bildirgec.org

24black mamba24

11 yıl önce üye olmuş, 137 yazı yazmış. 49 yorum yazmış.

Avrupa Birliği de Neyin Nesi?

24black mamba24 | 12 December 2010 13:46

Avrupa Birliği Simgesi
Avrupa Birliği Simgesi

25 Mart 1957, Roma AntlaşmasıAvrupa Ekonımik Topluluğu(AET) adı altında bir ekonomik bütünleşme hareketi. Batı Almanya, Fransa, İtalya, Hollanda, Belçika, Lüksemburg bu 6 Batı Avrupa ülkesi işe 1951 yılında Avrupa Kömür ce Çelik Topluluğu’nu kurarak başladı. Bu kuruluşları Avrupa Atom Enerjisi takip etti.

1 Temmuz 1957 yılında AKTÇ, Euratom ve AET birleştirilerek Avrupa Topluluğu oluşturuldu.Bu topluluk, gümrük birliğini sağladıktan sonra siyasal birliğini de sağlayarak gelişmeye devam etti. Ve ileriki yıllarda topluluğa katılan 9 üye ülke ile Avrupa Birliğini oluşturan ülke sayısı 15’e çıktı.

Picasso’nun Savaşa Karşı Savaşı: Guernica

24black mamba24 | 16 August 2010 13:37

Pablo Picasso
Pablo Picasso

İç savaşın İspanya’yı kasıp kavurduğu günlerde, sanayide gelişmiş ülkeler, sanat gösterileri yapmak ve sanayi, tarım gibi çeşitli alanlarda ürettikleri ürünleri pazarlamak amacıyla, büyük bir dünya fuarı düzenleme hazırlığı içindeydiler.

1937 yılında düzenlenecek olan bu uluslararası serginin yedincisi Paris’te düzenlenecekti. İspanya Halk Cephesi Hükümeti sorumluları da, o sıralarda Fransa’da ve Paris’te yaşayan pek çok ünlü İspanyol sanatçıdan sergiye katılmalarını istediler. Picasso da bu sanatçılar arasındaydı. Ondan, İspanya Pavyonu için bir duvar resmi yapması isteniyordu. Picasso bu isteği kabul etmiş ve hazırlıklara başlamıştı. Konuyu henüz netleştirmemişti, ta ki tarihe kara bir leke olarak geçen 26 Nisan 1937 gününe dek. Almanya‘da Hitler yönetiminin başa geçmesi, birçok ülkede olduğu gibi, İspanya’nın da kaderini etkilemişti. 1933 yılında İspanya’da kurulan sağ koalisyon hükümetine Faşist İtalya ve Nazi Almanyası büyük destek veriyordu. Bu yönetime karşı, halk ayaklanmalar başlatmıştı.

Francisco Franco
Francisco Franco

Ayaklanmaların ve grevlerin doruk noktasına vardığı 4 Ekim 1934’te, General Franco’nun emriyle askerler halkın üzerine saldırdı. Beş bin işçi öldü, kırk bin kişi tutuklandı ve bu yöntemlerle direniş bastırılmaya çalışıldı. İspanya’nın demokratik güçleri “Barış, Özgürlük ve Yaşam Koşullarının Düzeltilmesi” istemiyle toplanarak Halk Cephesi’ni kurdular. Sol partilerin oluşturduğu Halk Cephesi, 1936 seçimlerini kazandı. Buna karşın sağcı partiler Milliyetçi cephede birleşti. Milliyetçi Cephe’nin kışkırttığı subaylar darbe hazırlığına girişti. Sonuçta binlerce insanın yaşamını yitireceği iç savaş başladı.

Nazi Almanyası, İspanya’da savaşmak ve eğitim yapmak amacıyla General Hugo Sperrle komutasında, 25.000 dolaylarında asker, subay ve özellikle pilot gönderdi. Ayrıca en az 546 milyon altın mark ile çok sayıda ağır bombardıman ve keşif-taktik uçakları yolladı. Bu parasal yardımın, 381 milyonu bu ordunun, çekirdek bölümünü oluşturan “Legion Condor” adlı yeni tip bir hava gücünün örgütlenmesine ayrıldı. Yeni silahlar Bask Bölgesi’nin en eski ve kutsal kenti Guernica‘da denenecekti.

İnternet Explorer 9 Beta 15 Eylül’de Bizlerle!!!

24black mamba24 | 16 August 2010 11:15

İşletim sistemi üreticilerinden Microsoft Corporation, Internet Explorer 9‘un ilk Beta sürümünü piyasaya sunmaya hazırlanıyor. Internet Explorer 9 yanında birçok yeniliği de getiriyor:

  • XHTML ayrıştırıcı,
  • Scalable Vector Graphics (SVG),
  • Yeni bir JavaScript motoru,
  • Video ve ses etiketleri,
  • Hızlandırılmış grafik ve metinler,
  • CSS3 içeren HTML5 bileşen desteği.

Merakla beklenen Internet Explorer 9’u Microsoft, 15 Eylül‘de düzenlenecek Beauty of the Web etkinliğinde tanıtacak.

Hayatımızı Değiştiren Teknolojiler

24black mamba24 | 12 August 2010 15:27

Teknoloji her gün gelişiyor ve birçoğu hayatımızı etkiliyor. Bazıları yüzeysel bazıları ise derinden. İşte derinden etkileyenler:

1-)Otomobil


Benz

Otomobil kelime kavramı olarak itmeden veya çekmeden kendiliğinden hareket edebilen öz itmeli taşıt anlamına gelmektedir. İlk otomobil 1680 yılında Hollandalı Christiaan Huygens tarafından icat edildi.

2-)Uzaktan Kumanda

İlk Uzaktan TV Kumandası
İlk Uzaktan TV Kumandası

Uzaktan kumandanın ilk örnekleri 1893 yılında Nikola Tesla tarafından “Hareket Eden Araç Veya Araçların Mekanizmalarının Kontrolü İçin Cihaz Tekniği” adında geliştirildi. Zenith Flash-Matic ise 1955 yılında üretilen ilk Tv kumandasıydı.

Microsoft’tan Yeni Bir Site: zoom.it!!!

24black mamba24 | 12 August 2010 10:14

Microsoft, zoom.it ile internetin dertlerinden birine çözüm getiriyor. Zoom.it ile yüksek çözünürlüklü görüntüleri daha kolay ve daha rahat paylaşabileceğiz.

Zoom.it: yüksek çözünürlüklü görsellerin paylaşılacağı, bu görsellerin ise hem fotoğraf hem de grafik tasarımlarından oluşacağı bir site. Ayrıca zoom.it, yazdığınız URL’yi Siverlight eklentisini kullanarak yüksek çözünürlüklü bir görüntüye çevirebiliyor.

Hollywood’un Altın Çocuğu: Robert Redford

24black mamba24 | 20 July 2010 12:26

Robert Redford
Robert Redford

O bir oyuncu, bir yönetmen, bir yapımcı, baba hatta büyükbaba, kısacası o yaşayan bir efsane. Pek çok erkeğin, özellikle genç Redford’a benzemeye can attığı, pek çok kadının beğendiği, birkaç neslin oyunculuğuna tanık olduğu, son derece zeki ve yetenekli bir Hollywood yıldızı. O Hollywood’un altın çocuğu.

Elbette Hollywood, oyuncu olmak üzere yola çıkan çok sayıda yakışıklının uğrak yeri oldu. Evet çoğu yalnızca uğramakla yetindi, ama o adeta Hollywood’a demir attı. Daha doğrusu Hollywood onu bırakmadı, ondan vazgeçmedi. Çünkü o hep farklı olmayı seçti ve farklı yüzleri başarılı bir biçimde filmlerine taşıdı. Çünkü o fiziksel özelliklerini Allah vergisi oyunculuk gücüyle ustalıkla yoğurdu ve beyazperdede uzun yıllar parlamayı başaran bir yıldız oldu. Onca ödüle, onca başarıya karşın yine de kendini eleştirmekten vazgeçmedi:
“Bir yönetmen olarak kendimi oyuncu kimliğimle beğenmezdim. Oyuncu kimliğimle de kendimi bir yönetmen olarak beğenmezdim.”

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Twitter’da!

24black mamba24 | 20 May 2010 23:14

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Twitter‘a adım attı. Abdullah Gül’ün üyeliği yeni olmasına rağmen 9 binin üzerinde Twitter kullancısı kendisini takip ediyor. Gül ise “Yoğunluğumdan dolayı kimseyi twitter’a ekleyemiyorum ama ileride bu mümkün olabilir.” diyerek twitter’ta kalıcı olacağının bilgisini verdi.

Twitter’la ilgilenen bir ekibi olduğunu da ileten Gül, bilgisi dahilinde onlarında bilgi verebileceklerini söyledi. Herkese olmasa da büyük bir çoğunluğun sorularına cevap verebileceğini söyleyen Gül, ancak akşamüstleri twitter’a girebileceğini aktardı.

Gökyüzünün Kadın Kahramanı: Amelia Earhart

24black mamba24 | 20 May 2010 13:35

Amelia Earhart
Amelia Earhart

Geçen yüzyılın önemli kadın kahramanlarından olan Amerikalı kadın pilot Amelia Earhart, 24 Temmuz 1897’de Kansas’ta doğdu. Altı farklı okul okumasına karşın yalnızca birini bitirebildi: Havacılık okulunu. 1921’de uçmaya başladı. Uçma tutkusu onu olanaksız gibi görünen bir hedefe yöneltti. O, dünyayı uçarak geçen ilk kadın pilot olmak istiyordu. Bu zor işi başarabilecek yetenek ve deneyime de sahipti. 1922’de 5 bin metreye çıkarak dünya yükseklik rekorunu kırmış 1928’de 20 saat 40 dakikada Pasifik Okyanusu’nu uçarak geçmeyi başarmış ve bir ilke imza atmıştı.

Earhart, Atlantik’i geçen ilk kadın pilot olmanın yanı sıra modern feminizmin temelini de atan kadınlardan biriydi. Hep kısa saçlı ve bir oğlan çocuğunu andıran mizacıyla tanınan Earhart, erken yaştan itibaren sınırları zorluyordu. Evlilik kurumunu kadınlar için “bir kafes” gibi görüyordu. 1931 yılında evlendiği aynı zamanda yayıncısı da olan eşine nikahtan bir gün önce, bağımsızlığını güvence altına alan bir tür anlaşma imzalattı. Buna göre “ikisi de kendilerini Ortaçağ’dan kalma bir tür yemine bağlı duyumsamayacaktı.” Bir yılın sonunda da eğer mutlu değillerse, “deney başarısız kabul edilecekti”. Evlilikleri yine de saygı ve dostluk üzerine kurulu olarak sürdü.

Aktör, Yönetmen ve Yapımcı: Mel Gibson

24black mamba24 | 20 May 2010 08:34

Mel Columcille Gerard
Mel Columcille Gerard

Mel Columcille Gerard, 3 Ocak 1956’da Hutton ve Ann Gibson çiftinin onbir çocuğunun altıncısı olarak dünyaya gelmişti. Avustralya şivesini diline fazlasıyla yerleştirmiş olması, onun Avustralya asıllı olarak tanınmasına neden olmuştu, ama o aslında New York, Peekskill’de dünyaya gelmişti. Tren yolu işçisi olan babasının, yaralanması ve patlak veren Vietnam Savaşı, Gibson ailesinin yaşamlarını bambaşka bir kıtada sürdürmeye karar vermelerine neden olmuştu. Baba Gibson, büyük oğullarının Vietnam Savaşı’na katılmasını istemiyordu ve tek çıkar yol o ülkeden, hatta o kıtadan bir an önce kaçmaktı. Mel’in büyükannesi Amerika’ya yerleşmiş, Avustralyalı bir opera sanatçısıydı. Eski vatanlarına, Avustralya’ya gidebilirlerdi, neden olmasındı? Baba Gibson katıldığı bir yarışmadan kazandığı büyük ödülü, ailesine Avustralya’da yepyeni bir yaşam kurmak için harcamaya böylece karar verdi. Mel o sırada 12 yaşındaydı.