bildirgec.org

kirpit

11 yıl önce üye olmuş, 9 yazı yazmış. 2 yorum yazmış.

Peki ya taksiyle?

kirpit | 11 May 2010 17:16

Taksiyle.com
Taksiyle.com

Google’ın haritalar hizmetini mutlaka kullanmışsınızdır. Dünya haritasını sağa sola çekiştirmenin temelde birkaç nedeni olabilir. Merak ettiğin bir yeri keşfetmek, nasıl gideceğini bulmak, rota belirlemek, mesafe ölçmek, kimi zaman dünya turu yaptığını zannederek vakit geçirmek vb. Ancak bazen şehir yaşamında tecrübe edinmiş pek çok kişi gibi şehir içi mesafe ve/veya rota belirlemenin yanında, çıkan sonuçları taksi hesabıyla birleştirmek ileri düzeyde olasılık hesapları, şehir tecrübesi gerektirebilmekte.

Taksiyle.com, bu açığı çok iyi görmüş, adından da anlaşılacağı üzere “taksiyle?” sorusuna cevap verebilmek için yapılmış bir başka başarılı fikrin amatör ruhla uyarlanmış hali. Kendi kısa tanımıyla; “İki nokta arası mesafe hesaplama ve taksi ücreti tahmini“.

2009 tarayıcı ve arama motoru istatistikleri

kirpit | 22 December 2009 14:48

bir ziyaretçi istatistik şirketi olan statcounter’dan 2009 küresel tarayıcı ve arama motoru istatistiklerine göz attım, paylaşmak isterim.

ocak – aralık 2009 zaman aralığında internet explorer’ın (versiyon bağımsız) üstünlüğü devam etse dahi pazar payı % 65 den, % 55 e kadar inmiş durumda. firefox ise istikrarlı yükselişini % 27 den % 32 ye kadar getirmiş. google chrome için de 1 yıl süresinde %5 ve yükselen pazar payı hızlı çıkış sayılabilir;

versiyon bağımsız 2009 tarayıcı istatistikleri
versiyon bağımsız 2009 tarayıcı istatistikleri

http://gs.statcounter.com/#browser-ww-monthly-200901-200912

Ücretsiz webcron hizmeti

kirpit | 25 December 2008 09:58

Linux kullanıcılarının yakından tanıdığı cron‘un tanımını şu şekilde Türkçe’ye çevirmeye çalışayım;

Cron, linux/unix kullanıcılarının kendi belirlediği tarih/zaman aralıklarıyla belirli bir program veya program gruplarını otomatik olarak çalıştıran uygulama.

Webcron ise kısaca bu işi internet üzerinde kendi belirlediğiniz URL’leri yine kendi belirlediğiniz tarih/zaman aralıklarıyla çağıran uygulama/site. Şu site tam anlamıyla webcron işi yapıyor. Hesap başına en fazla günde bir kere çalışan 3 webcron’a kadar limit veriyor ve url istek raporları rss olarak alınabiliyor. Peki bütün bunlar ne işe yarıyor?

Türk Telekom’a Açık Mektup

kirpit | 25 October 2008 21:46

Hepinizin bildiği (veya ödediği) gibi Türkiye’de ADSL hizmeti alıyorsanız, bu hizmet için önce Türk Telekomdan sabit bir telefon hattı almak zorundasınız.

Eğer zaten kullandığınız bir telefon hattınız varsa problem yok ama eğer bu hattı yalnızca zorunluluk ve dayatmadan dolayı bağlattıysanız hiç konuşmasanız bile aylık 9 YTL sabit ücret ödemek zorundasınız.

Bu durumda hiç kimse aksini savunamaz ki en ucuz tercihli ADSL ücreti 29 YTL değil 38 YTL’dir.

Hürriyet gazetesi kullanıcılardan gelen bu şikayet üzerine “Türk Telekom’a Açık Mektup” diye bir kampanya yapmış.

sevgili günnük

kirpit | 12 May 2007 14:56

1987’de bir çocuk tarafından yazılmış “günnük”.
Biz mi çok ot büyüdük ne?

sevgili günnük
sevgili günnük

imageshack

Sevgili GÜNNÜK; 24-06-1987
bugün Ceren’in pıtısını gördüm. ana sınıfındaki tüm kızları elliyorum pipim mermer gibi oluyo. Yazı yazmayı iyi öğrendim tüm kızlara yazıyorum. Efruz ipnetorundan 30 misket üttüm öğlen tenefüsünde sonra onları 2-C den selin ‘e verip onuda bi yokladım. Sümük yedim. Bu kadar bitti.

İzma : Supermarlet

Diğer sayfalarını da aradım, maalesef.

mod_gzip Test

kirpit | 07 March 2007 11:40

sevgili web site sahipleri; mod_gzip bir apache web server modülüdür ve kısaca kullanıcının tarayıcısına gönderilen HTML kodlarını (üretilen dinamik çıktıyı) gzip metoduyla sıkıştırarak gönderilmesini ve karşı tarafta tekrar açılarak kullanılmasını sağlar. Güncel tarayıcıların hepsi gzip sıkıştırma özelliğini desteklemektedir, ayrıca desteklemeyen tarayıcılara da geleneksel yöntemle göndermeye devam eder.

Bu sayfa hatta şu sayfadan kendi web sitenizi veya merak ettiğiniz bir web siteyi “acaba sıkıştırılmış mı?”, “ne kadar tasarruf etmiş?” ya da “sıkıştırılsaymış yüzde kaç tasarruf edermiş?” gibi testlere tabi tutabilirsiniz.

Bilgi.com – Türkçe içerik Google’ı

kirpit | 31 December 2006 09:15

Bilgi.com
Bilgi.com

Nokta.com şirketinin yeni duyurduğu (çok gizli kaynaklardan alınan bilgiye göre Türkçe içerik Google‘ı hedefinde) bilgi.com yayın hayatına başlamış. An itibariyle 5 günlük olmasına rağmen gayet başarılı sonuçlar çıkarmakta.

İşte çok gizli kaynaklar: <meta description=”Bilgi.com, Internet’teki tüm Türkçe bilgiye ulaşarak indekslemeyi, Türkçe indeksini sürekli yenileyerek güncel İnternet bilgisi sunmayı ve en kaliteli Türkçe arama sonuçlarını kullanıcılarına ulaştırmayı amaçlamayan bir arama motorudur.”/>

Kaliteli Türkçe içerik girişimlerini destekliyoruz efendim.

Hattrick

kirpit | 28 December 2006 01:48

hattrick
hattrick

Championship Manager, CM Online ya da fantezi futbol gibi online menejerlik oyunlarından hoşlananlar buraya! Hattrick, kendi ifadeleriyle “Dünya’nın en büyük ve en popüler online futbol menajerlik oyunu”. Hemen her ülkeden an itibariyle 923.655 oyuncusu var, her gün en az 400 bin oyuncu giriş yapıyor, bir birlerine 150 bin’den fazla HT-mail atıyorlar ve bırakın reklam yapmayı yüzlerce kişi takım alabilmek için kuyrukta bekliyor.

Size son liglerden bir takım ve ufak bir bütçe veriliyor. Antrenman programınızı belirleyip oyuncular yetiştiriyor, ticaretini yapıyor, teknik kadroya psikologlar alıp takım ruhunuzu arttırıyor, sonra ki maç için çıkacağınız taktiği belirleyip maç kazanıyor, taraftarlarınızı memnun ya da deli ediyorsunuz. Üstelik haftada en fazla 2 maç olduğu için (1 lig maçı, 1’de isteğe bağlı dostluk maçı) ogame gibi gece 4’te kalkıp filolarınızı kontrol etmeniz de gerekmiyor.