bildirgec.org

sundowatch

12 yıl önce üye olmuş, 10 yazı yazmış. 0 yorum yazmış.

Online HTML,CSS ve JS Editorü JsBin

sundowatch | 20 May 2010 12:25

Günümüz dünyasının web’e kaymasıyla online editör ler de web üzerinden olduklarından rağbet görmeye başladı. Gerek kullanışlılık gerek kolaylık gerekse hemen açılıp 3 saniyede kod yazmaya olanak sağlayan editörle daha da kullanılır oldu.

işte JsBin de tam web geliştiricileri için bir editör. Kullanışlılık bakımından diğerlerini nerdeyse solda sıfır bırakır.

JsBin'den bir görüntü
JsBin’den bir görüntü

Neden JsBin?

Bu soruya verilecek yanıtlara beraber bakalım:

Twitter’daki listeler sıfırlandı

sundowatch | 11 May 2010 10:02

10.05.2010 tarihinde 19:50 de Twitter‘daki following ve follower listeleri sıfırlandı. Evet yanlış duymadınız following 0 follower 0 olarak yer alıyor.

twitter
twitter

Bunun bir bug’dan kaynaklandığı tahmin ediliyor. Bug bir kişinin sizi takip etmesini sağlıyor ve follower’ına sizi ekliyor.

Twitter
tarihindeki en büyük olay bu olsa gerek.

TutsPlus

sundowatch | 02 February 2010 14:45

Belki dünyanın en çok duyulan makale sitesi TutsPlus‘dır. Yazarlarını özel olarak seçen ve herkesin yazar olarak başvuracağı bir site olan TutsPlus, makalelerini html,doc gibi formatlarda da alıp yayımlamakta.

TutsPlus
TutsPlus

Yazarlarına makale başına 150$ vermekle beraber, öyle herkesin yazısını da beğenmemektedir. Uzun uğraşlar harcarsınız ve yazı yazarsınız ama kabul edilmez. Çünkü dışarıdan gelen yazıları kolay kolay kabul etmemektedirler. Bizzat yazar kadrosunun yazılarını yayımlamak daha çok hoşlarına gidiyor. Ayrıca birçok makalesine ücret karşılığında ulaşabiliyoruz.

TutsPlus, Pilli Network gibi geniş bir aileye sahip. Gelin beraber bakalım:

PSDTuts+

PSDTuts+
PSDTuts+

TutsPlus ailesinin en tanınmış üyesi olan PSDTuts‘da photoshop teknikleri ve eğitimleri hakkında geniş makaleler var. Her ne kadar ücretli olsa da ücretsiz makaleler de çok kaliteli.

protext

sundowatch | 16 October 2009 17:31

Günümüzde internetin kullanımının artması neticesinde insanlar sanal sosyalleşme yoluna gidiyorlar. Bu da doğal olarak sosyal sitelerin oluşmasına neden oluyor.
Twitter,Facebook bunlara örnek.
Yeni bir sosyal site olan Protext insanları yerlerinden kaldırmadan istedikleri şeyleri arkalarındaki kitleleri ile protesto edebilme imkanı sunuyor.

Şu anda yapım aşamasında olduğu için sadece index sayfası mevcut.
Hoş tasarımı ile aklımıza twitter‘ı getiriyor.

Buradan
ulaşabilirsiniz.

Sunucu Tara

sundowatch | 15 September 2009 19:28

sunucutara.com, girdiğiniz adres ile aynı sunucuda bulunan adreslerini önünüze çıkaran bir araç.

Bulmak istediğiniz sitenin sunucusu, hangi adresleri barındırıyor?, ip adresi nedir? gibi bilgilere ulaşmanızı sağlayacak sunucutara.com bu tür işler için küçük ve kullanışlı bir araç gibi görünüyor.

Ayrıca sonuçlarda tara ile taradığınız adresleri yazdığınız değerle filtreleyebilirsiniz.

Easy Slider İle Kolaylıkla Slide Oluşturun

sundowatch | 17 August 2009 15:53

jQuery’nin artan popülerliği ile beraber jQuery eklentileri de bundan nasibini alıyor.Sürekli bir yenisi çıkan, daha hoş ve kullanışlı hale gelen eklentiler kullanıcıları gayet rahat ettiriyor.
İşte bu güzel eklentilerden biri de Easy Slider.Buton id’lerini sizin belirleyebildiğiniz bu eklenti go to last ve go to first özelliği de içeriyor.

Easy Slider
Easy Slider

Ayrıca sadece soldan sağa veya sağdan sola yapmıyor,bu özelliklere ek olarak yukarıdan aşağıya da slide özelliğine sahiptir.
Bunun yanı sıra zamanlı geçişleri sayesinde buton ihtiyacı olmadan resim vb. nesnelerinizi otomatik slideshow yapabilirsiniz.
İndirmek için buradaki linki kullanın.
Yazacağınız 1 satır kod ile bu kadar kolay slideshow sizi hayretlere düşürmeye yetecektir.
Kullanımı hakkındaki bilgiyi ise buradan alabilirsiniz.

Bilişim Teknolojileri Topluluğu

sundowatch | 30 July 2009 12:50

Yeni açılan Bilişim Teknolojileri Topluluğu www.biltet.com adresinde hizmet vermektedir.

Şu an 8 aktif yazar hizmet vermektedir ve 1 ay içerisinde 15 aktif yazar makalelerine başlayacaktır.
Bünyesinde masaütü programcı,web tasarımcı ve programcı,flash ve animasyon programcı, sayfa ve grafik tasarımcı bulunduran grup bütün web dünyasının kullanımına açıktır.

BilTeT yeni açıldığı için şimdilik hazır sistem kullanmaktadır.Grubumuzun geliştirdiği yeni sistem en yakın sürede bitirilip kullanıma açılacaktır.Fakat makaleler ve makale serileri başlamıştır.

Web Dünyasındaki Devirdaim

sundowatch | 28 July 2009 13:00

Kalorifer borularındaki suyun dolaşma prensibini, yapay denizlerdeki suyun devridaimini veya vücuttaki kanın sirkülasyonunu herkes bilir. Kalp kanı pompalar, bütün vücudu dolaşan kan akciğerlerde temizlenerek tekrar kalbe gelir. İşte web dünyasında da böyle bir sistem vardır.

Web geliştiricileri bir web uygulaması veya web sitesi yapınca internette herkesin erişimine sunarlar. Ve tek gelir kaynakları reklamlara tıklanması olur. Eğer web geliştiricisinin sitesindeki reklamlara fazla tıklanmışsa geliştirici siteye önem verir ve daha iyiye götürür.