bildirgec.org

Spx

11 yıl önce üye olmuş, 12 yazı yazmış. 4 yorum yazmış.

Elektronik musluk

Spx | 24 July 2010 15:25

Daniel Dobrogorsky isimli tasarımcı tarafından tasarlanan bu ürün, banyo ve mutfak gibi alanlarda, suyu kullanırken yaşadığımız sıcaklık ayarlama problemini çözecek gibi gözüküyor. “Koolhaus” adını verdiği bu üründe günümüzde kullanılanlardan farklı olarak üzerine entegre edilmiş elektronik sıcaklık göstergesi bulunmakta. Ayrıca kullanım alanına göre önceden tanımlanmış seçenekler hazır olarak gelmekte. Konsept olan bu ürün hakkında henüz bir fiyat öngörülmemiş.

Koolhaus
Koolhaus

Yol mesajcısı

Spx | 16 July 2010 14:26

Bir çok insan için sıkıntı olan, yürürken cep telefonundan kısa mesaj gönderme problemi tarihe karışacak gibi gözüküyor. Road SMS adlı Android uygulaması sayesinde hiç bir mekanik modifiye olmaksızın, mesaj atarken yolunuzu görmenize olanak tanıyor. Uygulama bu işlem için telefonunuzun dahili kamerasını kullanmakta. Şimdilik sadece Samsung Galaxy S modeli için kullanılan bu uygulama Samsung App Store‘dan indirilebilmekte. Ürünle ilgili videoya bu linkten ulaşabilirsiniz.

Road SMS
Road SMS

Su ısıtıcılı alarm

Spx | 16 July 2010 10:25

Kai-ning Huang ve Yu-Yang Chen adlı iki tasarımcının ortak çalışmasının sonucu ortaya çıkmış bu ürün, sabahları kaltığınızda sıcak suyunuzun hazır olmasını sağlıyor. Alarm sistemine entegre edilmiş ısıtıcı sayesinde, kurduğunuz süreden 20 dakika önce suyunuz 30 derecede ısınmaya başlıyor. Bu sayede kalktığınızda istediğiniz sıcaklıkta suyunuz hazırlanmış oluyor. Henüz tasarım aşamasında olan bu ürün için bir fiyat belirlenmemiş.

Timed Morning Bowel Movements
Timed Morning Bowel Movements

WordPress için jquery tabalı 10 eklenti

Spx | 06 July 2010 17:35

Jquery eklentileri artık hemen hemen her sitede görmekteyiz. Bunları kendi bloglarınıza da eklemeniz için 10 adet jquery tabanlı eklentiyi listeledik.

jQuery Colorbox

Lightbox kullanarak açılan menüye sahip başka bir jquery eklentisi.

jQuery Colorbox
jQuery Colorbox

jQuery Table of Contents

SEO dostu olan javascript tabanlı bu eklenti, menüler hazırlamanızda yardımcı olacaktır.

jQuery Colorbox
jQuery Colorbox

jQuery Drop Down Menu

Jquery ile hazırlanmış klasik çoklu dropdown menü.

JQuery Drop Down Menu
JQuery Drop Down Menu

Content Warning

İçerik uyarısı için hazırlanmış bir eklenti.

Content Warning
Content Warning

Shakers (Sallanan İnsanlar)

Spx | 01 July 2010 16:15

Modern tasarım sürecinde önemli bir rol oynayan Shakers tarikatı, 18.yüzyıl ortalarında Ann Lee’nin Quakers grubuna katılmasıyla başlamıştır. Tam olarak 29 Şubat 1736 tarihinde İngiltere, Manchester’da kurulmuştur.

Shakers
Shakers

Sadelik üzerine kurulan Shakers’lar bekar komün yaşama inanırlardı ve evlilikten ve geleneksel aile yaşamından kendilerini sakınırlardı. Fonksiyonellik, sadelik ve güzellik taşıyan, hayat için gerekli her türlü malzemeyi üretip, kendi kendilerine yetecek bir hayat biçimi yaratmışlardı. İbadet sırasında kendilerinden geçercesine yaptıkları dansları sebebiyle Shakerler (sallanan insanlar) adını almışlardı. Bir süre sonra Shakers’ın davranışları sakıncalı bulunur ve Ann Lee hapise atılır. Hapisten çıktığında hayatını toplumdaki yozlaşmayı ve kirlenmeyi gidermeye adayacaktır, bu nedenle beklediği ilgiyi göremediği İngiltere’den, Amerika’ya göç eder. 1776’da Amerika’ya taşınan Shakers 1874’de Ann Lee’nin ölümünden sonra New Haven’a yerleşir. 19.yüzyılın ortalarına gelindiğinde Shakers yaklaşık olarak 19 komünü ve 6000 üyeye ulaşmıştır.

Shakers
Shakers

Shakers’lar dinden, ahlaktan, ürettikleri ürünlere kadar her konuda mükemmeli yakalamaya çalışmaktaydı. Shakers’ların bu bakış açısı günümüz modern dünyasının “form işlevi izler” felsefesinin temel taşlarını atmıştır. Shakers’lar ürettikleri mobilyaların hafif ve gerekmediği zaman ortadan kaldırılabilir olmasına dikkat etmekteydi. Bu nedenle bütün eşyaları asılabilicek şekilde üretilmiş ve evlerinde her duvarında bir uçtan diğer uca kadar askılar bulunmaktadır.

Shakers Mobilyaları (Askılar)
Shakers Mobilyaları (Askılar)

Dijital damga

Spx | 29 June 2010 13:17

Jinhee Kim tarafından tasarlanan “Stampy Digital Camera” adındaki bu ürün için dijital fotoğraf makinesiyle damgayı birleştiriyor dersek yanlış olmaz. Ürünü diğer fotoğraf makinelerinden ayıran özelliği ise çektiğiniz fotoğrafları anında damga olarak kullanmanıza olanak sağlayan yapısı. “Stampy Digital Camera”nın henüz konsept aşamasında olduğunu da hatırlatmakta yarar var.

Stampy Digital Camera
Stampy Digital Camera

Sağlık Konulu 19 Özgün Logo

Spx | 28 June 2010 14:53

Farkında olmasak da bir seçim yaparken seçeceğimiz ürünün ya da firmanın tasarımı seçimimizde büyük bir etkendir. Sağlık sektöründe de aynı durum geçerlidir. Bunlara örnek 19 özgün logo derlemesi:

Bradley Memorial Hospital
Bradley Memorial Hospital
 Critical Intensive Care Unit
Critical Intensive Care Unit
Pioneer Health
Pioneer Health

Solar kamera kayışı

Spx | 28 June 2010 09:54

Fotoğraf makinesi kullanıcıların korkulu rüyası olan en gerekli zamanda makine şarjının bitme sıkıntısı ortadan kalkacağa benziyor. Weng Jie tarafından yapılmış bu tasarımda, fotoğraf boyunluğuna yerleştirilmiş solar ünitelerden alınan güneş enerjisi, makineyle ve aparat arasındaki bağlantı kablosuyla şarj etmeyi sağlıyor.


Solar Kamera Kayışı

Zeki saat

Spx | 25 June 2010 11:39

Genellikle saatlerimizin pilleri bittiğinde saatimizi duvardan söküp arkasını açmak gibi uğraştırıcı bir işleme mağruz kalırız. Bu tasarımda hem bu uğraştan kaçınmak hem de minimalist bir görünüm elde edilmek amacıyla akrep ve yelkovan’ın olması gereken yerde kalem pil yuvası bulunmakta. Gerçekten iyi düşünülmüş ve hayata geçirilmesi muhtemel olan bu projenin adı henüz kesinleşmemiş ama tasarımcısı Powercell ya da Manasonic adlarının uygun olabileceğini söylemekte.

Clever Clock (Zeki Saat)
Clever Clock (Zeki Saat)

Kaynak: wired