bildirgec.org

odo

11 yıl önce üye olmuş, 248 yazı yazmış. 46 yorum yazmış.

Aluratek Libre E-Book Reader: En ucuz e-kitap okuyucu

odo | 15 February 2010 11:53

Yeni gelişen bir teknoloji ürünü sayabileceğimiz e-kitap okuyucu piyasasında fiyatlar genellikle oldukça yüksek seviyelerde geziniyor. Bu da e-kitap okuyucu edinmek isteyen insanların bütçe engeline takılmalarına sebep oluyor. Aluratek firması bu durumu hesaba katmış olacak ki kendi ürün cinsi içinde ucuzluk olarak diğerlerine fark atan 180$ ederinde Libre E-Book Reader ürününü piyasaya sunmuş.

Bu zamazingo çok ucuz ama yalnızca çok ucuz. gizmodo’da yer alan bir inceleme fiyat dışında bu ürünün başka hiçbir numarası olmadığını söylüyor. hatta performans özellikleri çileden çıkarıcı olabiliyormuş. nitekim, bugüne kadar test ettikleri en kötü e-kitap okuyucu olduğunu belirtmekten de çekinmemişler.

youconvertit: ücretsiz çevrimiçi dönüştürücü

odo | 15 February 2010 10:22

youconvertit en kısa ve en türkçe tanımıyla “çevrimiçi dönüştürgeç”. marifetlerinin hepsini kısaca anlatmak bırakın iki sözcüğü bir bildiriye bile sığmayabilir.

sitenin dört ana bölümü var.

1. bölüm:dosya dönüştürücü (convert file(s))
e-posta adresinizi yazıyor, dosya ya da dosyalarınızı yüklüyor, hangi formata dönüştürmek istediğinizi seçiyor ve gönderiyorsunuz. sayısız belge formatı, ses dosyaları, video dosyaları, resim dosyaları ve hatta arşiv (sıkıştırılmış format) dosyaları için bunu yapabilirsiniz.

craigslist & türkiye (istanbul)

odo | 15 February 2010 09:56

dikkatinizi çekmiş miydi bilmiyorum. dünyanın en popüler internet siteleri arasında craigslistadında oldukça sade görünümlü bir seri ilan sitesi var. abd’nin en çok girilen 20 web sitesinden biri olma özelliğini istikrarla koruyan ve birçok ülkede hatırı sayılır bir trafik yakalayan bu global sitenin türkiye’deki “ilginç” performansına değineceğim. ama öncelikle craigslist’ten bahsetmeliyim zira pek tanınmıyor olabilir (en azından türkiye performansı bunu gösteriyor).

internet dünyasının zirvesinde yer alan sitelerin (google, youtube, facebook vb.) “vay be! nereden nereye!” dedirten olağanüstü başarı öyküleri gibi craigslist’in de bir öyküsü var. abd’nin bir kentinde bir e-posta grubu olarak yayınına başlayan mütevazi oluşum sonraları bir web sitesine dönüşüyor, abd’ye sığmaz oluyor ve bütün dünyaya hizmet vermeye başlıyor.

windows 7 ile ttnet uçan internet nasıl kullanılır?

odo | 14 February 2010 11:44

bilindiği üzre ttnet-avea ortaklığıyla adsl aboneleri için sunulan bir 3g internet bağlantısı aparatı mevcut. “uçan internet” adını verdikleri ve 500mb gibi çok sınırılı bir kota ile hizmet veren bu sistemi windows ile kullanmak istediğimde ciddi sorunlarla karşılaştım. mutlaka bir yerlerde açıklayıcı bir yöntem sunulmuştur diye düşünmüştüm ama nafile. benim gördüğüm, birçok kullanıcının “uçan internet” modemini windows 7 ile kullanmaktan vazgeçtği idi.

anti-paparazzi el çantası

odo | 05 July 2009 14:07

bu el çantası magazin malzemesi olmak istemeyenler için paparazzilere karşı bir kalkan gibi iş görüyor. etraftaki kamera ışığını algılayan cihaz, kameraların görüntü almasını engelleyecek şekilde kendi flaş ışığını yayıyor.

paparazziler savulun!
paparazziler savulun!

her ne kadar magazin dünyasının çoğu ferdi o kamera ışıkları için can atıyor olsa da bu konudan muzdarip olanlar elbet vardır ve bu zamazingo onlar için kullanışlı olabiliir. magazin dışı alanlarda kullanımı da artık kişinin ihtiyacına kalmış diyelim.

bildirgeçcilere tişörtler

odo | 17 December 2007 22:25

thinkgeek‘de bilgisayar ve internet dünyasının müdavimleri için birbirinden ilginç tişörtler tanıtılmış. içlerinden seçtiğim birkaç tanesini aşağıda listeliyorum. diğerlerine buradan ulaşabilirsiniz.


yeryüzünde 10 çeşit
insan vardır: ikili sayı sistemini anlayanlar ve anlamayanlar!


html’nin açılımı: kadınlara nasıl yaklaşılır?


hemen öyle kötü düşünmeyin! bu yalnızca ikili sayı sisteminin parmakla gösterimlerinden biri.<


gerçek hayata sql sorgusu uygulayabiliyor olsaydık acaba nasıl olurdu?


bazen harekete geçebilmek için alkolle yüklenmek gerekir…

nasıl yapılır?

odo | 17 December 2007 15:01

her gün kullandığımız ev aletlerinden tutun da belki hiçbir gün göremeyeceğimiz teknoloji harikalarına kadar bir çok ürünün nasıl yapıldığını ve daha da fazlasını bulabileceğiniz bir site.
madehow isimli bu site, ilk anda zayıf bir içeriğe sahipmiş gibi görünse de içerisinde biraz vakit geçirdiğimde oldukça kapsamlı bir veri birikimi ile yüklü olduğunu gördüm.
anlatımlar oldukça geniş tutulmuş ve resim + grafiklerle desteklenmiş. ayrıca, ele aldığı ürünün tarihini ve gelecekteki olası değişimlerini de incelemiş.
mucitler de ihmal edilmemiş. sitede çok sayıda mucitin biyografisi mevcut.
siteden bazı örnekler verecek olursam:

uçan insan hayaline wingsuit ile bir adım daha

odo | 16 December 2007 01:09

wingsuit denen kostüm ve florida semalarında bir uçuş
wingsuit denen kostüm ve florida semalarında bir uçuş

öncelikle herkesin bu videoya bir göz atmasını öneriyorum. çünkü biliyorum ki ben ne kadar uğraşsam da birazdan bahsedeceğim bu ilginç uçma biçiminin neye benzediğini videoda göründüğü biçimiyle anlatamam.

insanoğlunun eski çağlardan bugüne (ve muhtemelen geleceğe) değin hiç bitmeyen isteği var: uçmak.

kamuda ceket kravat zorunluluğu kalkıyor!

odo | 16 December 2007 00:36

ama yalnızca yaz aylarında.

devletin enerji tasarrufu adına hayata geçirme kararı aldığı uygulamalardan biri de bu olacakmış. önümüzdeki yazdan itibaren kamu sektöründe çalışan kimseler 3 ay boyunca ceket-kravat giyme zorunluluğundan muaf olacak.

haberin ayrıntısı ve aynı kapsamdaki diğer uygulamalar için burayı veya burayı tıklayın.

darısı diğer üç ayların başına…

bir başka kaplumbağa terbiyecisi

odo | 15 December 2007 23:53

bu videoda, bir adam kendi yetiştirdiği kaplumbağayı el hareketleri ve sözlü komutları ile yönlendiriyor.
söylendiğine göre bu iş için tam 10 yılını harcamış.