bildirgec.org

hastane hakkında tüm yazılar

Şişede durduğu gibi durmuyor

nihansage | 20 December 2011 14:31

Yıl başı geliyor. İnsanlar alışveriş merkezlerine akın etmeye başladı bile. Pek çok insan için yeni yıl demek, mutluluk ve huzurun başlangıcı demek. Bazı insanlar için ise dini bir bayram ve uyulması gereken dini kurallar demek. Bazıları için, ellerini ovuşturarak, satmış oldukları malların paralarını saymak, kimisi için ise yeni yıla daha fakir olarak girmek demek. Sabaha kadar içip, yapmış oldukları taşkınlıkların farkında olmayarak, polis karakollarında sabahlayanları saymıyorum bile.

O gece işi en zor olan kesim, acil servis elemanları ve polislerdir. Halkın asayişini sağlamak ve insanların yeni yıla sağlıklı bir şekilde girmelerini sağlamak ne de olsa onların işi. Üstelik bu insanlar içkinin dozunu kaçırıpta, yaptıkları işlerden haberleri olmayınca işleri daha da zor olmakta.

El Aynası

mavilikler | 28 June 2011 09:13

Yaşlanmak buydu işte! Bir kapıyı açıp girmek ve bir gölge gibi süzülmek içeriye… Gülüşün, bakışların oradaki yüzlerden tekinde bile bir yansıma bırakmadan; aynasız kalarak oradaki sandalyelerden birine ilişivermekti.

Oturur oturmaz çantasına saldırdı ve el aynasını çıkarıp büyük bir susuzlukla yüzünü seyretmeye başladı. O ayna günlerce çıkmazdı o köşedeki yerinden. Gözler kendisine bu kadar küskün değildi o zamanlar. Kendinden izleri bol bol görebiliyordu her yerde. Bir gülüşte, fazla uzayan bir bakışta saçlarının evden çıktığı kadar mükemmel göründüğünü keşfedebiliyordu.

Sağlık Konulu 19 Özgün Logo

Spx | 28 June 2010 14:53

Farkında olmasak da bir seçim yaparken seçeceğimiz ürünün ya da firmanın tasarımı seçimimizde büyük bir etkendir. Sağlık sektöründe de aynı durum geçerlidir. Bunlara örnek 19 özgün logo derlemesi:

Bradley Memorial Hospital
Bradley Memorial Hospital
 Critical Intensive Care Unit
Critical Intensive Care Unit
Pioneer Health
Pioneer Health

oldu da bitti maşallah

nazokiraze | 27 April 2010 12:22

Nicedir düşünüyoruz bu çocuğu ne zaman sünnet ettiririz diye, travma yaşı denilen yaşta diye biliyoruz, elleşmiyoruz, ama her kafadan ayrı ses ailede o kadar hekim var hepsi ayrı telden çalıyor, enişte arkadaşına sormuş bu yaş (4.5) normal 6 dan sonra travma demiş, koskoca doktor bişey bildiği vardır elbet. Niyetleniyoruz o zaman yaz gelmeden yaptırıverelim diye.

Bir hafta sonu dayıoğluna danışıyoruz travma yaşı bu diyor (psikiyatri hekim olacak bir de) ama ben de oğlumu yaptıracağım diyor(onunki ile benim oğlum arasında 10 gün yaş farkı var) ya abi etme eyleme, aile içinde profesyonel ol diyoruz gülüyor. Başlarım travmasına eskiden böyle şeyler mi vardı, anestezi bile yoktu, karga tulumba kesiveriyorlardı diye konuşuyor. Hay Allah psikiyatri doktordan da onay çıktı , ne onay ama:D

Tamam o zaman gün alalım genel anestezi ile bitirelim bu işi derken yavru grip oluyor, bir hafta daha erteleniyor. İçimde bir sevinç bir hafta bir haftadır, yavrum bir hafta daha kurtuldu ama sevinçin arkasına gizli bir düşünce, biliyorum haftaya da diyeceğim ki,keşke geçen hafta oluverseydi şimdi ye atlatmış olacaktık diye. Arkadaşlar dalga geçiyor gelecek paraları, hediyeleri, altınları düşün hemen iyi olursun diyor.

Cumartesi sabaha gün alınıyor, sabah onda cerrah abisi onu bekleyecek, odası ayarlandı. Ancak sorun şu ki gece boyu ve sabah süt, su falan içmesin diye haber uçuruyor halası bize, en büyük sorun o oluyor, bizi alıyor bir düşünce bir kaç kere kalkar süt ister, gece istemezse mutlaka sabah ister, ne yaparız, ne ederiz.

bugün dünya sağlık günü

taha3045 | 07 April 2010 11:24

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ)’nün kuruluşunun tarihi olan 7 Nisan üye olan ülkelerce ”Dünya Sağlık Günü” olarak kutlanır.

Bu yılki etkinliklerin teması:daha sağlıklı şehirler

Şehirler konusu bu sene dikkat çekildiği üzere çok önemli bir konu. Ülkemizde göçlerden dolayı oluşan kalabalıklar büyük şehirlerde sağlığı olumsuz etkiliyor, beslenme, temizlik sorunları şehirlerdeki fakir halkın en büyük sorunu, kalabalıktan çoğalan bulaşıcı hastalıkları da unutmamak lazım. Peki zaten şehirde yaşayan göç etmeyen , maddi durumu iyi olan insanları sağlık sorunlarına dahil değil mi ? Elbette fazlasıyla, cep telefonu, bilgisayar, notbook gibi araçları sadece evinin, işyerinin değil adeta bedeninin bir parçası gibi her yere götüren insanlar , bunların olumsuz etkilerine maruz kaldıkları gibi, bir de stres ve hava kirliliği ile iyice etkileniyorlar. Ayrıca teknolojinin son harikaları sayesinde , her işi aletlerin yapmasıyla gelişen hareketsizlik te cabası.

Haber, haberin içindeki haber , haberi atlayan haberciler (parmağı kopan başkomiser)

admin | 08 February 2010 13:32

Önceklikle sayın Başkomiserimize geçmiş olsun diyorum.

Başbakanın Ümraniye/İstanbul da açılışını yaptığı bir hastane ile ilgili haberleri izliyorum.

Başbakanın konuşması,muhalefete yüklenmeler, MHP ye giden laflar, Oktay Vural a göndermeler vs. vs.

Derken açılış sırasında olayları gösteriyorlar. Protestolar , kendini yakmak isteyenler, keskin nişancılar , basılan evler…

rektal tuşe-bir erkek kabusu

taha3045 | 14 January 2010 12:00

Yurdumuzda sık görülen prostat kanser aslında çok daha erken teşhis edilebilecekken ve hayat kurtaracakken milletimizin erkek adama birşey olmaz mantıgı ve muayeneden utanması ile kanser sıralamasında ikinci konumda.

Hatalığın tanısının parmak ile makattan konulması (rektal tuşe) bu korku veya çekinceyi tetikliyor.Öyle ya Türk erkeği kendini parmaklattırır mı? Bu uğurda kan bile dökülmemiş miydi? Mualesef bazı tanıların rektal muayeneden başka bir alternatifi yok ,üroloji muayenesi buna dayanıyor.

Bana Bir Kitap Al!

admin | 07 December 2009 09:43

Ne zamandır bir kitap yüzü göremedim. Şu hastane beni bazen çok bunaltıyor… Sana geçen seferde yazmıştım ama unuttun heralde… Neyse önemli değil ama bu sefer bir kitap gönderirsen çok iyi olur.Burda çok yalnızım bana da bir vakit geçirme aracı olur hiç olmazsa.

Soramadım bu arada nasılsın?Hayat nası gidiyor?Geçen mektubun herhalde çok aceleye gelmişti,hal-hatır etmeden sorduklarıma cevap vermiş yollamışsın. Olsunu ben her geçen gün daha iyi oluyorum canım dostum.Ben bu illeti yenebilirim.Tabi sende bana destek olursan.

Neyse uzatmayım lafı fazla,doktorlar gelecek şimdi vereyim mektubu da sana göndersinler bir an önce.Dostum iyiki varsın,sen olmasan ben ne yapardım?Herkese selamlarımı ilet.Gözlerinden öperim canım dostum.Bu arada unutma bana bir kitap al,burda yalnızken çok sıkılıyorum…

Hastane

24black mamba24 | 22 November 2009 14:30

Hastanede var bir telaşe,
Bir genç getiriliyor sedyeyle,
Hemen takıyorlar serum şişe,
Kan arıyor bir hemşire,
Hemen alıyorlar ameliyathaneye,
Doktor giymiş yeşil elbise,
Akrabalarıda geldiler üzüle üzüle,
Geçmiyor saat, dakika, saniye,
Çocuğun babası dolaşıyor koridorda,
Tesbihi de elinde,
Sanki hapishane köşesinde,
Yüzü terlemiş, sıkıntı içinde,
Amca ile dayı sarılmış telefona,
Arıyorlar ne kadar akraba varsa,
Annesi dayanamadı bayıldı şuracıkta,
Geldi işte beklenen an,
Akrabaları sarmıştı heyecan,
Doktor çıkıyor kapıdan,
Kalmadı ayağa kalkmayan,
Doktorun yüzü buruşuk,
Cevap vermede çekiyor zorluk,
Kimse almıyor soluk,
Maalesef öldü çocuk.

bugünüm böyle geçti

nazokiraze | 26 September 2009 10:32

Dün gece gelen eşimin kuzeni ve eşini ağırlama, komedi dizisine dönmüş Kurtlar Vadisi’ni izleyiş,çay, kahve, buzluçay ve kurabiye şeklinde akşam atıştırmaları yapış ve yatış.(Trt tek kanal günlerini hatırladım İstiklal Marşı ve kapanış)

Akşam sohbeti esnasında o gece bizde kalacak olan misafirlerimizin 2 yaşındaki oğullarının günde 9-10 kere kaka yapmasından dolayı ablamın çalıştıgı hasteneye ertesi sabah götürme planı.(o planda bizde varız, onların sonrasında gidecegi yer bizim eski oturdugumuz yer ve devletin dağıttıgı ders kitapları nakil gelen okullardan verildigi için bizimde onlarla gitmemiz uygun olur diye duyulan rahatlık )