bildirgec.org

knemo

11 yıl önce üye olmuş, 290 yazı yazmış. 167 yorum yazmış.

Turkcell üzerinden kimlik avı – Phishing

knemo | 29 January 2008 10:00

“Turkcell Online İşlemlerini Kullanmaya Devam Edebilmek İçin Turkcell Online İşlem Merkezin’e Giriş Yaparak Hesabınızı Güncellemeniz Gerekmektedir.. Hesabınızı Güncellemek İçin Son Tarih 25 Ocak Cuma Olarak Belirlenmiştir.Son Güncelleme Tarihine Kadar Güncellenmeyen Hesap Sahiplerinin Sim Kartları, Hesaplarını Güncelleyen’e Dek Güvenlik ve Politikamız Gereği Bloke Edilecektir.Bilgilerinize Arz Olunur.”

Bu sabah, uyku sersemliğiyle gmail adresime gelen epostadaki linke tıkladım. Gönderen kısmında Turkcell, [email protected] gözüküyordu.Neyse ki son anda adres satırına takıldı gözüm:”http://komik.cc/turkcell.com.tr/amserver/UI/Login%3flocale=tr&goto=/index.php” adresine yönlendiriyordu avcı link..

Aşıkların Yatağı

knemo | 08 January 2008 14:02

Sarılma içgüdüsü, birbirini örtme, insanların bir araya gelerek çift oluşturması…

Sarılarak uyumak, çiftlerin yakınlıklarını en yoğun ifade eden hareketlerden birisi. Fakat bu her zaman kolay olmuyor.

Uyuşan kollar bir süre sonra kaslarda zayıflamaya yol açarak, balayı hastalığı diye nitelendirilen “Radial Nöropati“ye yol açıyor.
(Baş altında sıkışan kol sorunuyla ilgili bu eğlenceli videoyu izlerseniz durumun vehameti! nin farkına varabilirsiniz.)
Goya Tasarım firmasında çalışan Mehdi Mojtabavi bu soruna basit bir çözüm geliştirererk mobilya dalında 2007 Red Dottasarım ödülünü almış.

Gübre Değirmeni

knemo | 04 December 2007 12:20

San Fransisco’lu aktivist çevreci ve mühendislerin bir araya gelmesiyle kurulan NautureMillşirketinden geri dönüşüme yönelik bir zamazingo: Gübre Değirmeni.

NatureMill
NatureMill

Organik ev atıklarını biriktirererk gübre yapmaya yarayan bu alet sayesinde yemek artıklarını faydalı bir şekilde değerlendirebilirsiniz.
Üst bölmeden boşaltılan atıklar öğütüldükten sonra ısıtılıp, filtreden geçirilerek koku ve kurtçuklardan arındırılıyor ve alt çekmecede gübre olarak kullanıma hazır hale geliyor.

Günaydın Sevgilim

knemo | 24 November 2007 02:43

O kadar çok uykunuz var ki, başınızı nereye dayadığınız umurunuzda değil: Fitilli kadifeden bir yastık ya da kırışık bir kumaş topağı. Uyandığınızda yanağınızda oluşan soyut resmin izleriyle bir süre dolaşırsınız.

Birbirinden ilginçve çevrecitasarımlarıyla dikkat çeken James McAdam, bu istenmeyen durumdan romantik bir sonuç çıkartmış ve yastığa kabartmayla yazılacak sevgi sözcükleri düşünmüş.

Günaydın Sevgilim
Günaydın Sevgilim

Yastığın kenarına tersten işlenen “Günaydın sevgilim” kabartması her sabah aynaya baktığınızda, sevgilinizin sizi ne kadar çok sevdiğini birkez daha hatırlatacaktır. (Tabii bu arada bindiğiniz otobüsün şoförüne yanlış bir mesaj gönderme ihtimaliniz de var..!)

Dünyanın bütün ‘domain name’ leri

knemo | 20 November 2007 21:36

web’in küreselleşmesi ile ilgili araştırmalar yapan bytelevelşirketi, ulusal uzantılı alan adlarını ülkelerin nüfus yoğunluğuna göre dünya haritası üzerine işlemiş ve satışa sunmuş.
Dünya çapında bugün 256 çeşit üst seviye domain uzantısı (TLD-top level domain) kullanılıyormuş. Kayıtlı domain sayısı ise 138 milyonmuş.
(Büyük resim.) (Pdf formatında)

Sihirli Kum

knemo | 19 November 2007 15:59

Magic Sand, Mars Kumu ya da Uzay Kumu olarak adlandırılan bu işlenmiş kum su geçirmiyor, suyla temas ettiğinde hemen şekil alıyor ve dibe çöküyor. Suyu boşalttığınızda ise anında bilindik kum gibi kuru ve akışkan hale geliyor.

ıslanmayan kum
ıslanmayan kum

İşin aslı silisyum kaplı kum tanelerinin organoslikon adı verilen bir maddenin buharına tutlmasından ibaret.

Önceleri denize karışan petrol atıklarını kontrol edip dibe çökertmek için tasarlanan bu hidrofobik kumlar ticari olarak başarılı olamayınca oyuncak dükkanlarına düşmüş. Donmadığı için kutuplarda izolasyon malzemesi olarak da kullanılıyor.
Video link burada,
Şuradada kendin yap versiyonu mevcut.

Nükleer Anahtarlık

knemo | 19 November 2007 12:29

sığınaklara!
sığınaklara!

Nükleer enerji santrallerinin kurulma arifesinde, ülkemizde işe yarayabilecek bir icat: NukAlert, nükleer anahtarlık.
Herhangi bir radyasyon sızıntısı algıladığında alarm veren bu detektör-anahtarlık 7 gün 24 saat boyunca aktif kalıyor ve ömrü minimum 10 yıl.
130€’ya satılanbu anahtarlık, müstakbel nükleer santral işletmecileri için iyi bir promosyon malzemesi olabilir.
Ürün sitesinde herhangi bir nükleer sızıntı karşısında yapabilecekleriniz de anlatılmış. Faydalı olabilir.

Merminin tadı

knemo | 18 November 2007 04:07

Gıda alanında “innovative” bir icat: “Season Shot” lezzet mermisi. Diyelim ki, çevreye duyarlı(!) bir avcısınız. Season Shot mermileriyle avladığınız kuşları doğrudan fırına atabilirsiniz. Tümüyle yenebilir malzemlerden imal edilen bu mermiyle, kuşun içinden saçma ayıklama derdinden kurtuluyorsunuz. Dilerseniz tüylerini de ayıklamayın. Üstelik merminin içinde bulunan baharat karışımı avınızı daha da lezzetli hale getiriyor.

Merminin tadı: Season Shot
Merminin tadı: Season Shot

Ateş edin, öldürün, baharatlayın!” sloganıyla satılan ikisi bir arada mermiler 2008’de satışta olacakmış…

bir kelime bir avuç pirinç

knemo | 10 November 2007 19:30

free rice
free rice


John Breen’in Ocak 2007’de kurduğu Poverty.com sitesinin kardeş sitesi olan Free Rice sitesinde, ingilizce eşanlamını bildiğiniz her kelime için sponsorlar aracılığıyla 10g. pirinç Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı‘na bağışlanıyor.

Kampanyanın başladığı 7 ekim’den bu yana 1 milyar pirinç tanesi bağışlanmış bile. Pirinçlerin tane ile sayılması tuhaf gelebilir ama yine de diğer tıkla-bağış yap sitelerinden farklı olarak katılımcıları çabaya ortak etmesi ve bilgi dağırcıklarını geliştirmesi açısından ilgilye değer bir çalışma.