bildirgec.org

e kitap hakkında tüm yazılar

Kütüphanemizin Yerini E-Kütüphane Nasıl Alabilir

Okan Ozcelik | 19 October 2012 17:00

E-Kitap kağıt baskısından daha kullanışlıdır. Okuyucunun e-kitapla etkileşimi yüksektir. E-Kitabın üstünlüklerini saymak başka bir yazının konusu. Şimdilik gündemde olmayan bir konuyu açacağım. Elektronik kütüphanemizi kurarken karşılaşılacak bir soruna değinmek istiyorum.

E-kitap okuyucu aygıtlarda kitap üzerindeki metni vurgulayabiliyoruz. Notlar alabiliyoruz. Hatta sayfanın köşesini bile katlayabiliyoruz. Tüm notlar listelenebilir. Aralarında gezinilebilir. Notlarda arama yapılabilir. Bütün bunlar çok güzel. Kitaplarımızı kişiselleştirmiş oluyoruz. Notlar kitabı hatırlamak için önemlidir. Üreticiler, aygıtlarında bunların ne kadar kolay yapıldığını anlatıyor.

Bu formatta kitap sitesi görmedim paylaşayım dedim.

Vformumya | 14 February 2011 17:03

Arkadaşlar kitap tutukunu iseniz şayet bu site tam size göre. Her hafta bir kitap hediye ediyorlar, bu kampanya sayesinde tanıştım.Veritabanı çok geniş değil ama az da değil, belki her kitabı bulamayacaksınız ama kitap tanıtımı üzerine harika bir site. Kitap satışı yapılmıyormuş bu yönü hoşunuza gitmeyebilir belki de. Sitenin adı ve sloganı çok çekici geldi “BirazOkuSonraAl”Sitede kitapların içeriğinden biraz verilerek kitap hakkında fikir sahibi olunması amaçlanmış. Hepimiz internet üzerinden kitap satın alıyoruz,çok fazla inceleme şansımız olmadan. Birazoku.com’da tam bu ihtiyacı karşılamak için yapılmış sanırım. Aynı zamanda kitaplara ulaşabileceğiniz sanal marketlerin bağlantıları da verilmiş.
Kitap kurtları için güzel bir seçenek olacağını düşünüyorum.

site adresi.
www.birazoku.com

iriver’den e-kitap okuyucu: cover story

konami | 10 February 2011 16:53

İriver, yeni bir e-kitap okuyucusuyla karşımızda. Story modelinden sonra çıkardığı e-kitap okuyucusu İriver Cover Story’nin tatmin edici özellikleri bulunuyor. Üründe 15.24 cm boyutunda dokunmatik ekran bulunuyor. E-mürekkep özelliği ve yüksek cevaplama zamanıyla e-kitapların basılmış bir kitap gibi görünmesini sağlıyor. Dokunmatik ekran sayfaların çevrilmesini ve menü kullanımını basitleştiriyor. Kullanıcılar kitap okurken el yazısı özelliğiyle kendi el yazılarıyla not alabiliyorlar.

Hadi E-Book Yapalım!

Beacool | 16 January 2011 11:19

Hadi E-Book Yapalım!

Kitap kurtlarının software buglarına dönüşmeye başladığı bir dönemdeyiz. Kalın camlı gözlüklerin yerini kalın çerçeveli ince camlı gözlüklere bıraktığı, İnekliğin (Nerd lüğün) dalga konusu değil (İngiltere’de) moda olduğu bir zamanın parçalarıyız.

Ion Audio’s Book Saver Book Scanner Bu kadar kitabı kim ereaderlar için dönüştürecek? Ben değil!
Bu kadar kitabı kim Ereaderlar için dönüştürecek? Ben değil!

Hal böyle olunca zamanının kalın kitapları bu trende uyup birer ereaderlarda okunmak için ebook (bundan sonra e-kitap diyeceğim) lara dönüşüyor. Ama bu noktada ortaya şu sorun çıkıyor. Bu kadar kitabı kim tek tek en baştan yazacak ya da taratıp ocr la dönüştürecek? İnanılmaz bir iş gücü ve zaman kaybı olan bu duruma var olan en güzel çözüm Ion Audio (ismi garip mi ne?) adlı bir firmadan geliyor.

Yeni Siteler Keşfedelim – VI

Atomic Bomb | 14 September 2010 11:57

Yahoo rss feed: Yahoo E-Mailize gelen mailleri rs feed(besleme) şeklinde görmek ister miydiniz? O zaman bu site işinizi görecektir. Böylece mail beklediğinizde sürekli hesabınıza girmek zorunda kalmayacak, rss okuyucunuzdan(reader) takip edebileceksiniz.

İskenderiye Kütüphanesi: Bu site kağıda basılı kitapları e-kitap olarak ücretsiz indirme imkanı sunuyor. Hemen aklınıza illegal siteler gelmesin bu site bu işi legal olarak yapıyor. Bu konuda şöyle bir bot da düşmeyi ihmal etmemişler: İlkesel olarak hemen her kitabı yayınlamaya çalışırız, ancak yazar ve çevirmenlerin de zarar görmesini istemeyiz. Bu nedenle yeni basılan kitapları paylaşıma açmayı düşünmüyoruz. Daha çok telif hakkı süresi bitmiş eserleri, yazarından ya da çevirmeninden izin aldığımız eserleri ya da alenileşmiş eserleri yayınlayacağız.”

“Hayatta insanı her saniye kırabilecek kadar çok şey var”

kahramancayirli | 02 August 2010 11:58

Kapağında ismini gördüğüm şiir dergisini büyük bir heyecanla aldığım iki genç şairden biriyle röportaj yapmanın mutluluğu var üzerimde. Büyük bir gurur ve sevinçle tanışıyoruz… Karşınızda Kaan Koç

Şiirin nelerden beslenir?

Şiiri her şey besler dünyada. İstisnasız her şey. Ama temelinde coşku ve sitem vardır şiirimin. Coşku nelere mi gebedir? Öfkem ondan doğuyor benim, saldırganlığım ondan… Ya da kısacası kavgam coşkumla iç içe. Sitem deyince ise, kısa ve net, onda kırgınlıklarım var. Hayatta insanı her saniye kırabilecek kadar çok şey var. Bu açıdan zengin bir dünyada yaşıyoruz. Hele bir de sert ve bükülmeye, baş eğmeye müsait olmayanların daha çok kırıldıklarını düşünürsek… Sana değen her şeyin şiire dokunduğunu, ona dönüşmek için can attığını görebiliyorsun ister istemez. Yani benim şiirim, benim hayatımdan besleniyor. Hayat çantamda ne varsa; insanlar, sözler, dövüşler, öpüşler ya da terk edişler… Hepsi.

Babalar Günü için 10 Teknolojik Hediye!

majesty s infinity | 23 June 2010 17:49

Babalar Günü’nde verilen klasik hediyelerimiz vardır. Çoğu kişi biraz da ne alacağını bilemediğinden kalem ve kravatla geçiştiriverir bugünü. Oysa seçenekleriniz bu kadar sınırlı değil, çok daha fazla sevineceği şeyler alabilirsiniz! İşte size harika alternatifler!

1) Dell Latitude E6510

Dell’in yüksek konfigurasyonlu ve en kaliteli notebooklarından bir tanesi. İş babaları için biçilmiş kaftan.