bildirgec.org

ebeveyn hakkında tüm yazılar

Rüzgarlı Bir Hayata Başlamak…

admin | 27 July 2010 23:56

Sevgili oğlum Rüzgar Bebek az profesörlük yapmıyor bizlere… Hani ne oldum değil , ne olucam de derler ya , şimdilerde ise , ne biliyorum değil , neler bilmiyormuşum modunda yaşatıyor hayatı bize…

Baba Blog

magoman | 02 April 2010 14:37

İnternetteki kaliteli veri arttıkça sağlıklı ve doğru bilgiye ulaşımımız daha hızlı oluyor. Bu her konu için böyle.
Bebek konusuda bunlardan birisi. Bebek büyütürken kazandığınız tecrübe ve doğru bilgi birikimini sanal ortamda paylaşmanız birçok yeni ebebeyne yardımcı oluyor.
Bunun için birçok site ve blog var. Bloglar sanki bu iş için biraz daha iyi. Bebeğe hangi ay ne yedir meliyim? Gaz sancısını nasıl geçiririm? Ninniler, hikayeler, yemek tarifleri vs…
Kişisel günlükten ziyade yukarıda bahsedilen bilgileri de içermesi bir bebek bloğunda aranılan özelliklerden.
Biradambirbebek tüm bunları içeriyor. Bebeğe kullandığımız ve kullanacağımız bez vakit ve zamanları gibi esprili konulardan, sayısız yemek tarifine. Faydalanabileceğimiz internet sitelerinden, küçük oyun ve hikayelere…

çocuklara sınır koyma

nazokiraze | 09 November 2009 14:55

Olmadık saatte olmadık şeyler tutturmayı (gece yarısı bir yerde unuttugu oyuncak gibi) huy edinen ve bazen hayatımızdan bezdiren oğluşum için bu cumartesi çocuk pskiyatri doktorundan randevu aldık, doktor bey bunun için mi getirdiniz der gibi baktı ve bunun sebebinin çok basit oldugunu söyledi: Çocuk kendini evin kralı sanıyor, birinin ona evin sadece çocugu oldugunu göstermeli.

Tutturdugu ve elinizde o an yapma imkanı olmayan şeyler için uğraşmayın dedi doktor, komşulardan mı çekiniyorsunuz? Kendine birşey yapar diye mi korkuyorsunuz ? Bırakın ağlasın, atlasın,zıplasın ölmez ya bir süre sonra işe yaramayacagını bilecektir diye ekledi.

kıl anne babalar

kahramancayirli | 28 August 2009 16:43

kisi.deu.edu.tr/onurgulbay adresinden alınmıştır.
kisi.deu.edu.tr/onurgulbay adresinden alınmıştır.

Dün akşam alışveriş merkezinde gördüğüm o acayip kadın düşündürttü bana tüm bunları. Küçük kızını öyle tersledi öyle tersledi ki üst üste. Bundan sonra anne baba olacaklar için ehliyet gibi bir şey çıksın istedim, onu alamayanın çocuğu olmasın istedim, ruhsal sorunları, çıkmazları olan insanların ebeveyn olmaları yasaklansın istedim.

cesmeresimleri.com adresinden alınmıştır.
cesmeresimleri.com adresinden alınmıştır.

Bilmiyorum, saçma gelecektir belki de size. Ama bana epey mantıklı geliyor. Öyle kötü anne babalar görüyorum ki etrafımda, çocuklarında ne özgüven bırakıyorlar, ne sevgi. Kötü bir davranışları olduğunda azarlamalarından söz etmiyorum, durduk yere, hiçbir şey olmadan, belki işyerlerinde başka birilerine hınçları var, kavga ettiler vs. Çocuğun senin stres topun değil ki. Abuk subuk uyarılar, toplum içinde yerin dibine sokmalar,…

haksız imtiyazlar

gulsey | 27 April 2009 11:01

Kardeşler arası çekememezlik, kıskançlık, kin duyma gibi insani hisler, bir çok aile de varolan sorundur. Aile içerisinde ebeveyn tarafından sergilenen, ayrıcalıklı evlatlara ayrıcalıklı tutumlar, çocuklar arasında rekabete meyil vermektedir.

Türk örf ve adetlerinde kesim olarak ayırmak istemesem de doğuya doğru gidildikçe erkek çocuklarına daha imtiyazlı davranılmaktadır. Erkek çocukları yaşlılıklarının garantisi olarak görülmekte, kız çocuklarına karşı ”bugün yanımızda, yarın elde olur.” zihniyetiyle hareket edilmektedir. Kızın düşünceyi ifade etme, kendini ispat etme gibi çabaları yanıtsız kalır. Yurdumun genellikle kırsal kesimlerinde kızlar, annelerinin yüküne ortak olmak, iş adına rahatlatmak, erkek egemen dünyada kendilerine çizilen yolda ilerlemek zorunda bırakılıyorlar.

Bazı kesimler de aşırı disiplin, katı kurallar çocuğu hayatın kötülüklerinden korumak adına konulan yasaklar da itaatsizliğe ve kardeşler arası huzursuzluğa sebeb olmaktadır. Çevremize bakıldığın da ebeveynlerin ağızlarından ”asi çocuk, uyumlu evlat” diye kelimeler dökülür. Birbirleri arasında olan farklar alenen ortalığa saçılır. Anne baba ve çocuk üçgenin de kalması gereken uygunsuz fiiller ”aman utansın bir daha yapmasın” diyerek diğer üçüncü ve dördüncü derece akrabalara abartılı şekilde aktarılır. Diğer itaatkar,olması gereken gibi davranan evlat ise çocuğun gözüne sokulur. Tüm bu çabalar, ters etki yapar çocuk azdıkça azar.

dikey sosyal ağlar l – aile ve çocuk

AntiHumanIST | 31 January 2009 18:21

venture capitalist David Hornik sosyal ağların 3. versiyonunu yaşadığımızı söylerken artık tabana yayılan ve ikili ilişkilere dayalı sosyal ağlar, web kültürünün en alt seviyelerine düşmüş durumda. buna paralel olarak yeni nesil sosyal ağ kavramı, dikey çerçevelere oturtulmakta ve gelişimini belirli sınıflara ait servisler olarak sürdürmekte. Artık belirli zümrelere özel sosyal ağlar kullanıcılar için yeni trend olmuş durumda. Bu yönelimi ele almak üzere ilk olarak hazır sömestr tatilindeyken “aile ve çocuk” konusundaki dikey ağları masaya yatırdım.

çocuğunuzu mutlu edin

ex choice | 04 December 2008 09:57

çocuklar ile ebeveyinler arsı anlaşmazlıklar oldukça sıktır.peki ebevinler çocuklarını mutlu etmek için neler yapabilir işte onlar.

Anne Baba Olmak

nzright | 17 October 2008 10:15

Nestle; Anne-Baba olarak Yeni bir Yaşam‘ın kapısını aralayan ebeveynler için; bilgilendirici bir kaynak niteliğinde olan Aile Yaşamı ismini verdiği bir websitesi hazırlmış. NestleBaby bünyesinde hizmet veren sitede bebeğinizin beslenmesi ve gelişimi hakkında bilgilere yer verilmiş. Ayrıca siteden Nestle Baby Club a üye olup; küçük süprizlerle karşılaşabilir; forum ve uzman kişilere danışma fırsatını yakalayabilirsiniz.

Çocuğunuzun Oyuncakları

Chat Noir 1 | 04 July 2008 17:45

Çocuklar bizim yarınlarımız, umutlarımız,en çok sevdiklerimiz.Hiç birimiz onlara en ufak bir zarar gelmesini istemeyiz.Onlar düşse bizim canımız yanar.Yanımızda olmadıklarında aklımız hep onlardadır.Sanki yanlarında olursak onları tehlikelerden daha iyi koruyabileceğimizi düşünürüz.Peki sizce çocuğunuz evde yanı başınızda uslu uslu oyuncaklarıyla oynarken yeterince güvende mi? İşte bu sorunun cevabını bir tek siz verebilirsiniz.Çünkü oyuncaklarını ona siz alıyorsunuz. Polyester maddesinden içi doldurularak üretilmiş oyuncaklar çocuğunuzun astım olmasına sebep olabilir. Çocuğunuzun sağlıklı büyümesi için her şeyine olduğu gibi kullandığı oyuncaklara da dikkat etmelisiniz. Burada çocuğunuz için organik ve çevre dostu oyuncaklar alabileceğiniz yerlerin ufak bir listesi var.İlgili sitelere doğrudan ulaşmak isterseniz; bir, iki,üç,dört,beş,altı,yedi. Umarım ilginizi çeker.

küçük çocuklar için video paylaşım sitesi

xerre | 25 June 2008 21:40

youtube‘un desteğiyle, yetişkinlerden sonra şimdi de çocuklar için bir video sitesi hazırlanmış. totlol adındaki bu site, 0-6 yaşları arası çocukların beğenecekleri şekilde tasarlanmış. ebeveynlere filtreleme ve dil seçeneği sunan site, çocuklara eğitici ve eğlenceli videoları izleme olanağı sağlıyor. sitenin kurucusu, bilgisayar hakkında meraklı olan oğlunu ve onun yaşındakileri düşünerek bu projeyi hayata geçirmiş.