bildirgec.org

pasacocugu

11 yıl önce üye olmuş, 158 yazı yazmış. 4 yorum yazmış.

Friendfeed’i Aldılar: Facebook

pasacocugu | 12 August 2009 23:38

Friendface
Friendface

Türkiye’de de dünyada olduğu gibi iyi bir kullanım oranına ulaşan Friendfeed, başka bir sosyal ağ olan Facebook tarafından satın alındı!

Facebook, Friendfeed ile uzun vadeli entegrasyon üzerine çalışmalar yapacakmış. Satın alma anlaşmasına göre FriendFeed çalışanlarının hepsi Facebook’a katılacak ve FriendFeed’in dört kurucusu da Facebook’ta ürün ekipleri ve mühendislik üzerinde üst düzey görevler alacakmış. Yapılan açıklamalarda ise Friendfeed’in ne kadara satıldığı hakkında hiçbir bilgi verilmiyor.

Chrome Reklam Videoları

pasacocugu | 14 July 2009 12:33

Google’ın web tarayıcısı Chrome için Goolge Japonya ofisi televizyon kampanyalarında kullanmak için gerçekten hoş bir reklam videosu hazırlamış:

Google Chrome hakkında ilginç iki yazı: Google’ın logosu nereden geliyor ki? ve Firefox İçin Google Chrome Teması

Bu arada, nedense, Chrome’un videosunun jingleı Ülker Halley’in Herkese bi halley oluyo adlı reklam filminin reklam müziğini anımsattı.

Google’ın Twitter Hesapları

pasacocugu | 14 July 2009 11:56

Offical Google Blog‘u ziyaret ettiğimde Google’ın Twitter‘daki adreslerinden bahseden bir yazıyla karşılaştım. Belki bu adreslerden1-2 tanesini biliyorsunuzdur, ancak birçoğundan habersiz olduğunuzdan eminim. Google bu listeyle twitter kullanıcılarına ulaşırken bir taraftan da twitter üzerinden Google adını kullanarak bir şekilde nemalanmayı hayal eden sahte hesapları devre dışı bırakmış oluyor. Yazıda listeyi sürekli güncel tutacaklarını söylüyorlar. İşte Google’ın Twitter üzerindeki adresleri:

Apple-Microsoft Reklam Kavgaları!

pasacocugu | 21 April 2009 17:23

Bildiğiniz gibi Microsoft ile Apple arasındaki izlenesi reklam kavgalarının ardı arkası kesilmiyor!

microsoft’un ilk “laptop hunters” adlı reklam serisinin ilk 2 videosunda HP laptoplar kullanılmışken son yayınlanan videoda Sony Vaio bir laptop alan garip görünüşlü anne-oğul çiftini görüyoruz:

Bu da fanatik derecede Mac severlerin microsoft’un windows’una karşı çektiği video, fakir ama geri zekalı olmayan Evsiz Frank:

Kavgada bir önceki bölüm:“I’m a pc”

[mb] Friendfeed Türkçe oldu!

pasacocugu | 19 April 2009 11:06

Friendfeed
FriendFeed

Dünyada yaygın olarak kullanılan sitelerin Türkiye’deki potansiyeli göz ardı edemeyip Türkçe’leşmelerine Friendfeed de katıldı!

Sosyal trafiğinizi(twitter, flicker, facebook, last.fm, google reader, youtube v.b.sitelerdeki profilleriniz ve kendi sitelerinizde olup bitenleri) takip etme kolaylığı sağlayan ve son zamanlar Türkiye’de de oldukça poplüler hale gelen FriendFeed artık Türkçe ve İtalyanca dillerini de destekliyor!

[mb:mikro-bildiri]

İnternet Reklamcılığı Büyüyor!

pasacocugu | 18 April 2009 17:14

Zenith Optimedia’nın açıkladığı verilere göre dünya genelinde reklama ayrılan parada düşüş yaşanırken internet reklamcılığı pastadaki payını artırdı!

Zenith Optimedia’nın raporuna göre 2008 yılında reklam pastası yüzde 1 büyürken sadece Avrupa’nın bazı bölgelerinde düşüş yaşandı, ancak dünya genelinde etkili olan ekomomik krizin sonucu olarak 2009 yılında reklam harcamalarında kemer sıkılacağı tahmini yapılıyor, ancak internet reklamcılığı 2008 yılındaki %10.4’lük pazar payını 2009’da %12.1’e çıkaracağı öngörülürken 2011’de %16’ya kadar çıkarması bekleniyor. Televizyon reklamları ise %40 civarında kalırken, gazete reklamlarının pazardaki payının düşeceği tahmin ediliyor!

Bluetooth 3 geldi gelecek!

pasacocugu | 16 April 2009 16:49

bluetooth
bluetooth

21 Nisan, engadget.com’un bildirdiğine göre SIG’in (Bluetooth Special Interest Group), Bluetooth 3.0’ü resmi olarak tanıtacağı tarih!

Bluetooth 3.0 Enhanced Power Control (EPC) olarak adlandırılan yeni özelliğiyle dikkat çekiyor, anlaşılan bağlantı kopması tabiri yaklaşık 2 yıl (3.0’ın 2.0’ın koltuğuna yerleşme süresi) içinde ortadan kalkacak! Veri aktarma hızı o kadar hızlıymış ki başlamasıyla bitmesi bir olacakmış. 21 Nisan’da umarım daha ayrıntılı bilgiye ulaşabiliriz ve bir an önce bluetooth 3.0’latanışma imkanımız olur!

Sizce?

pasacocugu | 05 February 2009 12:01

Diyelimki bir reklam ajansınız var ve bazı sitelerin reklam alanlarının pazarlamasını yapıyorsunuz. Fakat çok yenisiniz ve reklamvereniniz yok. Çok büyük şirketlerden reklam alma niyetindesiniz, onların reklam ajansınızdan nasıl haberdar olmalarını sağlarsınız?

Google faviconu bir kez daha yenilendi:yap-boz google

pasacocugu | 16 January 2009 16:35

Google yeni favicon

Google faviconunu yine yeniledi!

Google faviconu kısa süre önce yenilenmiş, mor renkli küçük “g” harfinden oluşan Google’ın yeni faviconu bazıları tarafından Google’ın sadeliğini simgelediği düşüncesinde olup beğenmiş, bazıları beğenmemişti ve google bunun üzerine favicon yarışması başlatmıştı. Şimdi yarışmaya katılan bir favicon mu bilmiyorum ama değişikliğe gidilmiş!

Müslüman’ın da Secondlife’ı, lively’si var artık!

pasacocugu | 15 December 2008 23:16

Sanal dünyayla ilk olarak Secondlife’la tanıştık, sonrası çorap söküğü gibi geldi;google’ın lively’si, Yogurt’un Yoğurtistan’ı derken şimdi de Müslümanlar için özelleşmiş bir sanal dünya Muxlim Pal beta karşımızda!

“enhancing the muslim lifestyle” sloganını kullananMuxlim Pal online olarak oynanabiliyor, özellikle kız kardeşi olanların çok iyi tanıdığı Sims’e benzerliğiyle dikkat çekiyor. Günümüzde kendilerini(ben de dahil) tanıtmakta, ifade etmekte zorlanan Müslüman alemininin bireyleri olan kullanıcılarını sanal dünyada diğer insanlara tanıtma fırsatı veriyor. Muxlim pal’da dünyanın herhangi bir yerinde bulunabiliyorsunuz. Sims’ten hatırlayacağınız “bilgi, mutluluk” gibi kavramları yaptığınız aktivitelere göre değişmesi durumu da bir diğer özelliği.