bildirgec.org

Ddelikan

11 yıl önce üye olmuş, 65 yazı yazmış. 8 yorum yazmış.

En Hızlı Firefox 4 Yayında

Ddelikan | 08 July 2010 12:29

Dünyanın en popüler tarayıcılarından Mozilla Firefox‘un final sürümünün en güncel betasını yayınladı. Firefox 4.0 Beta 1 sürümünün, final sürümünden en bariz farkı ise hataların mimimuma indirilmiş olması.

Çok daha fazla HTML5 desteği yeni sürümde mevcut.
Çok daha fazla HTML5 desteği yeni sürümde mevcut.

beta sürümde üst menü alanı ufaltılarak daha estetik bir görünüm sağlanmış. Daha önce Firefox’un 3.7 ve üzeri sürümlerini kullananların çabuk alışabileceği sürümün eklentilerle uyumlu olması ve eklentiler sebebiyle kolayca çökmesini engelleyici özellik eklenmesi artıları arasında yer alıyor. google chrome‘un çıkmasıyla hız konusunda tahtı sallanmış olan firefox, bu soruna da güncel beta sürümde ele almış ve bunun için javascript motoru’nu daha etkili ve hızlı çalışması için geliştirmiş. google chrome’da mevcut olan yenile ve dur tuşlarını tek butonda olma özelliği bu sürümde firefox‘a da eklenmiş. Kişisel görüşüm yinede diğer rakiplerinin gerisinde kaldığı olsa da yıl sonuna doğru yayınlanacak olan sürümünde bu sorunu tamamen çözeceğini ümit ediyorum.

Cebit Bilişim 2009 izlenimleri

Ddelikan | 18 October 2009 08:26

Cebit Bilişim 2009 bu yıl 7-11 Ekim Tarihlerinde yapıldı.
Cebit Bilişim 2009 bu yıl 7-11 Ekim Tarihlerinde yapıldı.

Hannover Fairs İnterpro Uluslararası Fuarcılıktarafından bu yıl onuncusu düzenlenen Avrasya’nın en büyük Uluslararası Bilgi ve İletişim Teknolojileri Fuarı Cebit Bilişim Avrasya 7-11 Ekim 2009 tarihleri arasında tüyap fuar ve kongre merkezinde düzenlendi. Geçen yılın aksine bu yıl gsm operatörleri fuara ilgisiz kaldılar ve en büyük gsm operatörü turkcell, ana sponsorluğu Türksat‘a kaptırdı.

Cebit Bilişim 2009 Türksat Ana Sponsorluğunda Yapıldı.
Cebit Bilişim 2009 Türksat Ana Sponsorluğunda Yapıldı.

7 Ekim 2009’da Ulaştırma Sn. Bakanı Binali Yıldırım ve Cumhurbaşkanımız Sn. Abdullah Gül’ün açılış konuşması ile fuara başladı. Bu yıl 21 Ülke ve 971 katılımcı firma vardı. Hemen firmalar detayları ve tanıtılan ürünlerden dikkat çekenlere geçelim;
Öncelikli olarak TurkNet standı hayli canlıydı. Geçen yılda benzer bir kampanya yapan TurkNet, bu yılda 6 ay ücretsiz adsl hizmeti ve 1095 uygun fiyata telefon hizmeti ile müşterilerin hayli dikkatini çekti.

TÜBİDER Bilişim Sektörü Derneği Seminerleri ile CebitBilişim'deydi.
TÜBİDER Bilişim Sektörü Derneği Seminerleri ile CebitBilişim’deydi.

TÜBİDER Bilişim Sektörü Derneği ise diğer bir katılımcıydı. Fuar boyunca her gün seminerler düzenleyen dernek, hem bilgilendirdi hemde seminerlere katılan ziyaretçilere süpriz hediyeler dağıttı. Fuarın ana sponsoru Türksat Standında ise geçen yıl 36 mbit ile denediğim internet hızını, bu yıl 100 mbit olarak denedim, sonuç gerçekten mükemmel, şöyle bir düşünecek olursak evlerimizde 50 mb dosyaları 5 saniye gibi kısa bir sürede indirebileceğimizi test etmek bile heyecan verici oldu. Türksat 2008 yılındaki cebit bilişimden bu yana hayli yol kat etmiş olacak ki, 36mbit olan hız denemelerini 100mbit’e kadar yükseltmiş.

Antivirüs Firmaları da cebitbilişim'deydi.
Antivirüs Firmaları da cebitbilişim’deydi.

Fuarın diğer dikkat çeken yönü ise antivirüs firmalarının bu yıl hayli fazla olmasıydı. Nitekim Nod32, kaspersky , avira antivir ve bir çok antivirüs firması fuarda gövde gösterisi yaptı, kullanıcıların dertlerini dinledi, demo versiyonlar dağıttı. Yabancı katılımcılardan alibaba.com alışveriş sitesi hakkında detaylı tanıtımlar yaptı. Fuarda yeni isimlerde yer aldı, örneğin e-ticaret sistemleri arasında ilk kez duyduğum ve çalışma sistemi olarak hayli makul fiyatlar sunan daynex, Laptop sektöründe öncü markalardan biri olan İstanbulBilişim‘i bunların arasına koyabiliriz.

Cebit Bilişim Amacını bu yıl yakaladı.
Cebit Bilişim Amacını bu yıl yakaladı.

Dipten doruğa teknoloji kokan fuar önceki yılların aksine, pazar görünümünden sıyrılıp, daha çok bilgi paylaşımı ve yeni ürün tanıtımı üzerine kurulmuştu. Geçmişteki tüm ön yargıları bir kenara koyup bundan sonraki cebit bilişim fuarlarının da aynı havada geçmesi en büyük temennimiz.

CebitBilişim’e Bedava Bilet ve Detaylar

Ddelikan | 17 September 2009 11:37

Cebit Bilişim 2009 için geri sayım başladı
Cebit Bilişim 2009 için geri sayım başladı

Cebit Bilişim 2009Fuarı 7-11 Ekim Tarihleri arasında Tüyap’da tüm teknoloji severlere kapılarını açmaya hazırlanıyor… Bu hazırlık aşamasında Cebit Bilişim Fuarı için ücretsiz bilet kazanabileceğiniz yerler arama koyuldum ve sonuç tabiki olumlu, şuradan fuarın resmi sitesini ziyaret edebilir, şuradan bilet kazanmak için ilk 1000 kişi arasına girebilirsiniz, son gün: 24 Eylül 2009

Daha önce şurada cebit bilişim 2008 ile ilgili izlenimleri ve şurada da compex 2008 ile ilgili izlenimleri yayınlamıştık, bakalım 2009 izlenimlerimiz ne şekilde olacak…

Firefox 3.5 Yayında, Hemde Güncel Türkçe Sürümüyle

Ddelikan | 03 July 2009 23:54

İnternet tarayıcıları yeni sürümlerini bir bir yayınlamaya başlandı ve ortalık birden yeni sürümden geçilmez hale geldi.

Web Tarayıcıları Yeni Sürümleri ile yayınlanmaya devam ediyor...
Web Tarayıcıları Yeni Sürümleri ile yayınlanmaya devam ediyor…

Microsoft geçtiğimiz haftalarda İnternet Explorer 8 Beta‘yı, Mozilla; Firefox 3.1 Beta‘yı, Opera; Güncel sürümünü piyasaya sürdü.

Web Tarayıcıları Yeni Sürümleri ile yayınlanmaya devam ediyor...
Web Tarayıcıları Yeni Sürümleri ile yayınlanmaya devam ediyor…

Bu sürümlerin dışında firefox süratini daha da hızlandırarak Mozilla Firefox 3.5 sürümünüde piyasaya sürdü. Güncel sürümü şuradan indirebilir, ayrıntılı deyatları öğrenmek için şuraya göz atabilirsiniz.

Google Fire Verdi

Ddelikan | 02 February 2009 17:12

google korkutuyor
google korkutuyor

Dünya devi GOOGLE tüm aramalarda bu site bilgisayarınıza zarar verebilir uyarısı ile arama sonucunda bulunan siteleri ( adwors‘e kayıtlı olanlar hariç ) göstermiyor ve girişi engelliyor. Sorun henüz çözülebilmiş değil, Bir çok internet kullanıcısı Google şirketinin bu büyük hatasını eleştiriyor.

google korkutuyor
google korkutuyor

Acaba Google Bunu Bilerek Mi Yapıyor? Orası Tartışma Konusu Çünkü Adwords Reklamlarının hiçbirinde böyle bir uyarı yok ve arama sonucunda girilebilecek başka bir seçenek de yok.

Yılın insanı Time Dergisi Tarafından Seçildi

Ddelikan | 18 December 2008 12:42

Time Dergisi Bu Yıl Yeni ABD Başkanını Yılın İnsanı Seçti...
Time Dergisi Bu Yıl Yeni ABD Başkanını Yılın İnsanı Seçti…

Dünyanın en saygın politika ve haber dergilerinden olan Time 2008 yılının insanı olarak Amerika’nın yeni başkanı Barack Obama‘yı seçti. Time dergisi yılın insanını seçerken, iyi veya kötü en büyük etkiyi bırakan kişiyi belirleyerek seçiyor. Dergi, Obama’yı tercih etmesindeki sebebi ise hiç seçilme şansı yokken seçimi kazanmasıyla en sıkıntılı anda bile gelecek çizmedeki güvenini tutkulu bir şekilde göstermesi şeklinde açıklamış.

Time Dergisi Bu Yıl Yeni ABD Başkanını Yılın İnsanı Seçti...
Time Dergisi Bu Yıl Yeni ABD Başkanını Yılın İnsanı Seçti…

2007’de yılın insanı olarak Vladimir Putin ismini seçen dergi, 2000 ve 2004 yıllarında ise şimdilerde ayakkabı fırlatılan Bush‘u seçmişti. Önceki yıllarda ise, Ulu Önder Atatürk, Bill Gates, Adolf Hitler, Mahatma Ghandi gibi tarihe damgasını vuran ünlüler yer alıyor.

Firefox’un trojanlı eklentilerine dikkat

Ddelikan | 16 December 2008 17:13

Paypal ve Akbank gibi kullanılan Servislerdeki şifreleri çalan trojana dikkat...
Paypal,Akbank gibi kullanılan Servislerdeki şifreleri çalan trojana dikkat…

Çoğu internet kullanıcısının vazgeçilmezlerinden olan firefox‘un güncel 3.1 Beta sürümü15 Ekim 2008’de yayınlanmıştı. Yaklaşık iki ay geçmesine rağmen firefox eklentilerinden birinde trojan olduğu haberi BITDEFENDER antivirüs firması tarafından duyuruldu.Ancak Kasım ayının sonunda fark edilebilen trojan ‘Trojan.PWS.ChromeInject ‘ olarak adlandırıldı. Bitdefender‘ın resmi web sitesinde verilen bilgiye göre; virüs herhangi bir (daha çok “Greasemonkey” eklentisi gibi -ki yasal olarak gerçekten böyle bir eklenti var-) Firefox-3 eklentisi uygulama şeklinde bilgisayar kullanıcılarını kandırıyor ve belirli url adreslerine girildiğinde giriş yapılan tüm şifreleri süzerek çalıyor. Paypal, Akbank, Hsbc Bank gibi bankalarında bulunduğu 100’ü aşkın bankanın web sayfalarına yapılan girişlerde firefox’a bulaşan trojan şifrelerinizi çalıyor. Trojandan kurtulmak ise gayet kolay.

Turk.Net Yeni Yüzüyle Kullanıcılarına Sunuldu

Ddelikan | 01 December 2008 10:13

TurkNet iletişim hizmetlerinin sahibi olduğu Turk.Net yeni tasarımı bitirilerek yeni yüzü ile kullanıcılarının hizmetine sunuldu. Eski Sarı şablonu yerine şimdilerde gök mavisi bir tasarım ile insanın içini dahada açan sayfaları yayında. Bildiğiniz gibi Turk.Net, eski ünvanı Netone Telekom olan, TurkNet iletişim’e transfer olalı pek zaman geçmedi.

Netone grubu sitenin seyrini değiştirmiş görünüyor.
Adsl, Hosting, Telefon, Finans ve E-Kart bölümlerindeni güncellemeler göze çok hoş geliyor.
Siteye Turk.Net, Tnn.Net adreslerinden erişim sağlayabilirsiniz…

Compex 08 Fuarı 20 – 23 Kasım 2008’de

Ddelikan | 18 November 2008 19:19

Compex 33.Kez Teknoloji Tutkunlarına kapılarını açıyor
Compex 33.Kez Teknoloji Tutkunlarına kapılarını açıyor

Bildirgeç‘de ekseriyetle, teknoloji, internet ve yazılım konularının yazılıp yorumlandığını çok tutulanlan yazılardaki kod arama motorları, sistem yöneticileri için 24 açık kaynak kodlu yazılım, 22 adet web önderi ücretsiz forum yazılımı, Online Thumbnail Üretgeçleri ve diğer çok tutulanlara bakarak anlamak mümkün…

Hal böyle olunca Bu yıl 33.sü gerçekleşecek olan ve içinde bol bol internet, teknoloji barındıran Compex Uluslararası Bilgisayar ve Tüketici Elektroniği Fuarından sizleride haberdar etmek istedim. RÖNESANS Fuarcılık tarafından 20-23 Kasım 2008 tarihleri arasında Lütfi Kırdar Fuar ve Kongre merkezinde düzenen fuarın ana sponsoru bu yılda Türk Telekom oldu. Resmi Sponsorlarda ise avea, toshiba, Lenovo isimleri göze çarpıyor.
Unutmadan önceki yıllarda olduğu gibi Dünyanın en büyük oyun festivali Intel GameX de fuarda oyun severler için en unutulmaz etkinlik olacağa benziyor. Fuar biletleri online olarak aşağıda belirttiğim linkten temin edilebilmekte.

Compex 2008’in web sayfasını,
ulaşım Haritasını,
Fuar Hakkında Ayrıntılı Bilgiyi,
Sponsorlarını,
Katılımcılarını,
Fuar Alanını ve Basın Bültenini
inceleyebilir.
Online Davetiye alarak fuar biletini bedavaya getirebilirsiniz. Bu yıl İstanbul’da düzenlenen cebit bilişim avrasya‘dan sonra ikinci bilişim fuarı olma özelliğini taşıyan compex‘i ziyaret etmenin isabetli olacağı kesin.Nitekim biletler ücretsiz ve online olarak temin edinilebiliyor.

Safari v3.2 Windows Sürümü Yayınlandı

Ddelikan | 17 November 2008 20:24

Safari 3.2 Yayınladı...
Safari 3.2 Yayınladı…

Apple, meşhur web tarayıcısı safari‘nin en güncel sürümü olan Safari 3.2’nin microsoft Windows’da kullanılabilir sürümünü yayınladı. Yeni sürümde 11 adet güvenlik açığını düzeltilmiş. Ayrıca şifre çalınmasına karşı önemli ölçüde güvenliği arttırılmış. Safari v3.2’nin ayrıntılı özelliklerini görmek için şuraya göz atabilir ve buradan indirip hemen kullanmaya başlayabalirsiniz.

Apple Safari Oldukça iddia gözüküyor.
Apple Safari Oldukça iddialı gözüküyor.