bildirgec.org

editör hakkında tüm yazılar

En Popüler 10 joomla Eklentisi (2011)

kerimsarigul | 07 May 2011 12:39

Popüler 10 joomla Eklentisi
Popüler 10 joomla Eklentisi

Web dünyasına adım atıp “Site yapmak istiyorum ancak nereden başlayacağımı bilmiyorum” diye birilerine sorduğunuzda size bilgileri doğrultusunda yol göstereceklerdir. Bu yollardan biri belki de en kolayı “Açık Kaynak Kodlu Yazılımlar”dan birini kullanmanız olacaktır. Bu yazılımlardan Türkiye’de en çok kullanılanları Joomla, Drupal, Moodle, ATutor, SMF Forum, WordPress…
Bu sistemler daha önceleri biraz güvensiz oldukları konusunda eleştiriler olmakla beraber zamanla kullanıcılarının artması ve denenerek açıklarının kapatılması ve her biri için çok fonksiyonel eklentilerin (Bileşen, Modül, Plugin vb.) üretilmesi ile birlikte bugün web dünyasında çok büyük bir yere sahiptir. Basit kişisel sitelerden tutun da çok fonksiyonlu kurumsal işlevsel sitelere kadar bir çok ihtiyaca cevap verebilir duruma gelen sistemler bu imkanlarını eklentileri sayesinde elde etmektedirler. Yazılımları temelde bir gövde olarak kabul edersek bunlar için hazırlanan eklentiler o gövdenin eli-ayağı, gözü-kulağı durumundadır. Kısacası Açık Kaynak Kodlu Web Yazılımları için üretilen eklentilerin işlevleri çok büyüktür. Adeta siteyi site yapan bunlardır diyebiliriz.

ASP için wysiwyg (editör)

candolgun | 30 March 2011 11:26

Arkadaşlar, benim için kanser bir sorun haline gelmiş editör sorununu en kısa zamanda çözmem gerekiyor. ASP tabanlı sitelerde kullanabileceğim bir wysiwyg editöre ihtiyacım var. İçerisinde dosya ve resim yükleme fonksiyonunun bulunması gerekiyor. Zaten, şimdiye kadar buna benzer bir editör bulamamamın en büyük sebebi sayılıyorlar.

Bu sorunun çözümünde bana yardımcı olan kişi ya da kişilerin hayatımda büyük bir yeri olacağını şimdiden söylemeliyim =)

Not: Webwiz rich text editörü daha önce denedim, fakat onu bazı sebeplerden dolayı kullanmak istemiyorum.

pixlr kullanın

ufopilotu | 28 February 2011 20:03

pixl web erişiminizin olduğu her yerde fotoğraflarınızı çevrimiçi bir şekilde düzenleyebileceğiniz bir site.

üyelik alarak, eski dosyalarınızı da daha sonra düzenleyebilmek amacıyla koruyabilirsiniz. düzenlediğiniz fotoğrafları kullanıcı tarayıcısında tuttukları için fotoğraflarınız yalnızca sizin pc ya da laptoplarınızda kalıyor.

nasıl kullanılabileceğini görmek için ictpublish üzerinden videolarını izleyebilirsiniz.

wordpress kullanıcı rolleri

silver530 | 22 February 2011 11:17

bu yazımızda kullanıcı yetkileri artarak anlatılacaktır. her bir sonraki kullanıcı öncekilerin yetkilerine sahiptir.

1 – abone: sadece sisteme kayıtlı kullanıcı adıyla yazılara yorum yapabilir.

abone
abone

ücretsiz online multimedya editörler (resim, ses, video)

erenzade | 27 September 2010 12:22

free online multimedia editor / ücretsiz online multimedya editörü
free online multimedia editor / ücretsiz online multimedya editörü

Hepimiz Photoshop’un, GIMP’in, Audacity’nin, Adobe Premier’in ne kadar kullanışlı ve vazgeçilmez olduğunu biliyoruz. Fakat her bilgisayarda bu programlara ulaşmamızın imkanı yok ki. Bu gibi durumlarda online editörler imdadımıza yetişiyor.
Son birkaç yılda iyice popüler olan online multimedya (ses, fotoğraf, video) editörlerinin en başarılı olanlarını sizler için inceledik:

fotoğraf/imaj/görsel editörleri:

flauntr
bu sitemiz online olarak birkaç resmi aynı anda düzenlememizi, birleştirmemizi sağlarken aynı zamanda resimleri düzenlememize, paylaşmamıza, saklamamıza, bastırmamıza da olanak veriyor.

flauntr online resim editörü / free online image editor
flauntr online resim editörü / free online image editor

picture2life:
güçlü bir yapıya sahip ama çok kolay ve kullanışlı bir uygulama. picture2life sayesinde size özgü kolajlar hazırlayabilir ve gif animasyonlar tasarlayabilirsiniz.

picture2life online resim ve gif editörü / free online image and gif editor
picture2life online resim ve gif editörü / free online image and gif editor

improveyourimages:
adından da anlaşılacağı gibi görüntüsü iyi olmayan (bulanıklık, ışık, kontrast) imajlarımızı iyileştirmek için kullanacağımız bir ücretsiz online resim düzenleme programı.

Ekip çalışmasının yeni adı: Kodingen

KenanBalamir | 26 August 2010 09:44

kodingen
kodingen

Yeni farkettiğim bir servisten bahsedeceğim bu bildiride. Servisin (sitenin) adı Kodingen. Kodingen, adından da anlaşılacağı üzere kodlama demek. Sitenin yaptığı iş ise “Online Collaboration” yani iki veya daha fazla kişinin ortak olarak gerçekleştirdikleri projeleri, eşzamanlı etkileşim içerisinde daha verimli kullanabilmelerini sağlamak. Kısacası takım çalışmasını mümkün olduğunda verimli hale getirmek.

kodingen
kodingen

Kodingen’in ücretsiz sağladığı geliştirici hesabı ile kendi FTP’lerinize bağlanabiliyor ve dosyalarınıza shell erişimi sağlayabiliyorsunuz. Kodlarınızı Bespin, Codemirror, Ymacs, Pixlr, Aviary gibi kod tanımlayıcıları destekleyen editörlerde, sanki çevrimdışı editörlerde kodlar gibi yazabiliyorsunuz. Takım çalışması için kendi takımınızı oluşturabiliyor, arkadaşlarınızı takıma dahil edebiliyorsunuz. php, perl, python, django, ruby on rails, fastcgi gibi dillerde yazılmış uygulamalarınızı düzenleyebiliyor, sistemde oluşturulan front-end ve back-endtasarımcılar için açılan gruplara katılabiliyor, etkileşim içerisine girebiliyorsunuz. Şimdiye kadar 133 binin üzerinde görev gerçekleştirilen sistemin kodlayıcıları da Sinan ve Devrim Yaşar adında iki Türk.

Online Resim Editörleri

Java99e | 07 July 2010 11:59

Resimlerinizi düzenlemek için, internetten yazılımı aramanıza gerek yok. Bu online resim editörleri sayesinde, fotoğraflarınızı düzenleyebilir, yeniden boyutlandırabilir ve formatını değiştirebilirsiniz.

1. SumoPaint

Photoshop ‘a benzer özelliklere sahip, Flash desteği olan tüm bilgisayarlarda rahatça kullanılabiliyor.

2. Splashup

Tıpkı, SumoPaint‘de olduğu gibi Spashup‘da da Photoshop esintileri görmek mümkün.

Amethyst Visual Studio

ceyhun aksan | 16 June 2010 12:00

amethyst debugger
amethyst debugger

Amethyst flash platformu üzerine geliştirme yapmanıza olanak veren bir kod editörü ve bu program ile flex kütüphanesi vasıtası ile sadece belirli araçları kullanarak, kod tamamlama özelliği ile pratik bir şekilde uygulamalar hazırlayabilirsiniz.

amethyst debugger
amethyst debugger

Hata ayıklama, ön etkinleştirme ile kodun nasıl çalıştığını adım adım takip edebilme, düzenlenebilir alanlar vb. özellikleri ile kod yazımını daha pratik hale getirebilecek yazılım şu an için beta sürümü ile yayında.

Online HTML,CSS ve JS Editorü JsBin

sundowatch | 20 May 2010 12:25

Günümüz dünyasının web’e kaymasıyla online editör ler de web üzerinden olduklarından rağbet görmeye başladı. Gerek kullanışlılık gerek kolaylık gerekse hemen açılıp 3 saniyede kod yazmaya olanak sağlayan editörle daha da kullanılır oldu.

işte JsBin de tam web geliştiricileri için bir editör. Kullanışlılık bakımından diğerlerini nerdeyse solda sıfır bırakır.

JsBin'den bir görüntü
JsBin’den bir görüntü

Neden JsBin?

Bu soruya verilecek yanıtlara beraber bakalım: