bildirgec.org

devre hakkında tüm yazılar

toksik bilgisayar artıkları güvenli ürünlere dönüştürülecek

Banned | 13 May 2008 15:45

bilgisayarlar yeni çevresel sorunları da beraberinde getiriyor
bilgisayarlar yeni çevresel sorunları da beraberinde getiriyor

bir gün bilgisayar parçaları arabanız için yakıt olabilir. romanya ve türkiye‘deki araştırmacılar ortak bir çalışma ile bilgisayarlar için çevreyle dost ve verimli bir geri dönüşüm metodu buldular. bu metoda göre bilgisayar devre kartları; yakıt, plastik, kullanışlı tüketim malzemeleri vs… gibi ürünlerin hammaddesi olabilecek.

ışıklı origami ve yapım aşamaları

xerre | 24 March 2008 19:50

origami başlı başına muhteşem bir sanatken, bunun bir de eletkronik ile birleştirildiğini gördüm. hem de ev yapımı.

kağıttan yapılmış bir feneri andıran bu origami kübünün içinde batarya ve ufak bir led mevcut. led ve batarya arasında ki bağlantı ise origaminin yapılacağı kağıdın üzerine esnek alüminyum folyo yapıştırılarak (ısı yardımıyla) sağlanmış. iki farklı alanın birleştirilmesi ile göz alıcı ve haliyle yaratıcı bir ürün ortaya çıkmış. eğer sizde yapmak isterseniz yapılışının aşamaları ve resimli anlatımlarına buradan ulaşabilirsiniz.

TEKNOLOJİK KÜPELER

delihayat | 17 March 2008 20:11

Entegre küpe
Entegre küpe

Tercih edilir mi bilmem ama elektronik devre kartından ilginç küpeler yapmışlar.Elektroniğe ilgili ve geri dönüşüm konusunda hassas arkadaşlara alınabilecek ilginç bir hediye.

Kendi Elektronik Devre ve Makinanızı Tasarlayın.. Adresinize gelsin

kursat128 | 03 March 2008 15:42

Kendi makinanızı yada elektronik devrenizi yapmak istiyorsanız fakat gerekli altyapınız yoksa internet sizide düşününmüş ve online olarak Cnc ve elektronik devre üretim makinalarını hizmetinize sunuyor…

İstediğiniz devre ve metal parçaları üretmeniz için kendi yazılımlarıda mevcut..

parmak saati

odo | 15 November 2007 16:26

ismini ben koydum. duvar saati, masa saati, kol saati derken hadi bu da parmak saati olsun dedim.

Charles Windlin‘in tasarladığı bu zamazingo kendi etrafında dönebilme özelliğine sahip tam 1400 minik küre içeriyor. kürelerin bir yüzü beyaz ve diğer yüzü siyah. küreciklerin dönüşünü düzenleyen elektronik bir devre yardımıyla, yüzük size zamanı gösteriyor.

kaynak 1

kaynak 2

iMac parçalayalım!

xururuca | 16 August 2007 20:15

Tasarımıyla gönüllerde taht kuran imac’lerin içini merak edenler,o kadar yere onlarca devre elemanını nasıl sığdırmışlar sorusuna cevap arayanlar böyle buyursun.

Osiloskopun Farklı Kullanım Alanları

maidis | 12 July 2007 23:59

Farklı kullanım alanlarına geçmeden önce, kısaca tanımını yapmak gerekirse osiloskop elektronikçiler (ve müzisyenler) arasında saygı gören bir ölçü aletidir. Osiloskop sayesinde devremizi test edebilir, eğer bir yerlerinde sorun varsa sinyal şekillerine bakarak bunları gidermek için fikir yürütebiliriz.

Osiloskopun en önemli parçası ise görünü birimi olan CRT (katod ışınlı tüp) dir. Elektronikçi olmasak da CRT ye hiçbirimiz yabancı sayılmayız, televizyonlarımızda, monitörlerimizde, atm makinelerinde her yerde karşımıza çıkar çünkü.

SMS’le uzaktan kumanda

knemo | 27 August 2006 01:07

mesaj geldi kapanmak zorundayım
mesaj geldi kapanmak zorundayım

Göndereceğiniz tek bir SMS’le aynı anda 8 elektrikli cihazı birden kontrol etmek ister miydiniz? Elektronik devrelerle aranız iyiyse, ufak bir çabayla Linux server’ları açıp kapatabilir, çalınan arabanızın motorunu bloke etmek gibi birçok fonksiyonu gerçekleştirebilirsiniz.
Detaylı bilgi ve gerekli dökümalar burada.