bildirgec.org

altın portakal hakkında tüm yazılar

Bugün Aslında Dündü (Groundhog Day)

atalay ahmet | 08 April 2010 09:45

Çok eski bir film “Bugün Aslında Dündü“. 1993 yapımı ve çok ilginç bir senaryoya sahip bu film. Senaristliğini üstlendiği bu filmin ne denli başarılı olduğunu gördüğünde eminim kendisiyle çok gurur duymuştur Danny Rubin.

Ben daha 3 yaşındayken piyasaya çıkan bu filmi, yaklaşık 10 yaşlarında seyrettiğimi ve o zamanın popüler filmleri arasında olduğunu hatırlıyorum. Kaliteli oluşu zamana yenik düşmeyip hala dillerde dolanmasına imkan sağlayan bu filmin kısaca konusu şu şekilde:

Bir sabah uyanıp her zamanki gibi duşa aldıktan sonra işe gitmek için yola koyulan bir adam o sabah ayağını bir çamur birikintisine basarak pantolonunu çamura bular. Sinirle devam eden adam ertesi gün ve sonraki günlerde de aynı şeyleri yaşayınca artık engel olabilir değiştirebilir hale geliyor.

Bornova Bornova İzlenimleri

uuuucar | 18 December 2009 09:43

Bornova Bornova
Bornova Bornova

Altın Portakal almadan önce de Ece Temelkuran‘ın kardeşi İnan Temelkuran ‘ın uzun metrajlı film çekmiş olduğunu duydum ve bu filmi merak etmeye başlamıştım.Tabii Altın Portakalı da alması ilgimi,merakımı arttırdı.Çok fazla izlemek istediğim halde Bursa‘da o kadar sinema salonu olmasına karşın, vizyonda yer bulamadı.Saçma sapan,hiçbir halta yaramayan,sadece para kazanıp insanların cebindeki üçbeş kuruşa göz diken tüccar filmleri yüzünden bu filme gidememiştim.Ta ki Bursa Nilüfer Belediyesinin kendi kültür merkezinde bu filmi gösterime soktuğu ana kadar.Bu haberi aldım ve hemen ertesi gün filmi izlemek için koştum,biletimi aldım ve gösterim saatini bekledim.Bekledim,bekledim fakat gelen giden yoktu.Boş denilebilecek salonda, çok az kişiyle bu filmi izledim.Salondaki en genç kişi bendim (25 yaşındayım).60 yaşlarında bir çift,50 yaşlarında bir kadın,40 lı yaşlarında iki adam ve 30 lu yaşlarında üç kadın vardı,benim dışımda.Bütün arkadaşlarımın hatta babamın bile; “2012 yi izledin mi?” gibi sorularından sıkılmama rağmen hala “izlemedim ve izlmeyeceğim” demeye devam ediyorum.Kimse bana “bornova bornova ‘yı izledin mi?” diye sormuyor ,ki zaten çoğunun böyle bir filmden haberi bile yok!

Bornova Bornova

supertramp35 | 23 October 2009 12:23

Bornova Bornova
Bornova Bornova

46.Uluslararası Altın portakal film festivalinde bu yıl adından ses getiren Bornova Bornova adlı film oldu. En iyi film de dahil olmak üzere 5 dalda ödüle layık görülen filmin çekimleri İzmirin çeşitli semtlerinde ve özellikle bornovada gerçekleştirildi.

Yönetmenliğini İzmir doğumlu ve BAL mezunu olan İnan Temelkuran‘ın yaptığı filmin çekimleri bornovanın çeşitli semtlerinde ve bornova anadolu lisesinde gerçekleştirildi. Yönetmenin ikinci ciddi çalışması olan yapımda Öner Erkan, Kadir Çermik, Damla Sönmez gibi yetenekli oyuncular rol aldı. Biraz aksiyon biraz psikolojik bir film olan bornova bornova’da abi kardeş gibi büyüyen mahallenin iki delikanlısı askerden döner, işsizlik,arkadaşlık ve aşk gibi konularla uğraşırken birden olaylar farklı boyutlarda gelişir. Fantazi yazarak geçimini sağlayan bir doktora öğrencisininde arkadaşlara dahil olmasıyla işler farklı bir boyut kazanır. Küfürü biraz fazla olan ve sivri bir anlatımın olduğu film kısmen rahatsızlık verebilir. Filmde yaşanan olaylar bir gün içinde gerçekleşmektedir. Amatör yapım severlerin zevkle izleyeceği bir film olduğu söylenebilir.

Fragman ve detaylı bilgi

NOKTA fragmanı yayınlandı

ewrenjfm | 16 May 2009 14:50

Başrollerini Mehmet Ali Nuroğlu, Serhat Kılıç, Mustafa Uzunyılmaz ve Settar Tanrıöğen’in yaptığı, Derviş Zaim’in yönettiği NOKTA filminin fragmanı gösterime girdi. Film 5 Haziran 2009 da gösterime girecek. Ayrıca filmde Osmanlı hat sanatına büyük ölçüde yer verilmiş. Filmin fragmanı için buraya tıklayınız. Ayrıntılı bilgi için buraya veya buraya tıklayabilirsiniz. iyi seyirler…

zeki demirkubuz – kıskanmak

kahramancayirli | 15 May 2009 14:53

gökçe
gökçe
aylin aslımın ilk albüm kapağı
aylin aslımın ilk albüm kapağı

Ayça Şen’i tanıyor muyuz? Radikal Cumartesi’deki süper geyik yazıları, radyo programları, Saatçi Bayırı romanı, oğlu Memo derken albümü düşüverdi elimize. Astronot, kaliteli, kulaklara iyi gelecek bir albüm. Mor ve Ötesi’nden Burak Güven ile çalışmış.. Oryantal adlı ilk klibi çıktı çoktan, dönüyor bile..
Erdal Öz Edebiyat Ödülü’nü geçen yıl şair Gülten Akın, bu sene ise roman yazarı İhsan Oktay Anar aldı. Önümüzdeki sene kim kazanır dersiniz?
Altın Portakal Şiir Ödülü’nün kime verileceğini de epey merak ediyorum. Cevat Çapan, Birhan Keskin, Lale Müldür, bu ödülü önceki seneler kazananlardan birkaçı..
Kitapçılara girince birçok edebiyat dergisi görmek sevindiriyor beni. Yeni ayların ilk günlerini bu yüzden çok seviyorum. Edebiyat dergilerinin yeni sayılarını beklemek, müthiş bir heyecan, benim için, mutluluk.. Sadece İstanbul değil, küçücük ilçe ve illerden de nefis dergiler geliyor, ne güzel.
Hande Altaylı’nın ikinci kitabı, Maraz, yerini aldı kitapçılardaki. Hatırlarsınız ilk kitabı Aşka Şeytan Karışır, 2006 yılının en çok satan yirmi kitabından biriydi. Bir edebiyat delisi olarak elbette yeni kitabının satış grafiğini de ilgiyle izleyeceğim.
Göksel’in yeni bir müzik şirketine geçtiğini biliyordum. Menajerini, ekibini de değiştirmişti. Yabancı ülkelerde geziniyordu en son kendini yenilemek için. Yeni şarkılarını bekliyordum bu yüzden. Mektubumu Buldun mu? ile çıkageldi. Kulaklara aşina şarkılarla. Dilerim bir an evvel yeni şarkılarından oluşan bir albüm yayınlar.
Aylin Aslım’ın yeni albümüyse çıkamadı bir türlü. Nisan sonu dediler, mayısın ikinci haftası raflarda olacak dediler. Canını Seven Kaçsın’ı bekliyoruz bakalım.
Bu sıra hangi radyoyu açsam Demet Akalın. “Pembesi gitti tozu kaldı” Bu yazın şarkısı bu mu olacak, göreceğiz. Yoğun istek üzerine klip de çekmiş.
Radyoda Gökçe’nin yeni albümünden bir şarkı dinledim pek de sevdim ama şarkının ismini bilmiyorum. Çıkış şarkısı 5 Kuruş’u sevemedim bir türlü..
Dağlarca’yı kaybettikten sonra sorumuz şu: Yaşayan en büyük Türk şairi kim?..

Mutluluk (2007)

queennothing | 15 May 2009 12:56

Abdullah Oğuz‘un yönetmenliğini yaptığı 2007 yapımı “Mutluluk“, hala Doğu’nun bir çok yerinde geçerli sayılan ‘töre‘ kavramına çarpıcı bir örnek niteliğinde.

Zülfü Livaneli’nin romanından uyarlanan “Mutluluk“ta Özgü Namal, Murat Han ve Talat Bulut başrolleri paylaşıyor.

Ailesi ve köy halkı tarafından ‘kirli’ ilan edilen ve töre gereği ölüm kararı verilen Meryem, kendisini dinlemeden öldürmeye karar veren töreler ve köy halkına karşı direnmek yerine, korkuyla ‘o an‘ı beklemektedir. Meryem‘i öldürecek olan kişi ise Cemal‘dir ve genç kızın infazı İstanbul’da olacaktır.
Büyük gün geldiğinde MeryemCemal ile birlikte İstanbul yollarına düşer. Denizle, martılarla ve İstanbul’la tanışan Meryem, tüm saflığı ve iyi niyetiyle Cemal’in elinden kaçmak yerine teslim olmuş bir şekilde ‘o an‘ı beklemektedir.

Arızalı zamanlar öksüz kaldı

kahramancayirli | 22 April 2009 11:29

Arızalı zamanlar öksüz kaldı

Kahraman Çayırlı

Ankara’da köklü ve saygın bir sinema, salonlarından birini, bir haftalığına, 2005 Haziranında ona ayırdı. Üçüncü günün konuk filmi ise 1979 yapımı, Adana’da anne-babaları ölünce emmilerini aramak üzere İstanbul’a gelen iki çocuğun sokaklarda yitiş öyküsüydü: “Yusuf ile Kenan”. Birazdan film başlayacak, ışıklar sönmek üzere, o da ne! Koca salonda tek başınayım. Arada salon görevlisinden öğreniyorum ki, ancak “Anayurt Oteli”ne on-on beş kişi gelmiş, kimi seanslara hiç kimse gelmediği için film oynatılmıyormuş bile! Ona verilen değer bu mu? “Hababam Sınıfı Askerde”yi sinemada iki milyonu aşkın insan seyrederken, onun izleyicisini neden parmakla sayıyordum? Yine film arasında üzülerek gördüm ki, seyircinin çoğu canavar bir kayınvalidenin anlatıldığı Jennifer Lopez’li “Vay Kaynanam Vay”ı seçmişti…

başka semtin çocukları 24 Nisan 2009’da vizyonda

haltun | 09 February 2009 09:48

İlk gösterimi Antalya Film Festivali’nde yapılan “BAŞKA SEMTİN ÇOCUKLARI” dizi çalışmalarıyla tanınan yönetmen Aydın Bulut’un ilk uzun metrajlı filmi. Güneydoğu’da yaşananlarla büyük şehrin varoşlarında yaşanan sorunlar arasında bir paralellik kuran film, bu mahallelerdeki gençlerin açmazlarını, başka bir hayata olan özlemlerini ve bunun için ödedikleri bedelleri polisiye bir hikaye kurgusu içinde perdeye aktarıyor.

45. Altın Portakal Film Festivalinden üç ödülle dönen filmin fragmanını burdan, hakkında daha fazla bilgiyide şurdan alabilirsiniz.

en iyi kadın oyuncu: nurgül yeşilçay

kahramancayirli | 21 October 2008 12:30

45. altın portakal film festivali sonuçlandı. ödülleri kazanan isimlerin çoğu önemli sinema eleştirmenlerinin beklemediği isimler. zira sinema eleştirmenleri nuri bilge ceylan, yeşim ustaoğlu ve semih kaplanoğlu’nu ön plana çıkarıyorlardı. oysa tuncel kurtiz başkanlığındaki jüri farklı düşünmüş..

en iyi kadın oyuncu ödülünü erden kıral’ın yönettiği vicdan filmindeki performansıyla nurgül yeşilçay kazandı. genç oyuncu “bu muymuş? bir konuşma hazırlamadım. bu ödülü diğer kadın oyuncu adayı arkadaşlarım da almak istiyordu. onların adına alıyorum ve onları alkışlıyorum. sezen aksu’ya da bir teşekkürüm var. bu kez antalya’ya gelmediği için çok teşekkür ediyorum” demiş ödülü kazanınca. vicdan filminin şu anda pekçok sinema salonunda vizyonda olduğunu hatırlatalım..

45. Altın Portakal’da En İyiler Seçildi

Ddelikan | 21 October 2008 09:53

Bu yıl 45.si düzenlenen 45. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde en iyiler seçildi.

Altın Portakal'da En iyiler Seçildi
Altın Portakal’da En iyiler Seçildi

Altın Portakal Film Festivali’nde “En İyi Senaryo” ve En İyi Film” ödülü İngiliz yönetmen Ben Hopkins’in imzasını taşıyan, “Pazar-Bir Ticaret Masalı”na verildi. Gecede ”En İyi Belgesel” ödülünü bir İsmet Arasan yapımı olan ”Adakale Sözlerim Çoktur” adlı belgesel kazandı. ”Kısa Film Ödülü” ise Özlem Akın’a ait ”Gemeinschaft” adlı filme verildi.