bildirgec.org

ceyhun aksan

11 yıl önce üye olmuş, 66 yazı yazmış. 1 yorum yazmış.

Belleklerdeki Artık Dosyaları Temizlemek

ceyhun aksan | 06 December 2010 16:56

Flash diskinizi uzun zamandır kullanıyorsanız bir zaman sonra dosya alanının küçüldüğünü farkedeceksinizdir. Bunun nedeni sildiğiniz/yüklediğiniz her dosyanın ardında artık parçalar bırakmasıdır. Mantık olarak bu dosyaları silmenizin mümkün olduğunu düşünüp biçimlendirme işlemi yaptığınızda aslında sonucun istediğiniz gibi olmadığını göreceksiniz.

Bunun nedeni işletim sisteminizin sunduğu biçimlendirmenin yine bu artık dosyalara dokunmuyor oluşu -hızlı biçimlendirme ya da tam biçimlendirme yapmanız bu durumu değiştirmeyecektir-

Pratik İmaj Görüntüleme Programları

ceyhun aksan | 19 November 2010 14:12

Bilgisayarımda fotoğraflar, arşivlediğim grafik çalımalar vs. derken klasörlerce depoladığım imajları görüntülemem ve düzenlemem hem oldukça zaman hem de düzensizlik yaratmaya başladı. Bu amaçla kullanılan bir çok program var ve sanırım hepimizin aşina olduğu Picasa bunun başlıca örneklerinden biri. Lakin şu da var ki; Picasa‘nın ek olarak sunduğu araçlar oldukça canımı sıktığı için (bloga gönderme, webde depolama gbi) daha arşive ve görüntülemeye yönelik araçları aramaya başladım. Karşıma bilinen ve bilinmeyen bir çok araç çıktı. İhtiyacınız olabilir düşüncesi ile bunları derlediğim bir bildiriyi paylaşmak istedim.

Wireframe Showcase

ceyhun aksan | 16 June 2010 14:28

wireframeshowcase
wireframeshowcase

Arayüz tasarımında eskiz çalışması, üretilecek tasarım sürecinin belki en eğlenceli belki de aranan fikre göre en sancılı dönemi olabiliyor ve bu konuda herkesin farklı yöntemleri olduğu bir gerçek. Yöntem ne olursa olsun önemli olan sonuç tabii ki. Wireframeshowcase tasarımlarınızın eskizleri ile bittiği halini karşılaştırmalı olarak sunabileceğiniz öncesi/sorası fikrine dayanan; özellikle çalışma yöntemleri ve ilerleyişi hakkında bilgi alma hususunda tasarımcılara oldukça yararlı olabilecek güzel bir galeri.

Amethyst Visual Studio

ceyhun aksan | 16 June 2010 12:00

amethyst debugger
amethyst debugger

Amethyst flash platformu üzerine geliştirme yapmanıza olanak veren bir kod editörü ve bu program ile flex kütüphanesi vasıtası ile sadece belirli araçları kullanarak, kod tamamlama özelliği ile pratik bir şekilde uygulamalar hazırlayabilirsiniz.

amethyst debugger
amethyst debugger

Hata ayıklama, ön etkinleştirme ile kodun nasıl çalıştığını adım adım takip edebilme, düzenlenebilir alanlar vb. özellikleri ile kod yazımını daha pratik hale getirebilecek yazılım şu an için beta sürümü ile yayında.

Google Chrome ve Tema Desteği

ceyhun aksan | 05 August 2009 15:03

Google‘ın başarılı bir kullanıcı deneyimi yaşatan ve sonrasında hepimizi daha da memnun etmeye çalıştığı internet tarayıcısı chrome ile ilgili bir dizi değişiklik duyuruldu. Bunlardan ilki 3.0 Beta sürümü ve sonrasında Tema desteği.

Şimdilik 29 adet temadan birini kullanabilmek için v3.beta sürümünü kullanıyor olmanız gerekiyor.

ADSL için Sabit Hat Gerekmiyor!

ceyhun aksan | 08 April 2008 01:23

İnternet kullanıcıları için tarihi karar! başlığı ile yayınlanan Sabah Gazetesi haberine göre;

Isparta Tüketici Sorunları Hakem Heyeti, internet kullanıcıları lehine önemli bir karara imza attı. Heyet, Türk Telekom’un internet hizmetlerinden faydalanmak isteyen tüketicilere sabit telefonu şart koşmasını yasaya aykırı buldu.

Geçen sene şehir değişikliği dolayısı ile bu tür bir durum söz konusu olmuştu. Sanırım üzerinden geçen zaman dolayısı ile artık bu konuda bir şey yapmamın anlamı yok gibi.

GrafiPort, Yerli Tasarım Portalı

ceyhun aksan | 07 April 2008 11:00

-bu bildiri yer yer kişisel görüş içermektedir.-

Yerel içeriğe sahip grafik kaynaklı/konseptli sitelerin sayısı belli dönemlerde hızlı artmış olmasına rağmen ara ara yenilerini de internet ortamında görüyoruz. Bunlardan biri de bildirinin konusu olan Grafiport.

Adobeeğitim, photoshop magazin dergisi sitesi buna örnek gösterebilir. Aynı zamanda yine bu konsepte uygun bir site olan Dinodream‘de oldukça uzun bir zamandır grafik alanında yayın yapmakta. En son 2007 yılında bir yenile(n)me süreci içerisine giren site şu anda sadece forum olarak devam etmekte.

Billboard Türkiye

ceyhun aksan | 31 March 2008 08:09

billboard türkiye
billboard türkiye

Zon zamanlarda özellikle ülkemizde de belirli içeriklerde sitelerin yayınlanma sıklığının artması ile global markaların da türkçe içerikli bölümler/siteler/sürümler üretimi artmaya başladı. Last.fm, Dailymotion…-yorumlar ile bu liste genişletilebilir elbette– vs. şu anda aklıma gelenler. Bu servisler ya marka bünyesi içerisinde ya da başka bir kurum desteği ile –sanırım son olarak mynet ile ilişkili olarak bu tür bir çalışma söz konusu olmuştu– lokalize ediliyor**.