bildirgec.org

Banned

8 yıl önce üye olmuş, 7 yazı yazmış. 0 yorum yazmış.

ücretsiz, çevrimiçi video düzenleme araçları

Banned | 20 June 2008 23:54

Günümüzde başta youtube olmak üzere kullanıcıların videolarını yayınladığı bir çok site internet mecrasında yerini almış bulunmakta. Buna bağlı olarak kullanıcılar artık videolarını internette yayınlamadan önce değişik düzenlemelere gitmek istemekte. Bu istek ise beraberinde video düzenleme araçlarının ihtiyacını arttırmakta. techdune bu konuya değinmiş ve bizlere ücretsiz çevrimiçi video düzenleme hizmeti veren siteleri tanıtmış.

 • bubblePly
  videolara senkronize biçimde konuşma balonları yerleştirmeye imkan veriyor.
 • cuts
  bu sitede videolara ses efekti ekleyebilir, beğendiğiniz video parçalarını birbiriyle birleştirebilirsiniz.
 • eyespot
  videolarınıza efekt ve geçişler (geçiş efektleri) ekleyebilirsiniz. isterseniz sitenin medya yardımcısı bölümündeki mp3 ve videoları da çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.
 • moblyng
  Fotoğraflarınıza müzik ekleyerek kolaylıkla slayt şeklinde videolar hazırlayabilirsiniz.
 • jumpcut
  videolarınızı keyframe-based düzenleme, ve bir çok efekt yardımıyla biçimlendirebilir aynı zamanda site üzerinden paylaşıma açabilirsiniz. (yahoo hizmeti)
 • moviemasher
  zamanlama editörü, bir çok çeşitli efekt araçları ve bağımsız video oynatıcısını bir arada bulunduran komplike bir hizmet.
 • mixercast
  videolarınızı, sitede bulunan profosyonel video, resim ve müziklerler ile zenginleştirmenizi sağlayacak bir video düzenleme aracı
 • muveemix
  site, videolarınızı ve fotoğraflarınızı sitede bulunan müziklerle ve hoş efektlerle düzenleme, düzenlediğiniz videoları da MySpace, Friendster, Blogger gibi networklerde paylaşma imkanı sunmakta.

Listenin devamında ise mationbox, photobucket, stashspace, veotag, vidavee grafitti vs… bulunmakta.

toksik bilgisayar artıkları güvenli ürünlere dönüştürülecek

Banned | 13 May 2008 15:45

bilgisayarlar yeni çevresel sorunları da beraberinde getiriyor
bilgisayarlar yeni çevresel sorunları da beraberinde getiriyor

bir gün bilgisayar parçaları arabanız için yakıt olabilir. romanya ve türkiye‘deki araştırmacılar ortak bir çalışma ile bilgisayarlar için çevreyle dost ve verimli bir geri dönüşüm metodu buldular. bu metoda göre bilgisayar devre kartları; yakıt, plastik, kullanışlı tüketim malzemeleri vs… gibi ürünlerin hammaddesi olabilecek.

yeni nesil, akıllı, minyatür, mikro pompalar

Banned | 11 May 2008 23:55

yenilikçi mikro pompa modeli
yenilikçi mikro pompalar insandaki yemek borusu gibi çalışıyor : sol taraftan sıvı içeriye giriyor(üstteki resim); pompanın büzülmesi ile sıvı ileriye doğru itiliyor (ortadaki resim); ve sağ taraftan sıvı serbest bırakılıyor (alttaki resim)

Yenilikçi mikro-pompalar, tıp alanında eser miktardaki sıvıların, doğru bir biçimde ve esnek bir aralıkta dozajını ayarlamaya imkan tanıyor. Bu akıllı pompalar, sahip oldukları aktif kompozitler ve elektronik kontrol mekanizmaları ile tam bir doğrulukla ileriye ve geriye pompalamayı, çok düşük bakım masraflarıyla garanti ediyor.

Tıp alanında çalışanlar bazen çok düşük miktardaki sıvıları yönlendirme/kontrol etme ihtiyacı duyarlar. Örneğin on mililitre miktarında bir ilacı hastaya ideal olan tedaviyi gerçekleştirmek için tam bir doğrulukla vermeleri gerekir. Mikro pompalar, çok düşük dozajları ayarlamaya inanılmaz bir şekilde yardımcı olurlar.

peristaltik harekete örnek : insandaki yemek borusunun hareketi
peristaltik harekete örnek : insandaki yemek borusunun hareketi *

Aslında akıllı mikro-pompaların çalışma mantığıyla çalışan, yani peristaltik hareketi baz alan pompalar 25 yılı geçkin bir süredir kullanılmakta. Ve çok düşük sıvı miktarlarıyla çalışılan bu pompalar, medikal mühendislikten mikro üretim teknolojilerine kadar bir çok alanda kullanılmakta. Fakat bu tip pompalar şimdiye kadar istenilen düzeyde esnek çalışma koşullarını sağlayamamışlardır. Örneğin tek bir yönde çalıştırılabilmişlerdir, sıvı içerisindeki baloncuklar çalışmalarını olumsuz etkilemiştir, sıvıdaki yabancı partikülleri tolere edememişlerdir vb…

foldit oyununu kazan, nobel’e aday ol

Banned | 10 May 2008 15:00

foldit : bilim için puzzle çöz
foldit : bilim için puzzle çöz

Bilgisayar oyuncuları prensesleri kurtarmak veya uzaylıların istila saldırılarından gezegenlerini kurtarmak için yıllardır uğraşmaktalar. Araştırmacıların niyeti ise oyun severleri, oyun aracılığı ile bilimle buluşturmak. Washington Üniversitesi‘ndeki araştırmacılar tıbbi bilimsel buluşlar için oyun severlerin oyun yeteneklerini kullanmayı deneyecekler ve belki de HIV(aids)’in çaresini bile bulacaklar.

Dünyanın en büyük kelebek evi : kelebek dünyası

Banned | 27 April 2008 23:59


“kelebek dünyası”nın modeli/Britanya

BritanyaKelebeklerin yok oluşunu durduralım” sloganı ile dünyanın en büyük kelebek evi “kelebek dünyası“nı yapmaya hazırlanıyor.(1 2 3 4 5) Araştırmalara göre Britanya‘daki kelebeklerin -sayıca- dörtte üçü son 20 yılda kaybedilmiş durumda. Bu kayboluşun nedeni ise çevresel yıkım. 20. yüzyıl içerisinde Britanya’da 5 kelebek ve 60 güve türü yok olmuş durumda. Kaybolan bazı kelebek türleri şöyle;

 • Large tortoiseshell (Nymphalis polychloros)
  Savaştan sonra İngiltere’nin güneyinde halen yaşamlarına devam etmekteydiler. Bölgede hollanda karaağacı bu kelebeklerin temel besin kaynağıydı. Ağaçların hastalık nedeniyle ve çevresel kirlilikten dolayı kaybolması ile kelebeklerin de kimisi bölgeyi terk etti, kimisi ise öldü.

Projenin planlanan takvimine göre kelebek evi, ilk ziyaretçilerine Haziran 2009’da kapılarını açacak; 2011 Mart ayına kadar da geliştirilmesine devam edilecek. 2011 Mart ayına gelindiğinde 250 türden 10000(on bin)‘e varan tropikal kelebekler, oluşturulan kelebek evi çatısı altında yaşamlarını sürdürmeye devam edecekler. Projeyi sahiplenenler kelebek evinin önemini “Kelebekler kömür madenindeki bir kanarya gibidir.” sözüyle vurgulamaktalar. Aynı zamanda projeyi Oxford Üniversitesi‘nden Jeremy Thomas ve David Bellamy de yakından desteklemekte.

Dünyanın en derin madeni: Tau Tona

Banned | 25 April 2008 09:04

Tau Tona: dünyanın en derin maden ocağı
Tau Tona, dünyanın en derin maden ocağı

Tau Tona Güney Afrika’da altın üreten bir ocaktır. Yaklaşık 3,6km. (3585m.) düşey derinlik ile dünyanın en derin maden ocağı ünvanına sahiptir. Ocak Carletonville şehri yakınlarındadır; Mponeng ve Savuka maden ocaklarına komşudur. Tau Tona ocağında altının kazanıldığı cevher damarı Savuka maden ocağınınki ile aynı cevher damarıdır. Günümüzde bu üç maden ocağı da Anglo Gold Ashanti Limited adlı global bir altın firmasına aittir. Firma; Arjantin, Avustralya, Brezilya, Kolombiya, Gana, Gine, Mali, Namibya, Amerika, Güney Afrika ve Tanzanya olmak üzere toplam 11 ülkede altın üretmektedir; ayrıca New York, Johannesburg, Gana, Londra ve Avustralya’da menkul kıymetler borsası ile Paris ve Brüksel borsalarında listelenmektedir.

Dünyanın en uzun treni 2

Banned | 12 April 2008 21:47

Dünyanın en uzun treni Port Hedland, Australia‘da faaliyet gösteren demir madenciliği sektöründe çalışmakta olan BHP Iron Ore şirketine aittir. Trenin toplam uzunluğu 7,353 kmdir. Tüm katar 682 vagondan oluşmakta ve 8 lokomotif tarafından çekilmektedir. Her bir lokomotif 6000 beygir gücünde General Electric AC motoruna sahiptir.

Tek seferde 82262 ton cevher taşıyabilen katarın, yüklü haldeki ağırlığı 100000 tonu bulmaktadır.Tüm bu sistem ocaktan üretilen demir cevherinin nakliyat işlemleri için kullanılmaktadır.