Selluka, kokulu çiçeklerin kraliçesi olan İzmir’in simgesi haline gelmiş unutulmaya yüz tutmuş çok özel ve nadide bir sarmaşık türünün adı.İnternette dolaşırken tesadüfen keşfettiğim bu hoş kokulu ve görüntülü çiçeğin bir diğer adı da zülf-ü aruz. Bu kelime gelin perçemi anlamına geliyormuş. Ağaçlar.net isimli forumda arkadaşların bu özel bitkinin tohumunu bulmak için ve yetiştirmek için nasıl insan üstü bir çaba sarfettiklerini okudum. Okumaya hala devam ediyorum.Dile kolay 170 sayfa.Okudukça insan daha da çok hevesleniyor, heyecanlanıyor.

Latince ismi vigna caracalla olan bu özel bitkinin tohumlarını bende internetten sipariş ettim.Bitki ile ilgili detaylı bilgilere buradan da ulaşabilirsiniz. Üç adet tohum geldi birde yanında turuncu yapraklı başka bir bikinin tohumlarını da hediye göndermişler.

Bir tanesini hafifçe zımparaladıktan sonra bir gün boyunca ılık suda beklettim ve ektim.Şimdi heyecanla çimlenmelerini bekliyorum.Kokusunu çok merak ediyorum.Limon yasemin karışımı enfes bir kokusu varmış.Güzelliği ise zaten ortada.Tohumları karıncaların yardımıyla gelişebilen bu sarmaşık 2ila 8 metre arasında uzayabiliyormuş.Genelde bahçede yetiştiriliyor ama kış soğuklarından korumak gerekiyor.Ben içerde yetiştirmeyi deneyeceğim.En azından havalar ısınana kadar. Heyecanımı ve bu güzel bitki hakkında edindiğim bilgileri sizlerle paylaşmak istedim. Hepinize bol sellukalı günler diliyorum.