venture capitalist David Hornik sosyal ağların 3. versiyonunu yaşadığımızı söylerken artık tabana yayılan ve ikili ilişkilere dayalı sosyal ağlar, web kültürünün en alt seviyelerine düşmüş durumda. buna paralel olarak yeni nesil sosyal ağ kavramı, dikey çerçevelere oturtulmakta ve gelişimini belirli sınıflara ait servisler olarak sürdürmekte. Artık belirli zümrelere özel sosyal ağlar kullanıcılar için yeni trend olmuş durumda. Bu yönelimi ele almak üzere ilk olarak hazır sömestr tatilindeyken “aile ve çocuk” konusundaki dikey ağları masaya yatırdım.

Aileler için sosyal ağ?
Günümüzde internet, aileler ve çocuklar için olumuzluklar arz etmesi açısından çok dikkatli olunması gereken bir yere sahip. bu nedenle aile ve çocuk üzerine bir sosyal ağ kavramı oluşturulması hem ebeveynler hem de çocuklar açısından gereksinim arzeden bir konu halini alıyor. Şimdi ailenize profil sayfası açabileceğiniz ve güvenle sörf yapıp arkadaşlarınızla mesajlaşabileceğiniz 3 yerli 3 te yabancı adrese bir gözatalım;1-Babycenter.comsingapurdan arabistana, 17 farklı ülkeye özel sitesiyle hizmet sunan babycenter tamamen bu işi şirkete dönüştürmüş bir portal.

çalışma prensipleri ve servisleriyle tamamen profesyonel bir yapıdalar. bebeğinizin yaşına göre size haftalık ya da gelişim raporlarını gönderiyorlar. gruplar ve paylaşımlar da yoğun üye sayısına yetecek düzeyde. ingilizcesi iyi olan ailelerin içerik olarak faydalanabilecekleri bir ağ.2.Aile.orgtürkiyenin ilk aile ve çocuk sitelerinden olan aile.org aslında sosyal ağ havasını yakalayabilmiş değil. üyelerin iletişimi ve paylaşımları forum üzerinden gerçekleştiriliyor.

uzmanlar ve yazarlar ile renklendirilen sitenin yaşlara göre gruplandırılmış makale ve iyi düşünülmüş olan engelli çocuklar sayfaları ziyaret edilebilir.3.myfamily.comgerçekten kendini çok iyi sunan bir site myfamily.com. ailenize özel bir siteye sahip olmak istiyorsanız burası tam size göre ve size işte bir örnek.

Ayrıca tartışma bölümünde isterseni sesli de iletişime geçebiliyor, sayfalarınızı kişiselleştirebiliyorsunuz.4.ebeveyniz.bizBilinçli ebeveyn portalı sloganı vizyon olarak siteyi iyi tanıtıyor, çünkü bir sosyal ağ mantığına sahip tek türkçe adres olarak göze batıyor. profiller tek her iki ebeveyn tarafından kullanılacak şekilde tasarlanmış.

gruplar, uzmanlar, makaleler, hatırlatmalı ajanda ve yarışmalarıylaiçerde ailelere özel bir sosyal iletişim merkezi yaratılmaya çalışılmış. bir güzel tarafı da www.ebeveyniz.biz/bildirgecailesi gibi ailenize özel bir sayfa alabilmeniz.5.famiva.comjava tabanlı olarak soy ağacı sitenin en dikkat çekici özelliklerinden. aile bireylerinizi komuniteye davet ederek aile ağacınızı oluşturabiliyorsunuz.

site sınırsız fotograf paylaşımına ve aile bireylerinizi harita üzerinde belirlemenizi sağlayacak google map entegrasyonuna da sahip. dünyaya dağılan bi aileniz varsa, kaçırmayın. bloguburada.6.bebek.com2001 de yayın hayatına başlayan ve bir kaç yıl en iyi sağlık sitesi ödülü alan servis, içerik olarak kuvvetli bir kaynaga sahip.

yılların vermiş olduğu birikimle yazar ve uzman kadrosuyla dikkat çeken servis, farklı bir alan adıyla da alışveriş imkanı sunuyor. Negatif yönü ise üyeler arası etkileşimi aile.org gibi forumüzerinden yürütüyor olması.