bildirgec.org

konami

11 yıl önce üye olmuş, 67 yazı yazmış. 21 yorum yazmış.

Vecihi Hürkuş’un Efsanevi Hikayesi

konami | 24 May 2011 10:42

Tayyareci Vecihi Hürkuş
Tayyareci Vecihi Hürkuş

İlk türk uçağını imal eden, Türk Sivil Havacılık Okulu’nun kurucusu, İlk sivil uçağımız VECİHİ K-XIV ile ilk eğitim ve spor uçağımız VECİHİ K-XV imalatçısı aynı zamanda da ilk sivil havayolu şirketimiz olan Hürkuş Havayollarını’nın kurucusu olan Vecihi Hürkuş, 6 Ocak 1896 tarihinde İstanbul’da doğdu.
1. Dünya Savaşı’na katıldı. Yaralanınca, Yeşilköy Tayyare Mektebi’ne girdi ve Pilot Astsubay rütbesiyle mezun oldu. Birinci Dünya savaşı sırasında Ruslar’a karşı keşif uçusu yapan Vecihi Bey Ruslar’a esir düştü. Hazar Denizi üzerindeki Nargin adasından yüzerek kaçmayı başaran ve İran üzerinden Erzurum’a kadar yürüyerek yurda dönen Vecihi Bey, Yeşilköy’de bulunan 9. Harp Tayyare Bölüğü’nde görev aldı. Kurtuluş Savaşı‘na katılan Vecihi Bey, özellikle İnönü ve Sakarya savaşı sırasında çok başarılı keşif ve destek uçuşları yaptı ve bir Yunan uçağını düşürdü. Vecihi Bey’e kırmızı şeritli İstiklal Madalyası ve üç kez takdirname verildi. 1924’te ganimet olarak Yunanlılar’dan ele geçen motorlardan yararlanarak ilk Türk uçağını imal eden Vecihi Bey, 28 Ocak 1925’de “VECİHİ K-VI”adını verdiği uçağını uçurdu.

Vecihi K-VI
Vecihi K-VI

28 Ocak 1925 te ilk uçuşunu gerçekleştiren Hürkuş, takdir yerine ceza almıştır çünkü o dönemde uçuş izni verecek bir kurum yoktur.

iriver’den e-kitap okuyucu: cover story

konami | 10 February 2011 16:53

İriver, yeni bir e-kitap okuyucusuyla karşımızda. Story modelinden sonra çıkardığı e-kitap okuyucusu İriver Cover Story’nin tatmin edici özellikleri bulunuyor. Üründe 15.24 cm boyutunda dokunmatik ekran bulunuyor. E-mürekkep özelliği ve yüksek cevaplama zamanıyla e-kitapların basılmış bir kitap gibi görünmesini sağlıyor. Dokunmatik ekran sayfaların çevrilmesini ve menü kullanımını basitleştiriyor. Kullanıcılar kitap okurken el yazısı özelliğiyle kendi el yazılarıyla not alabiliyorlar.

değişik bir masa lambası

konami | 30 January 2011 14:36

Maciej Chmara isimli tasarımcı tarafından tasarlanan bu lamba akkor lambalara gönderme yapıyor. Elinize geçtiğinde ambalajının bir pizza kutusunu anımsattığını farkedebilirsiniz. Monte edildiği zaman neye benzediğini görmek için bağlantıyıtakip edin.

Bu Adam Ne İzliyor?

konami | 09 January 2011 16:38

Sony, vaio F serisi notebooklarını tanıtmak için güzel bir sitehazırlamış. Eğlenceli sitede videodaki karakterin ne izlediğini tahmin etmeye çalışıyorsunuz. Sorular çok zor değil. 5 farklı soruya cevap verdikten sonra formu doldurarak sony vaio f serisi bir notebook kazanmaya hak kazanıyorsunuz. Siteye bu adresten ulaşabilirsiniz.

Yaşlılar için elektrikli baston

konami | 02 January 2011 19:39

Yaşlılar saygıyı hak eder. Ama maalesef zaman zaman kötü niyetli insanlar yaşlı kişilere saldırıda bulunup tatsız sonuçlar doğurabiliyor. Bu baston bu tip durumlar için düşünülmüş. Saldırganların üzerine bir milyon volt göndererek onları etkisiz hale getiriyor. Boyu 80 – 90 santim aralığında ayarlanabiliyor. Üzerinde bir adet fener bulunuyor. 115 kilograma kadar yük taşıyabiliyor. Açıkçası bu ürünün yakın saldırılarda etkili olup olamayacağı beni kararsızlığa düşürdü. Fakat şunu da belirteyim ki bu ürün çeşitli durumlarda işe yarayabilecek bir ürün gibi duruyor.

Geleceğin enstrümanı: Kitara

konami | 22 December 2010 09:57

Teknolojinin gitara uygulanmış versiyonu: Kitara. Misa Digital Instruments firması tarafından üretilen Kitara’yı çalmak aynı bir gitarı çalmak gibi fakat büyük bir farkla: Kitara’da tel yerine dokunmatik bir ekran bulunuyor. Gövdesine klasik bir gitarda olduğu gibi 24 perde bulunuyor fakat perdelerde tel yerine 6’şar adet düğme kullanılmış. Bu durum gitarın çalınmasını kolaylaştırıyor.

bu lastiklerle sevginizi yayın

konami | 01 October 2010 13:38

Tasarımcı Hamed Kohan dünyaya sevgiyi yaymanın bisikletle mümkün olduğunu düşünüyor. Bunu yapmak için kendi tasarladığı lastikleriöneriyor. Lastiklerin yapısı yola kalp izleri bırakmak için tasarlanmış. Çamurluğun altında pembe boya dolu bir deponun olması ve yol üzerinde kalıcı izler bırakmak kuşkusuz daha iyi olurdu.

logitech’ten performance mouse mx

konami | 22 September 2010 13:59

Logitech Performance Mouse MX
Logitech Performance Mouse MX

Logitech bilgisayar çevrebirimleri konusunda başarılı ürünler üretiyor. Logitech performans serisi fareler buna bir örnek. Ele oturan yapısının yanında microsoft’un bluetrack teknolojisine karşı geliştirilen darkfield teknolojisi sayesinde fareyi cam yüzeyler dahil her türlü yüzeyde kullanmak mümkün. Ürün 1 adet şarj edilebilir pil ile geliyor. Küçük alıcısı sayesinde usb köprüsünde fazla yer kaplamıyor. Fareye ayrıca küçük bir usb kablosuyla bilgisayardan pil şarj etme kolaylığı eklenmiş. Usb alıcıya uyumlu bir klavye ya da fare eklemek de mümkün.

Eee pc’den sonra süpürg-eee

konami | 08 June 2010 17:18

Asus imzalı eClean EC01, Asya’dan sonra Avrupa’da büyük başarı görmeye devam ediyor. Roombaya da Navibotgibi benzerleri gibi her türlü zeminde (parke, döşeme, karo ve halı) çalışıyor. Merdiven tanıma ve nesnelerin etrafını dolanma teknolojileriyle donatılan eclean-ec01 aynı zamanda yenilikçi bir özellikle karşımıza çıkıyor: evlerimizdeki her türlü bakteriyi, alerji yapıcı maddeleri ve mikropları öldüren bir mor ötesi lambaya sahip.

eClean EC01
eClean EC01

Ayrıca parfüm yayma özelliğine de sahip olan eClean EC01 kendi kendini kapatarak elektrik tasarrufu da sağlıyor. 5 adet temizleme programı ve mobilyaların altına kolayca girmesini sağlayan 9 cm’lik yüksekliğiyle ev temizliğinde önemli bir yardımcı olacağa benziyor. 2 yıllık bir garantiyle sunulan eClean EC01 Avrupa’da 249€’ya satılıyor.

eClean EC01
eClean EC01

taşınabilir bellek kol düğmeleri

konami | 31 May 2010 19:19

Şekli ve işlevi şıkça birleştiren bu kol düğmeleri aslında birer taşınabilir bellek sevgili James Bond hayranları. Kol düğmesi başına 2 gb kapasiteyle 4 gb boyutunda gizli plan taşıyabilmenize imkan veren bu kol düğmelerinin ya da daha doğrusu kol düğmesi-belleklerin çifti 195 $’dan satılıyormuş. Ayrıca altın kaplı olanları da üretilmiş.