyerlik yaptı, bir giyim mağazasında çalıştı. İlk oyunculuk deneyimini “Delta House” adlı TV dizisiyle kazanan Michelle, 13 bölümlük dizinin 7 bölümünde rol alırken henüz 21 yaşındaydı. Aynı sene, 1979’da “The Solitary Man” adlı TV filminde ‘Tricia‘ karakterini canlandıran genç aktris, 6 sezonluk “CHiPs” adlı TV dizisinin bir bölümünde konuk oyuncu olarak yer aldı. 1980 senesinde Michelle, 60 dakikalık 6’şar bölümden meydana gelen “B.A.D. Cats” (‘Samantha Jensen‘ karakteriyle) adlı dizide rol aldı. Aynı sene Floyd Mutrux‘un yönetmenliğini yaptığı “The Hollywood Knights” adlı sinema filminde ‘Suzie Q‘ karakteriyle yer alan Michelle, “Fantasy Island” adlı TV dizisinin iki bölümünde ve “Falling In Love Again” (‘Sue Wellington‘ karakteriyle) adlı komedi filminde rol aldı.

I Am Sam (2001)

queennothing | 17 January 2010 11:06

Jessie Nelson‘un yönetmenliğini yaptığı 2001 çıkışlı sinema filmi “I Am Sam“, 20 Milyon Dolar gibi bir bütçeyle tamamlandı. İki Oscarlı Amerikan aktör Sean Penn, üç defa Oscar’a aday gösterilen aktris Michelle Pfeiffer, iki Oscarlı aktris Dianne Wiest, Dakota Fanning, Loretta Devine, Richard Schiff ve Laura Dern‘in rol aldığı yapım ‘En İyi Erkek Oyuncu’ dalında Oscar adayı oldu. Eğer “Forrest Gump“dan hoşlandıysanız, bu filmi de tavsiye ederim.

Chéri (2009)

queennothing | 29 December 2009 12:02

İki defa Oscar adayı olan İngiliz yönetmen Stephen Frears‘ın yönetmenliğini üstlendiği 2009 çıkışlı “Chéri“, Fransız Edebiyatı’nın değerli isimlerinden Colette‘nin romanından uyarlandı. Filmde üç defa Oscar adayı olan Amerikan aktris Michelle Pfeiffer, 1981 doğumlu İngiliz aktör Rupert Friend, Oscar Ödüllü Amerikan aktris Kathy Bates ve Danimarkalı yıldız Iben Hjejle rol alıyor.

19, yüzyılın Paris’inde ‘belle époque’ adıyla tanımlanan dönemde güzel kadınlar, zengin erkekleri metresi olurlar ve bu sayede hayatlarında hiç çalışmadan mal mülk sahibi olup, istedikleri her şeye ulaşma şansını yakalayabilirler. Olgun, güzel ve bu işi yaparak oldukça para kazanmış Lea De Lonval da bu kadınların en güzeli, en zeki ve duyarlısıdır. Sevgilileri bir yana, yalnız kalmaktan tarifsiz bir haz duyan Lea’nın hayattaki tek derdi yaşıdır. Yaşına rağmen inanılmaz derecede güzel olan Lea, eski arkadaşı Madam Peloux’un özel ricasını kıramaz ve onun genç oğlu Chéri’nin metresi olur. Amaç, annesinin hiç bir isteiğini yerine getirmeyen, başına buyruk bir genç olan Chéri’ye hayatın neyle döndüğünü öğretebilmektir.

2010’un İlk Filmleri

widfara | 28 December 2009 16:54

2010 yılının ilk günü cuma’ya denk geliyor. Ve bugün de biri yerli üçü yabancı olmak üzere 4 film gösterime girecek. Bu filmler ve onlarla ilgili kısa bilgiler;

Yahşi Batı
Yahşi Batı

1- Yahşi Batı

Yönetmen: Cem Yılmaz, Ömer Faruk Sorak, Ali Taner Baltacı
Oyuncular: Cem Yılmaz, Demet Evgar, Ozan Güven, Özkan Uğur, Uğur Polat, Zafer Algöz
Tür: Komedi, western(!)
Konusu: Cem Yılmaz’dan bir “vahşi batı” komedisi. Osmanlı’nın vahşi batıya iki kahramanı göndermesini konu alıyor film. Filmde Cem Yılmaz, daha önce de pek çok kez birlikte çalıştığı Özkan Uğur, Ozan Güven gibi isimlerle çalışmış. Kadroya yeni eklenen başarılı oyuncu Demet Evgar filmin artılarından olacak gibi.
Yahşi Batı’nın gişe canavarı olacağı kesin ama başarılı olacak mı hep birlikte izleyip göreceğiz. Filmin fragmanını buradan izleyebilirsiniz.

WOLF / İçindeki Kurtla Yüzleşmek

sahaf1976 | 16 June 2009 14:25

Eugene Ionesco‘nun Gergedan oyununu yada Kafka‘nın Dönüşüm‘ünü okuyanlar bilir.

Okumamış olanlar için iki eserin ortak noktasının altını çizmek gerekirse; dönüşüm herşeyin zıttıyla var olduğu dünyamızda zorunlu ve gereklidir. Fakat dönüşümün yönü ve içeriği sizin yazgınızı ve sizin yazgınıza bağlı olan insanlığın yazgısını da belirler.
İster Dönüşüm’ün kahramanı Gregor Samsa gibi dönüşen toplum değil de birey olsun, isterse Gergedan’ın Berenger‘i gibi bireyi kuşatan toplum akıl almaz bir dönüşüm yaşasın, sonuçta bireyi sadece yalnızlık ve acı bekliyor. Çünkü toplum denilen mekanizma aynı zamanda ve malesef kendine benzemeyeni öğütmek ve sindirmeye programlı bir makine gibi.
İş bu dönüşüm her zaman için yazılı ve görsel sanatlar’ın ilgi odağı olagelmiştir, Frankenştayndan Vampirlere, Zombilerden Kurtadamlara kadar sinema da bu dönüşümün envai çeşidini bulmak mümkün. Ancak bu tür filmler genellikle sonunda; yine dönüşüm yaşamış ve “tehlikeli” hale gelmiş “yaratığın” “öldürülmesi” ve WASP (white, Anglo Sakson, Protestan) erkeğimizin zaferiyle sonuçlanarak, dolaylı yoldan da olsa geçerli dünya düzenini ve genellikle kiliseyi kutsamış olur.

Hairspray (Saç Spreyi)

mediamonster | 17 September 2008 15:07

Sene 1962, yer Baltimore, kahramanımız kendisiyle barışık, dans tutkunu, kalıpların dışına çıkan fiziğinin yanında hiçbir zaman eksilmeyen neşesi ve kendisine olan inancıyla tanınan Tracy Turnblad.
1961 yılından bu yana sokağa çıkmayan, aşırı kiloları yüzünden güvenini kaybeden annesi Edna Turnblad ve hayattan istediği her şeyi aldığını düşünen kahkaha dükkanı işletmecisi babası Wilbur Turnblad’la yaşayan Tracy’nin en büyük hayali; zamanın en önemli TV şovunun dans ekibinde yer almaktır. Şovda yer alabilmek için ise yetenekli olmak yeterli değil; aynı zamanda zayıf ve beyaz olmak da gerekmektedir. Bu yönüyle film ırkçılık temasını da işliyor.
Adam Shankman’ın yönetmenliğinde çekilen filmin kadrosunda; kadın kılığında oynayarak son zamanların en iyi performansını gösteren John Travolta, güzelliğinden hiçbir şey kaybetmeyen Michelle Pfeiffer, muzip baba rolünde Christopher Walken, genç oyuncular Brittany Snow, Zac Efron, Nikki Blonsky ve Amanda Bynes yer alıyor. Queen Latifah şarkılarıyla mesaj verirken aynı zamanda filme neşe katıyor.

Muhteşem dans sahneleri, keyifli müzikler, rengarenk kostümler, kabarık saçlar, farklı olmak, fark yaratmak, aşık olmak, zaman zaman düzene karşı gelmek kitleleri peşinden sürüklemek ve daha nicesi Hairspray’de mevcut. Müzikal sevenler başta olmak üzere biraz neşelenmek isteyenlerin izlerken çok eğleneceklerini düşünüyorum.

Stardust (Yıldız Tozu)

queennothing | 10 May 2008 13:50

1960 doğumlu İngiliz bilim – kurgu yazarı Neil Richard Gaiman‘ın 23 kitabından biri olan “Stardust“, 1971 doğumlu İngiliz prodüktör Matthew Vaughn sayesinde “Stardust” ismiyle

sinemaya aktarıldı.
Filmde, The Godfather 2, Taxi Driver, Frankenstein, Jackie Brown, The Score gibi ünlü filmlerden tanıdığımız
Robert De Niro, Scarface‘deki unutulmaz rolüyle Michelle Pfeiffer, 2005 yapımı Casanova‘daki “Francesca Bruni” rolüyle Sienna Miller, Louisa May Alcott‘un ünlü romanından uyarlanan 1995 yapımı Little Women ve Terminator 3: Rise of the Machines‘deki başarılı rolüyle Claire Danes, Al Pacino‘nun başrolde olduğu The Merchant of Venice‘deki “Lorenzo” rolüyle tanıdığımız genç aktör Charlie Cox gibi ünlü isimler yer alıyor.