bildirgec.org

interaktif hakkında tüm yazılar

authorware’e ne oldu?

0770 | 07 December 2010 17:21

2005 yılında adobe, macromedia’yı satın almadan önce authorware diye bir program vardı. kullananınız oldu mu bilmiyorum ama ben çok sevmiştim bu programı. e-learning uygulamaları, interaktif cd’ler, multimedia uygulamalar hazırlamaya yarayan bu program için, adobe 2007 yılında çalışmaları durdurdu ve authorware 7, programın son sürümü olarak kaldı.
düzenli bir çalışma ortamı sağlayan akış şemasıyla, e-learning araçlarıyla tam bir yazarlık yazılımı programıydı.

screenshot
screenshot

yayınlama aşamasında, uyumlulukta bazı sıkıntıları vardı, extralar sürekli problem çıkarıyordu bu hataların gelmemesi için export ederken iyi bir paketleme yapmak gerekiyordu, ancak navigasyonu ve interaction seçenekleri ile flash’tan daha kullanışlıydı.

oldukça eğlenceli 14 adet interaktif web sitesi

xerre | 12 November 2010 17:11

bir web sitesine girdiğimizde dikkatimizi çeken ilk şey o sitenin tasarımıdır. basit tasarımlar her zaman daha tercih edilesi ve daha sık kullanılan olsa da bazı durumlarda farklı site tasarımları kullanılmakta. bunlardan biri de flash tabanlı interaktif site tasarımları.

interaktif tasarımlar çeşitli noktalarda yönlendirme fırsatı tanıyarak kullanıcıyı da işin içine katıyor. bu sayede kullanıcıyı daha aktif kılarak sitede eğlenceli vakit geçirmesini sağlamış oluyor.

bu bildiride de flash tabanlı 14 adet interaktif siteye yer vereceğiz.

Sony’den Google TV

sCoRPionTR | 27 September 2010 09:34

Google TV’nin önümüzdeki ay çıkabileceği söylentileri dolaşırken dünyanın ilk Google TV destekli televizyon duyurusu Sony‘den geldi. Şimdiye kadar duyurulan tüm Google TV ürünleri set top box şeklindeki ürünlerdi.

İlgi Çekici HTML5 ve CSS3 Uygulamaları

angelsdemos | 23 July 2010 12:15

Henüz tam olarak yaygınlaşmayan ve geliştirme süreci devam eden HTML5 ve CSS3 ile şu anki durumda bile muhteşem uygulamalar yaratılmakta. Web sayfalarını tamamen interaktif ve etkileşimli hale getiren ayrıca görsel açıdan farklı ögeler yaratan bu tasarım dilleri yeni sürümleri ile oldukça fark yaratmakta. Aşağıdaki uygulamaların nasıl yapıldıklarını inceleyebilir veya tamamı ücretsiz olarak dağıtıldığı için siz de web sitenizde kullanabilirsiniz. İlgi Çekici HTML5 ve CSS3 Uygulamaları;

CanvasMol

Slidenafill, aklınıza gelebilecek her molekülü size gösterebilen harika bir html5 uygulaması. ATP, TNT, DNA gibi bazı molekülleri 3 boyutlu olarak gösterir. Ayrıca isterseniz renklendirmeyi değiştirebilir; x,y,z eksenleri etranfında oynatmayı durdurabilirsiniz. Birbirine bağlı birçok bloktan oluşan uygulama içinde bir periyoduk cetvelde bulunmakta.

GoogleBox

Google‘ın 3 boyutlu heryönden gözükebilen şekli olan Googlebox bir css3 uygulamasıdır. Kutuyu istediğiniz gibi görebilmenizin yanında boyutlarını değiştirebiliyorsunuz.

Muhteşem HTML5 ve CSS3 Uygulamaları

angelsdemos | 17 May 2010 09:36

HTML5 ve CSS3 yeni olmasına rağmen web tasarımcıları oldukça başarılı uygulamalar yapıyorlar. Klasik tasarımların aksine daha renkli ve interaktif tasarımlar kullanıcılar tarafından daha dikkat çekici ve taha tatmin edici gözüküyor. Ayrıca masaüstü uygulamalarından yapabildiğiniz birçok özelliği artık interaktif olarak tarayıcılar üzerinden de kullanabiliyoruz. Muhteşem HTML5 ve CSS3 Uygulamaları;

Carbon Fiber Signup FormDemo

Html5, css3 ve jQuery ile yapılan bu uygulama gelişmiş bir form sistemidir. Formlarda yer alan sıradışı parlak efekti ziyaretçiler tarafından oldukça dikkat çekici. jQuery ile yapılan tooltip özelliği sayesinde kullanıcılarınız istenilen dışında formu doldururlarsa hata mesajı veriyor.

Create a Cool Messy List with CSS3 and nth-childDemo

Bu css3 ve Html5 ile yapılan uygulama ile web sitenizdeki blogları istediğiniz şekilde yana yatırarak eğim oluşturabilirsiniz. Ayrıca bunu yaparken içeriğinede aynı şekilde eğimi uygulayabilirsiniz.

İnteraktif CSS3 Oluşturma Araçları

trampfd | 17 March 2010 15:36

Sitelerimizde henüz rahatlıkla css3 kullanabilmek için zaman biraz erken olsa da, css3 kod yazımını kolaylaştıracak ve kimi yerde ilham kaynağı olabilecek bu uygulamaları takip etmekte fayda var.

css3 generator
css3 generator

CSS3 Generator basit ve hoş arayüzü ile, siz tıklayarak css3 özelliklerini belirlerken, interaktif olarak çıktısını da göstererek kodunuzu kullanıma sunuyor.

CSS3 Please!
CSS3 Please!

css3 please! sitesi ise, direk tüm tarayıcılarla uyumlu olarak yazılmış css3 stil dosyası arayüzü ile karşımıza çıkıyor. Özellikleri kapatıp açarak, yine interaktif olarak sağdaki kutucuktan o kodun ne işe yaradığını görüyoruz.

CSS3 Gradient Generator
CSS3 Gradient Generator

css3 gradient generator, css3 ile birlikte gelen gradient efektinin kullanımına yoğunlaşmış bir araç.

CSS3 Generator
CSS3 Generator

Widgetpad tarafından yapılan bu araç, webkit motoru kullanan tarayıcılar için özel olarak hazırlanmış css3 uygulaması.

* Bonus

Anigma
Anigma

Anigma css3 kullanılarak hazırlanmış hoş bir tarayıcı oyunu. Öncelikli olarak Webkit motoru kullanan tarayıcılar için tasarlandığı belirtilmiş.

kitaplık için arama kurtarma motoru!

herkesbenibuisimletaniyacak | 08 March 2010 17:37

http://sixdegrees.hu/last.fm/interactive_map.html

yukarıdaki linkteki güzel uygulamayı aşağıdaki linkte bulunan

http://www.minyatur.info/misc/kitaplik_small.jpg

resmine uyarlamak istiyorum. yapmak istediğim şey gayet basit. ilk linkte verilen uygulama gibi arama sonuçlarını resmin üstünde “tag”lemek. ama örneğin “mimari” kelimesi arandığında 80 sonuç varsa hepsi işaretlenecek.. ve aynı zamanda bir “index-içindekiler” fena olmaz 🙂

Yeni İletişim Devi

nzright | 16 January 2010 15:10

Birkaç gündür gazetelerin başlıklarında “Türkiye’nin Yeni İletişim Devi” sloganıyla göze çarpan Yeni Rakı yeniiletişimdevi isimli bir websitesi hazırlamış. İnteraktif olarak sizi karşılayan siteye giriş için 18 yaş şartı aranıyor.
Ayrıca sitede size verilen kodu girerek sweatshirt kazanmanız da mümkün. Formu dolduran her 100. kişi kazanıyor.

Unut Gitsin

hobim | 07 January 2010 16:32

Yapı Kredi , internet bankacılığı müşterilerinin sık sık unuttukları şifrelerini eğlenerek hatırlamalrını sağlıyor.
Nasıl mı ? ”Unut Gitsin”interaktif oyunuyla.Buradanoynayabileceğiniz oyunda 70,80 veya 90’lı yıllara ait popüle TV dizisi,çizgi film kahramanı,sporcu şarkıcı ya da önemli olaylarla ilgili hafızanızı tazeleyin.

mimeo,interaktif cep telefonu

noname1 | 10 November 2009 09:12

mimeo, interaktif cep telefonu konsept tasarımı. İnteraktif çünkü şekli ile kaleme benzeyen telefon, işlevsel olarak da kalem gibi çalışıyor. Uç kısmındaki stylus (kayıt iğnesi) kalem görevi görüyor. Arama yapmak için aranılacak kişinin ismini yazıp arama butonuna basmak yeterli. Mesaj yazmak için de aynı yöntem kullanılıyor. Farklı renk seçenekleri mevcut consept tasarım Sam James Chu’ya ait.