bildirgec.org

bitki hakkında tüm yazılar

En Güzel Bahçe

witamin | 06 May 2011 09:16

Doğuş Çay düzenlediği bir yarışmayla 1.111 hediye dağıtıyor.Yarışmaya katılıp bu sitede en güzel bahçeyi tasarlayan 1 kişiyi Avrupa turu bekliyor.Diğer tasarımcılardan ilk 10 kişiye casper notebook,ilk 100 kişiye çaydanlık,ilk 1000 kişiye Doğuş Çay paketi hediye. 28 Şubat 2011 tarihinde başlamış olan yarışma 31 Mayıs 2011 tarihine kadar devam edecek.

Hiç zorlanmadan 6 kilo verdim

zarifce | 16 February 2011 10:19

Arkadaşlar sizinle paylaşmak istediğim bir konu var.Genelde çoğumuzu igilendiriyor.Daha önceleri olduğu gibi günümüzün de problemi fazla kilolar. Aslında biraz dikkat edilse kimse fazla kilodan şikayet etmeyecek.Bunun zaten denenmiş ve de çok basit yöntemleri var. Özellikle ünlülerin diyet yöntemleri çok deneniyor. Ancak çoğu pahalıya gelecek yöntemler olduğundan bir müddet sonra vazgeçiliyor. Çoğu diyet listelerinde şunu yiyeceksin bunu yemeyeceksin, şunu içeceksin bunu içmeyeceksin günde şu kadar tuvalete gideceksin gibi telkinler olduğundan bunlarda insanı zamanla bıktırıyor.Zaten kurallara gereği gibi uysak kilo almayız. Kendimden örnek vereyim.İşim gereği mesaiye başlayınca bilgisayar karşısına geçiyorum öğle saatine kadar toplasan 20 dakikasını ayakta yada ihtiyaç için yürüyerek geçiriyorum bunun üzerine öğle yemeği yeyip tekrar bilgisayar karşısına geçip saat 17 de normale dönüyorum ve aracıma binip eve gidiyorum akşam yemeğinden sonra tv karşısında pinekliyorum. Bu şekilde geçen bir hayattan ne beklersin. Hadi spor yapma yokta insan günde 1 saat olsun yürümezmi? yada en basitlerden günde 1.5 litre su içmezmi? yok arkadaşım hiçbirşey yok ondan sonra vay fazla kilom var diye şikayetlenirim. Neyse lafı fazla uzatmadan kilo vermek için bulduğum yöntemi sizinle paylaşayım. Şimdi arkadaşlar benim diyette (gerçi diyet denmez de) zorunluluk yok günlük nasıl yaşıyorsanız devam edin ancak alkol alan arkadaşlar bu diyet esnasında mola versin çünkü alkol gerçekten vücuda faydalı olanlara zarar veriyor.Şimdi, yeyin için ama israf etmeyin, arkadaşlar ISIRGAN OTU’nu herkes bilir. Yapacağınız tek şey taze toplanmış ısırgan bulmak ve bunu temiz bir yere sererek kurutmak.Kuruyan ısırgandan bir tutam alıp kaynamakta olan 1 litre suya atın ve ocağınızı kapatarak suyun kaynamasını durdurup 15 dakika dinlenmeye bırakın.Dinlendikten sonra elde ettiğiniz ısırgan çayını ısıtıp içebilirsiniz yada soğuk isteyen soğukta içebilir, tadı acı değil ancak isteyen çok az şeker atabilir ama toz şeker atın. Çayı içmeye başlamadan önce kilonuzu beirleyin.Bu çaydan en az günde 3 kupa yada 5 çay bardağı kadar için aç veya tok karnına faketmez.Çayı 15 gün kadar için ancak günlük içmeniz gerekiyor.15 günden sonra 1 hafta mola verin ve tekrar için.Eğer bu çayı molalı 60 gün içerseniz normal hayatınıza devam ederken kilo verdiğinizi göreceksiniz. Ben günlük hayatıma devam ederken ısırgan çayımı da içtim ve 60 günde zorlanmadan, dengeli olmak üzere 6 kilo verdim. Yan etki görmedim ancak çekincesi olan veya bir rahatsızlığı bulunan arkadaşlara doktorlarına danışmalarını tavsiye ederim.Unutmayın ısırgan mevsiminde taze toplanmış olacak.Başarılar ve sağlıklar dilerim.

Kokulu Selluka Aşkı

admin | 28 December 2010 12:37

Selluka, kokulu çiçeklerin kraliçesi olan İzmir’in simgesi haline gelmiş unutulmaya yüz tutmuş çok özel ve nadide bir sarmaşık türünün adı.İnternette dolaşırken tesadüfen keşfettiğim bu hoş kokulu ve görüntülü çiçeğin bir diğer adı da zülf-ü aruz. Bu kelime gelin perçemi anlamına geliyormuş. Ağaçlar.net isimli forumda arkadaşların bu özel bitkinin tohumunu bulmak için ve yetiştirmek için nasıl insan üstü bir çaba sarfettiklerini okudum. Okumaya hala devam ediyorum.Dile kolay 170 sayfa.Okudukça insan daha da çok hevesleniyor, heyecanlanıyor.

Latince ismi vigna caracalla olan bu özel bitkinin tohumlarını bende internetten sipariş ettim.Bitki ile ilgili detaylı bilgilere buradan da ulaşabilirsiniz. Üç adet tohum geldi birde yanında turuncu yapraklı başka bir bikinin tohumlarını da hediye göndermişler.

Bir tanesini hafifçe zımparaladıktan sonra bir gün boyunca ılık suda beklettim ve ektim.Şimdi heyecanla çimlenmelerini bekliyorum.Kokusunu çok merak ediyorum.Limon yasemin karışımı enfes bir kokusu varmış.Güzelliği ise zaten ortada.Tohumları karıncaların yardımıyla gelişebilen bu sarmaşık 2ila 8 metre arasında uzayabiliyormuş.Genelde bahçede yetiştiriliyor ama kış soğuklarından korumak gerekiyor.Ben içerde yetiştirmeyi deneyeceğim.En azından havalar ısınana kadar. Heyecanımı ve bu güzel bitki hakkında edindiğim bilgileri sizlerle paylaşmak istedim. Hepinize bol sellukalı günler diliyorum.

KAKTÜS OLABİLMEK

il mare | 22 April 2010 09:27

yalnız ama dimdik
yalnız ama dimdik

Bir gün daha bitmişti işte.
Aynaya baktı, kendinden önce, arkadaki masasının üzerinde duran kaktüsü gördü. Sonra bir daha kendine baktı. Galiba bir kaktüse benziyordu ve belki o kaktüsten bile daha kaktüstü.Çoğu zaman bir kaktüsten çok daha fazla kaktüs olabiliyordu. Çok daha fazla dikenli,çok daha fazla can acıtan,çok daha dayanıklı,daha çirkin ve daha…

Evet, dünyaya birdaha gelse,kesinlikle bir kaktüs olarak gelirdi.
Bir daha gözlerini dikti bilgisayarının yanına kondurulmuş minik sevimsiz bu bitkiye.Tesadüfi değildi konuşlandığı yer,şu, radyasyonu kendine çektiğine dair popüler bilgiye kulak asıp satın almıştı onu ve bu minik ve çirkin şeyin üzerine,aynı zamanda altından kalkamayacak kadar fazla sorumluluk da yüklediğini düşünerek,ve sürüye uyarak, tam da bilgisayarının yanına koymuştu onu.

mezarı yapılan ağaç

massay | 06 October 2009 09:22

Nijer’de 17-22 kuzey enlem dereceleri arasında ve Agadez kentinin doğusunda Sahra’nın mutlak çöl niteliği taşıyan Tenere bölgesi; sessizlik, susuzluk ve yalnızlık toprağıdır.
Tenere, Targui kabilesinin dilinde “apayrı bölge” anlamına gelir. Renkli Nijer haritasında sarı renkle gösterilen Tenere çöl bölgesinin ortasında “Tenere Ağacı” adıyla mavi bir nokta vardır.
İşte bu noktada, bütün kaşiflerin bahsettiği ve yer aldığı çöl bölgesinin tamamında merkezi bir yer görevi yapan, şaşırtıcı bir ağaç bulunmaktadır. Ağacın hemen yanında 1938 kış döneminde bir kuyu kazılır ve dibi 36 metrede bulunan, fazlaca ümit vermeyen bir su kaynağına rastlanır. Söz konusu su kaynağını bulmak için ağacın köklerinin toprak yüzeyinden 33 metreden fazla bir derinliğe indiği anlaşılır. 4 metre boyundaki; kısa, çatallı iki gövdeden oluşan bu ağaç, “acacia albida” diye bilinen akasya ağacıdır.
Şemsiye şeklinde bir tepe çatısına sahip, hafif maviye çalan gri yapraklarıyla kurak mevsim süresince sadece bu ağaç, insan ve hayvan tüm canlılara değerli bir gölge sağlamaktadır. Odunu mükemmel olan bu ağacın, yaprakları ve meyveleri sürülerin güç besin bulunan haftalarda beslenmesine yardımcı olur.

Tenere ağacı artık yok. Yanlış manevra yapanve koyun taşıyan bir kamyon, bu ağacı devirir. Nijer’in başkenti Niamey’de bulunan milli müze, bu efsanevi ağaçtan artakalanları toplar ve ağaca bir kabir yapılır. Ağacın yıldönümünde özel pul basımı yapılır.
Ağacın bulunduğu yere ise, her sonbaharda pası kaybolan metal bir ağaç ve yan tarafına da dikenli telle çevrili üç çalı dikilir. Bunlar herhalde güzel ve yalnız “Tenere ağacı” geleneğini sürdürecektir.

Merak edilen 25 soru!

yokumdiyor | 10 August 2009 15:49

Dünyaca ünlü BBC Focus bilim dergisi, yıllarca merak edilen bu 25 soruyu uzmanlar ve araştırmalar doğrultusunda yanıtladı.

1.Solaklar daha mı zeki?
Sanılanın aksine, yapılan araştırmalara göre solaklar sağ elini kullananlardan yaratıcı ya da zeki deil.

2.Kaşınmak ne demek?
Kaşınmak böcek ısırılmasına karşı bir savunma olan, cildin küçük bir uyarılmasıdır.

3.Ateşimiz çıktığında neden üşüyoruz?
Kişi terlemeden ya da kan basıncı yükselmeden, vücudunun ısısı yükseldiği için, üşüme hissi olur.

4.Soğan doğrarken neden ağlıyoruz?
Soğan doğrarken havaya gözlerde kaşıntı yapan lachrymatoryfactor enzimi yayılıyor. Göz de kendini korumak için yaşarıyor.

çarpıcı doğa temalı resim kaynakları

safayasin | 15 June 2009 17:10

Harika doğa ve bitki görüntüleri insanları mutlu eder ayrıca huzur veriri veya orada kendinizi düşleye bilirsiniz. Şahsen ben he böyle resimlerin olduğu yerleri görmek isterim bunu yapmak zor olacağından bu bildiri aracılığı ile birçok doğa üzerine duvar kâğıdına ulaşa bilirsiniz

kesinlikle görmeniz gereken 87 tane doğa resmi
gübatımı,plajlar,çiçekle,çöller,dağle ve şelale resimlerine ulaşa bilirsiniz

500 e yakın doğa resimleri

4000 e yakın resim@DeviantArt

50 önemli doğa resmi

32 duvar kağıdı @ crazy-frankenstein

100 e yakın duvar kağıdı

100 e yakın Kesinlikle Güzel Doğa Duvar Kağıtları

börtü böcek