bildirgec.org

ekuplu

11 yıl önce üye olmuş, 43 yazı yazmış. 0 yorum yazmış.

50 Muhteşem Sosyal Medya İkon Seti

ekuplu | 14 September 2010 11:00

sosyal medya içerik paylaşmak için, popülaritemizi artırmak için, arama motorları gözünde değerli ve internette görünürolmak için harika bir araç. artık bir çok web sitesinde içeriği paylaştırmaya yönelik ikonlar görüyoruz. bu ikonlar tasarımla uyumlu ve ilgi çekiciyse kullanıcının paylaşma isteğini artıracaktır. bu yazıda 50 farklı sosyal medya ikon setini sizler için derledik.

1. “+” ikon seti

Gmail’den Müthiş Yenilik: Öncelikli Gelen Kutusu

ekuplu | 01 September 2010 15:40

İnternet dünyasının “E-postaya Google Tarzı Bir Yaklaşım” sloganıyla tanıdığı ve devrimsel farklılıklarıyla adeta her kullanıcısını misyoneri haline getiren Gmailyine müthiş bir yenilikle karşımızda: Öncelikli Gelen Kutusu (priority inbox)
Gmail e-posta hesabımızda önceki verilerden yararlanarak bizim için daha önemli ya da öncelikli olan e-postaları bizim için filtreleyecek. Bunu yaparken; hangi tür e-postaları daha çok okuduğumuz, hangi e-postaları yanıtladığımız, hangi kişilerle sık sık yazışıyoruz vb. bilgileri kullanacak. Bundan böyle karşımıza çıkan e-postalar önemli ve okunmamış, yıldızlı ve diğer her şey olarak ayrılacak.

Bu sistemin en güzel yanlarından birisi ise kullandıkça daha başarılı sonuçlar verecek olması. Önemli olarak filtrelenen bir e-postayı “önemli değildi” şeklinde işaretlediğimizde bundan böyle o tür e-postaları artık o biçimde göremiyor olacağız. Bundan böyle e-postalarımızda tıpkı “Spam” ya da “Spam Değil” seçenekleri gibi “Önemli” ya da “Önemli Değil” seçeneklerini de görüyor olacağız.
Gmail öncelikli e-posta hizmetini önümüzdeki hafta kullanmaya başlayabileceğiz.
Daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz:
Gmail Öncelikli E-Postalar Anasayfası
Öncelikli E-postaları Soru ve Yanıtlar
Gmail Blogundaki Duyuru
Öncelikli E-postalar İçin Hazırlanmış Tanıtım Videosu

Takip Et: ekuplu.bildirgecfriendfeed

En İyi 10 WordPress Manşet Eklentisi

ekuplu | 03 July 2010 10:03

Bu güne dek hiç web öğesi “manşet(slider)” kadar popüler olmamıştı. Haber siteleriyle birlikte hayatımıza giren bu öğe; bugün e-ticaret sitelerinden bloglara, sosyal ağlardan kurumsal web sayfalarına kadar internetin her noktasında mutlaka karşımıza çıkıyor. Hal böyle olunca en popüler içerik yönetim sistemi WordPress için bir çok manşet eklentisi türemiş durumda. En popüler ve en kullanışlı olanları karşımızda;

1. Front Slider
Front Slider; harika geçiş efektiyle, bünyesinde sınırsız içerik barındırma imkanı sunuyor. Geçiş hızını, otomatik rotasyonu ve bir içeriği görüntüde kalma süresini ayarlayabildiğimiz bu eklenti listemizde ilk sırada yer alıyor.

2. vSlider
Hiç bir kod bilgisi gerektirmeden JQuery‘nin birçok kaybolma ve geçiş efektinin kullanma imkanı sunan eklenti; kullanacağı grafikleri içerikten otomatik çekebilme özelliğine sahip. Ayrıca manşette gösterilmesini özellikle belirlediğimiz kategoriden ya da kategorilerden yazı gösterilmesini sağlayabiliyoruz.

en sık yapılan 9 seo hatası

ekuplu | 02 July 2010 13:22

seoile ilgili sıklıkla ileri düzey bildirilerle karşılaşıyoruz. tabii ki bunlar daha alt seviyede bilgi sahibi kullanıcılara çok da hitap etmiyor. daha önceki bildirilerimden birinde “yapılabilecek en temel seo çalışmaları“ndan bahsetmiştim. şimdi de en sık yapılan hatalardan bahsetmek istiyorum.

1. Title(Sayfa Başlığı)’ın 70 Karakterden Uzun Olması

Title, Arama Motoru Optimizasyonu‘nun en temel öğelerinden bir tanesidir. “Nasıl Title Yazılır?” konusuna çok da değinmek istemiyorum, çünkü bu yazıda yapılması gerekenlerden değil yapılmaması gerekenlerden bahsediyorum. Bir “title”ın 70 karakterden uzun olması arama motoru sonuçlarında eksik görünmesini sağlar.

2. Meta Description (Sayfa Açıklaması)’ın 150 Karakterden Uzun Olması
Sayfa Açıklaması gerek arama motorlarının sayfayı iyi okuyabilmesi açısından gerekse arama motoru sonuçlarından ziyaretçi çekebilmek için önemli bir alandır. Çünkü “sayfa açıklaması” arama motoru sonuçlarında “title”ın altında görünür. Resimde de görülebileceği gibi 150 karakterin üzerinde bir açıklama tıpkı title gibi kesiliyor.

Google Üzerinden ya da Google Tabanlı Oynanabilen 6 Oyun

ekuplu | 30 June 2010 13:09

Googleve oyun kelimeleri birbiriyle çok da bağdaştıramadığımız kelimeler. Google denince akla daha çok; bilgi, araştırma, dökümanlar gibi kelimeler geliyor. Bu yazıda Google üzerinden oynanan ya da doğrudan Google ile ilgili olan oyunlardan bahsediyorum.

1. Pacman
Google Pacman’in 30. yaşını anasayfasında ilginç bir şekilde kutlamıştı. Pacman’i Google üzerinde oynayabiliyorduk. Bu kutlama Google üzerinde toplamda 4,3 milyon saat oynanmasıyla sona erdi. Pacman halen Google üzerinden oynanabiliyor.

2. Gwigle
Gerçekten son derece eğlenceli! Karşımıza “soru işaretleri”yle Google arama sonuçları getiriyor. Bizse o sonuçların hangi sorguya ait olduğunu bulmaya çalışıyoruz. İlk sorunun cevabı oldukça basit.

3. GoogleFight
İki anahtar kelimenin düellosu. Acaba hangi kelime hakkında Google’da daha çok sonuç var? GoogleFight sonuçları göstermeden önce güzel de bir animasyon da sunuyor.

Web Profesyonellerine Zaman Kazandıracak 50 Araç

ekuplu | 29 June 2010 12:33

Eğer bir web tasarımcıysanız zamanınız çok değerlidir. Sizlere zaman kazandırabilecek çok çeşitli araçları tanımak isteyeceğinizi düşünüyorum. Web tasarımcılar için 50 zaman kazandıran araç sizlerle..

1. Bounce
En büyük sorunlardan bir tanesi tasarım öğelerini müşterilerine anlatmaktır. Çoğumuz bunun için çeşitli grafik editörlerine tasarımın ekran görüntülerini atarak üzerine açıklamalar yazarız. Bounce tasarımlarda sayfaları bölümleyip, yorum ve metin yazabilmemizi sağlıyor. Ayrıca sayfayı ziyaret edenler de geri dönüşlerini buradan paylaşabiliyor.

Bounce App
Bounce App

2. HammingBird
Web sitesi üzerinde ziyaretçilerin davranışlarını eş zamanlı olarak detaylı bir şekilde sunan bu araç sisteme yüklenen küçük bir node.js dosyasıyla çalışıyor.

GMail’den Diğer E-Posta Hesaplarınızı Yönetin, Gönderin-Alın

ekuplu | 15 September 2009 14:24

Gmail günden güne artan depolama alanıyla yeni hizmetleriyle pazar payını gün geçtikçe artırmakta gönülleri fethetmekte.

Gmailinternet kullanıcılarına o kadar pratik geldi ki yıllardır kullanılan mail adreslerinden vazgeçilip gmail hesapları edinilmeye başlandı. Hesaplarından vazgeçemeyenler ya da diğer hesaplarını da gmail üzerinden yönetmek için gmail pop3desteğiyle diğer mail adreslerinizden de mail gönderip, mail almamızı sağlıyor.

1- Ayarlar Sekmesine Gelin
Sağ üst köşede bulunan, ayarlar sekmesine tıklayarak hesabınızın üst düzey yönetim alanına geçiyoruz.

2- Hesaplar ve İçe Aktarım İşlemleri

Ayarlar’dan Hesaplar ve içe aktarım işlemleri sekmesine tıklıyoruz. oradan pop3 hesabı eklediyoruz.

Sansüre Sansür YAY! Hareketi

ekuplu | 11 May 2009 10:50

Bu bildiriye erişim mahkeme kararıyla engellenmiştir!

Sansüre Sansür yine bir hareketle karşımızda: Yay! Hareketi. Sansür konusunda farkındalık yaratmayı amaçlayan grup bu kez yönetmen İlkay Kopan‘ın çektiği 5 kısa film ile yeni bir hareket başlatıyor.

Daha önceleri web sitelere “Bu Siteye Erişim Kendi Kararıyla Engellenmiştir.” şeklinde açılışlar ekleyerek dikkat çeken grup şimdi biraz daha reel hayata inerek önce videolarla, daha sonra da dağıtılan poster ve sticker örnekleriyla YAY! ılmaya çalışacaklar. Örneğin bir restorana gittiğimizde karşımızda “bu tabağa erişim mahkeme kararıyla engellenmiştir” yazısı çıkabilecek.
5 farklı video hazırlanmış.
Video 1
Video 2
Video 3
Video 4
Video 5

Sosyal Ağlar Devrim de Yaptırır, Faizleri de İndirtir!

ekuplu | 14 April 2009 12:47

Twitter & Facebook & Moldova
Twitter & Facebook & Moldova

Sosyal ağların gücünü anlatabilmek için artık bir örneğimiz daha var. Moldova’da Teknolojik Devrim başlıklı bu haber facebook, twitter, myspace gibi sosyal ağ sitelerinin yakın takipçilerini aslında şaşırtmadı. Çünkü daha önce de Birmingham‘da bir gencin yine facebook örgütlenmesiyle HSBC‘nin faizlerini indirmeyi başardığını duymuştuk. Şimdi bu iki olayın da detaylarına inelim.

1- Twitter & Facebook Destekli Moldova Devrimi
Komünist Partinin zaferle çıktığı seçimlerden sonra muhalifler seçimlere hile karıştırıldığı gerekçesiyle protestoya başlamış ve 200’e yakın kişi gözaltına alınmıştı. İlginç olan bu protestoları örgütleyen grupların muhalefet partileriyle doğrudan ilgisi olmadığı ve ülkedeki TV ve cep telefonu gibi iletişim araçları çok sıkı bir şekilde denetlendiği için gençlerin facebookve twitterüzerinden örgütlendikleri ortaya çıktı. Sonuç olarak 15 bin kişiye ulaşan protestocu grup meclis binası ve başkanlık ofisini de kısa bir süre de olsa ele geçirdiler.
kaynak