bildirgec.org

hindistan hakkında tüm yazılar

35 Dolara Android Tablet Sakshat

kerimsarigul | 17 June 2011 19:03

35 Dolara Android Tablet Sakshat
35 Dolara Android Tablet Sakshat

Hint Bangalor Bilim Enstitüsü ve 4 Teknoloji Üniversitesinin ortaklaşa projelendirdiği çok ucuza mal olacak olan Tablet PC Sakshat’ın Haziran ayı sonunda piyasaya sürüleceği belirtildi. İlk partide 10 bin adet, ikinci partide ise 90 bin adet piyasaya sürülecek.
İkinci sürümde fiyatın 25 Dolar’a kadar düşebileceği belirtiliyor. Çok ucuza mal olacak olan bu tabletlerden Hindistan hükümeti öğrencilere de vermeyi planlıyor.

Facebook 700 milyon üyeye ulaştı – Türkiye 3. sırada

kerimsarigul | 02 June 2011 14:39

Facebook - 700 milyon üye - Türkiye 3. sırada
Facebook – 700 milyon üye – Türkiye 3. sırada

Daha Temmuz 2010’da sosyal paylaşım sitesi Facebook’un kullanıcı sayısının 500 milyon olduğu belirtilmişti. O tarihten bugüne neredeyse bir yılda kullanıcı sayısının 700 milyona yaklaştığı bildirildi. Bu da üye sayısının bir yılda yaklaşık 200 milyon arttığını gösteriyor. Böyle giderse 1 yıl içinde 1 milyara ulaşacağa benziyor. Bu sayının TV seyredicisi sayısı kadar olmasa da her geçen gün ona yaklaştığı belirtiliyor.

Geçen ay içerisinde en çok üyenin Brezilya’dan kayıt olduğu, toplam Brezilya üyeleri arasında geçen ay üye olanların oranının % 11 (2 milyon) olduğu bildirildi. Brezilya’yı Endonezyalılar (1.5 milyon) ve Filipinliler (1.3milyon) takip etti. 4 ve beşinci sırada ise (1.1 milyonla) Meksika ile Arjantin bulunmakta.

Değişik bir dil…Hintçe

bithikotsis | 13 April 2011 19:26

Quillpad aracı, yazarak çalışılabilen, ücretsiz olan, Hint dilini ele alan bir site.

Çeviriler yapabilir, Hintçe, Gujarati, Pencap, Marathi, Telugu, Tamil, Kannada, Malayalam, Bengali ve Nepalce yazabilirsiniz.

Mesela, eğer Hintçe yazın ‘aap kaise Hain’ ise, Quillpad Devanagari bir script doğrudan hemen dönüştürecektir.

Ye Dua Et Sev

admin | 08 March 2011 12:13

En son “Ye, Dua Et, Sev” isimli filmi izledim. Başroller, Julia Roberts, James Franco, Javier Bardem, Billy Crudup, Richard Jenkins tarafından paylaşılıyordu. Film, yazar Elizabeth Gilbert’ın kendi yaşadıklarından yola çıkarak yazdığı aynı isimli kitabından uyarlanmış.

Julia Roberts’ın oynadığı filmleri ve onun oyuculuğunu seviyorum. Filmde gerçekten hissediyormuş gibi oynuyor. Çok samimi bir ifadesi var. Vücut dili, bakışları hepsini çok iyi kullanmış. Sempatik bir kadın. Başarılı bir oyuncu.

Black (2005)

daredu | 28 December 2010 09:45

Black (2005)
Black (2005)

Yönetmenliğini Sanjay Leela Bhansali‘nin üstlendiği, başrollerini
Amitabh Bachchan ve Rani Mukherjee‘nin paylaştığı Black (2005) filmi, doğuştan görme ve işitme engelli genç bir kızın hayata tutunmasına yardımcı olmak isteyen öğretmeni ile birlikte girdiği zorlu yolculuğu konu alıyor. 2005 Hindistan yapımı olan film Amerika, Hindistan, Avustralya ve İngiltere’de vizyona girmiş ve büyük ilgi görmüştür.

Küçük Michelle’in doğduktan kısa bir süre sonra ne duyabildiği ne de görebildiği anlaşılmıştır. Ailesi küçük kızları için ne yapacağı konusunda tamamen çaresizken bu durum gün geçtikçe içinden çıkılmaz bir hale gelmiştir. Ne olduğundan haberi olmayan, karanlıklar içerisinde sadece nefes alan ve bir hayvan gibi yaşamaya çalışan ufak kız ve ailesi için umutsuz yaşam mücadelesi, son çare olarak danıştıkları öğretmen Debraj Sahai ile başarması zor bir yola girişmeleriyle devam eder. Ne görebilen ne de duyabilen birisine yaşamayı nasıl sevdirebilirsiniz ki ? Neler öğretebilirsiniz ? Duyguların ve hislerin kelimelerle karşılık bulamadığı bu dram filminden etkilenmemek elde değil.

Hint Filmi Deyip Geçmeyin! – Kurbaan – 2009

0770 | 06 October 2010 14:59

Afiş
Afiş

Ülkemizde ve Hindistan’da 20 Kasım 2009’da gösterime giren film, her ne kadar imdb’den çok yüksek puan alamasa da benim iyilerim arasında. Biraz kenarda kalmış, çok dikkat çekememiş ya da reklamı çok yapılmadığından fark edilememiş olabilir bu film. Başlıkta dediğim gibi Bollywood filmi deyip geçmeyin film, kendisinin 160 dakika sürdüğünü hissettirmeyecek bir kurguya sahip. Bol aksiyonlu, bol gerilimli, ana teması terörizm olan,izlenmesi gereken bir film.. Buradan da filmin web sitesine gidebilirsiniz.

Başrollerini Hindistan’ın ünlü aktrislerinden Kareena Kapoor (Aventika) ve yine annesi bir Bollywood aktrisi olan Saif Ali Khan (Ehsaan) paylaşıyor. İkisinin de birçok filmi olmakla beraber, aynı filmde oynadıkları filmler de var. Teşhisim yanlışsa düzeltin, Tarık Akan – Gülşen Bubikoğlu çiftini hatırlattı bu çift bana.. Her telden filmde oynamışlar, romantik, komedi vs. ama bu Kurbaan bomba bir şey bence mutlaka izleyin..

Kenize Murad

arke9 | 20 August 2010 18:09

Kenize Murad

Kenize Murad 15 Haziran 1940 yılında Paris ‘te doğmuştur.Annesi Sultan 5. Murad‘ın torunu Selma Rauf Hanımsultan’dır.Babası Damat Raca Seyyid Sacid Hüseyin Ali’dir. Annesini henüz 1 yaşında kaybeden Kenize Murad’ı Fransız bir aile yetiştirdi.Gençken hosteslik yapmak, operada bilet satmak, çocuk bakmak gibi işlerle uğraşan Kenize Murad yüksek öğrenimini yaptıktan sonra bazı Fransız dergileri için Orta Doğu da çalıştı. Bangladeş ve Pakistan gibi ülkelerde de yaşamıştır.Türkçe bilmeyen Kenize Murad İngilizce ve Fransızca biliyor . Türkçe bilmediği için Türkiye de yaşamayı düşünmemiştir .Babasını 21 yaşında tanımıştır.

İndira Gandhi

hafiften | 16 May 2010 14:18

Modern Hindistan’ın Kurucusu ve Hindistan’ın ilk kadın Başbakanıdır; İndira Gandhi. Hindistan’ın ilk Başbakanı, Cevahir Lal Nehru’nun tek çocuğu olarak 19 Kasım 1917’de dünyaya gelmiştir.

Indira Priyadarshini Gandhi Hindistan Tarihinin en etkili ve önemli liderlerinden biridir.
Indira Priyadarshini Gandhi Hindistan Tarihinin en etkili ve önemli liderlerinden biridir.

Hindistan yaklaşık yüz yıl süren İngiliz Hegomanyasından kurtulup kendi bağımsızlığını ilan ettiği 1947 yılında Başbakan olan babası Lal Nehru’ya yardımcı olmuş ve onun yanında siyaseti öğrenmiştir. Gandhi; Santiniketan Üniversitesi ve Somerville College, Oxford Üniversitesi gibi saygın kurumlarda eğitim almış, 1942 yılının Mart ayında Hindistan Bağımsızlığının etkin savunucularından Feroze Gandhi ile evlenmiştir. Kısa bir süre sonra her ikisi de İngiliz Yönetimine karşı yaptıkları eylemler nedeniyle 13 ay hapis cezası almışlardır. Feroze Gandhi hapis cezasnın ardından bağımsız üye olarak mecliste görev almıştır. İndira ve Feroze Gandhi’nin; Rajiv ve Sanjay adlarında iki oğulları olmuştur.

8 Dalda Oscar Ödüllü Bir Biyografi: Gandhi

768 | 22 February 2010 15:16

20. yüzyılın ilk yarısında, İngiliz sömürgesi altındaki Hindistan’da Mahatma Gandhi bağımsızlık mücadelesi için Pasif Direniş‘i örgütlüyordu.

Gandhi’yi usta oyuncu Ben Kingsley‘in canlandırdığı ve Richard Attenborough tarafından 1982’de çekilen film, en iyi biyografilerden biri kabul ediliyor. 11 dalda Oscar’a aday gösterilen film; en iyi film, en iyi yönetmen, en iyi erkek oyuncu, en iyi sanat yönetmeni, en iyi görüntü yönetmeni, en iyi kostüm, en iyi kurgu ve en iyi senaryo olmak üzere tam 8 dalda Oscar aldı.

Yaklaşık 300.000 kişinin yer aldığı cenaze sahnesiyle de, “bir film sahnesinde yer alan en kalabalık insan sayısı rekorunu” da elinde bulunduran bu eser; umudun, iyiliğin ve inancın gücünü seyirciye var gücüyle hissettiriyor.

Googlle Hindistanda Bir Okul Açtı! Ama İsim??

admin | 06 January 2010 17:54

Google’da çalışma fikri birçok mühendis için rüya niteliğinde. O zaman, kariyer yapmak için “Googlle Institute of Software Studies”a girme fikri mantıklı gelmeye başlıyor değil mi? Ama bir saniye, burada bir yanlışlık mı var?

Görülen, birkaç “şakacı” insanın Google’ın ismini kullanmakla kalmayıp, logosunu hatta “favicon”unu çalarak insanları bu sahte online üniversiteyle Google arasında ilişki bulunduğunu göstermeye çalıştığı. “Geleceğin Mühendisleri İçin Okul” olarak açılan Googlle Enstitüsü online eğitim okulu olarak meşru -kandırmaya yönelik ismi ve ölü linklerinin yığınla olması dışında- görünüyor.

Enstitü iki tane sertifika sunmakta: Birincisi, sizi Windows ve Linux “Profesyöneli” yapan “GCPA – İleri Bilgisayar Teknikleri Alanında Googlle Sertifikası”, ikincisi ise photoshop gibi sizin kullanıcı-odaklı yeteneklerinizi geliştiren “GCPE – E-Ticaret Alanında Googlle Sertifikası”. Bu iki kursun da tamamlanması için iki sene gerekmekte. Fakat zamanı değerli bulanlar için 60 ile 90 gün arası süren, bilgisayar becerilerinizi geliştiren ve size “GOOGLLE” sertifikası sunan “Hızlandırılmış Kurslar” da bulunmakta. Aman Allahım.. Googlle sertifikası!