bildirgec.org

supertramp35

11 yıl önce üye olmuş, 9 yazı yazmış. 7 yorum yazmış.

Bornova Bornova

supertramp35 | 23 October 2009 12:23

Bornova Bornova
Bornova Bornova

46.Uluslararası Altın portakal film festivalinde bu yıl adından ses getiren Bornova Bornova adlı film oldu. En iyi film de dahil olmak üzere 5 dalda ödüle layık görülen filmin çekimleri İzmirin çeşitli semtlerinde ve özellikle bornovada gerçekleştirildi.

Yönetmenliğini İzmir doğumlu ve BAL mezunu olan İnan Temelkuran‘ın yaptığı filmin çekimleri bornovanın çeşitli semtlerinde ve bornova anadolu lisesinde gerçekleştirildi. Yönetmenin ikinci ciddi çalışması olan yapımda Öner Erkan, Kadir Çermik, Damla Sönmez gibi yetenekli oyuncular rol aldı. Biraz aksiyon biraz psikolojik bir film olan bornova bornova’da abi kardeş gibi büyüyen mahallenin iki delikanlısı askerden döner, işsizlik,arkadaşlık ve aşk gibi konularla uğraşırken birden olaylar farklı boyutlarda gelişir. Fantazi yazarak geçimini sağlayan bir doktora öğrencisininde arkadaşlara dahil olmasıyla işler farklı bir boyut kazanır. Küfürü biraz fazla olan ve sivri bir anlatımın olduğu film kısmen rahatsızlık verebilir. Filmde yaşanan olaylar bir gün içinde gerçekleşmektedir. Amatör yapım severlerin zevkle izleyeceği bir film olduğu söylenebilir.

Fragman ve detaylı bilgi

Monica Bellucci

supertramp35 | 17 October 2009 11:05

Monica Bellucci
Monica Bellucci

1964 yılında İtalya Umbria’da doğan ve küçük yaşta çoğu ünlü aktris gibi modelliğe başlayan Monica Bellucci podyumlardan film setlerine transfer olmuştur. Aslında hukuk fakültesini kazanmış, ancak modelliğin daha cazip gelmesiyle avukatlık kariyerine başlayamadan veda etmiştir.

İngilizce, Fransızca ve İtalyanca olmak üzere üç dil konuşabilen Bellucci 1999 yılında aktör Vincent Cassel ile evlenmiştir ve bu evlilikten bir kız çocuğu vardır.

Nefes

supertramp35 | 13 October 2009 12:29

Nefes
Nefes

Çekimlerine bir yıl önce başlanan ve merakla beklenen NEFES filmi 16 ekim 2009 da vizyona giriyor. 40 kişiden oluşan Irak sınırına yakın bir bölgedeki komando timinin başından geçenleri anlatan filmde, heyecan, drama, aksiyon, macera hepsi bulunmakta.
Senaryo filmin aynı zamanda yönetmeni olan Levent Semerci ile Mehmet İlker Altınay ve Hakan Evrensel‘e ait. Senaryo Hakan Evrensel’in ‘Güneydoğudan Öyküler’ adlı kitabından uyarlanmış. Hakan Evrensel asker kökenli olup, güneydoğuda görevler yaptıktan sonra askeriyeden ayrılıp anılarını kitaplaştırmıştır.
Filmde ki coğrafi yapı Antalya’nın Kemer İlçesi yakınlarındaki Tahtalı Dağıdır. Dağda, 2365 metre yükseklikte bir karakol kurulmuştur. Çekimler Tahtalı Dağı’nın yanı sıra Gömbe, İstanbul ve İzmit’te yapılmış ve filmin çekimi tam olarak 140 gün sürmüştür.
Gerçek kişilerle bağlantısı bulunmayan kurma öyküye sahip filmde timin sınır karakolundaki acı sevinç eğlencesine ve mücadelesine tanık olunuyor.
Fragmanve detaylı bilgi..

Pedro Almodovar/Broken Embraces

supertramp35 | 12 October 2009 09:48

Los abrazos rotos
Los abrazos rotos

Volver, Çıplak Ten, Yüksek Topuklar gibi alışılmışın dışında filmlerin yönetmeni Pedro Almodovar’ın merakla beklenen yeni filmi Broken Embraces (Los abrazos rotos) vizyonda. Usta yönetmen bu filminde de demirbaş oyuncusu Penelope Cruz‘dan vazgeçmemiş. Ekipte ayrıca Lluis Homar, Ruben Ochandiano, Blanco Portillo gibi oyuncular bulunmakta. Drama dalında 127 dakikalık bir film olan Broken Embraces bu yıl Cannes film festivalindede büyük sükse yapmış. Sevdiği kadına bağlı bir adamın, geçirdiği kazayla hayatındaki herşey aniden değişir. Sevdiği kadını ve gözlerini kaybeder. Yazdığı senaryolarda ki hayali kahramanın ismiyle yazılarına devam ederek kendine yeni bir hayat kurmaya çalışır. Tüm olaylar da bundan sonra başlar. Pedro Almodovar’ın ustalığıyla bezenen filmin, daha önceki filmlerinden işleyiş ve akış olarak biraz daha farklı olduğu söyleniyor.

Ve Tanrı Kadını Yarattı: Brigitte Bardot

supertramp35 | 11 October 2009 10:11

Brigitte Bardot
Brigitte Bardot

1950’li yıllarda ortalığı karıştıran, tüm Avrupa’yı ve hatta dünyayı kasıp kavuran, seks sembolü ilan edilen, uğruna filmler, şarkılar yapılan, heykeli bile dikilen bir sanatçı: Brigitte Bardot.

Fransız aktrisin tam adı Brigitte Anne-Marie Bardot. 1934 yılında Fransa’da dünyaya geldikten sonra geçnlik yıllarında müzik ve dansla ilgilendi. 15 yaşında Elle dergisinde mankenlik yaptıktan sonra sevgilisi Roger Vadim‘in yönetmenliğini yaptığı, orijinal adı And God Created Woman olan, bütün dünyada kült bir film haline gelen Ve Tanrı Kadını Yarattı filminde başrol oynadı. İşte bu filmden sonra hayatı değişti. Film bir efsane oldu. Bardot, filmin yönetmeni ve sevgilisiyle evlendi. 70’li yıllara kadar elliye yakın filmde rol aldı, müzik albümünü çıkardı. Daha sonra emekliliğini ilan ederek politikaya atıldı ve ateşli bir hayvan hakları savunucusu olarak yaşamına devam etti.

Franz Liszt efsanesi

supertramp35 | 10 October 2009 11:34

Franz Liszt
Franz Liszt

Klasik müziğin insan ruhundaki etkisi oldukça büyük olmuştur yüzyıllardır. Piyanosu, kemanı, herbiri ayrı bir duyguya hitap eder kimi zaman. Müziğin temelleridir esasında o tınılar. İnsan ruhunun yanısıra beyin sağlığı ve gelişiminde ki önemide kanıtlanmıştır. Belirli bir yaştan sonra klasik müzikle büyüyen çocukların diğerlerine oranla daha zeki oldukları kanıtlanmış bir veridir. Klasik müziği babası piyano ve onunda fenomenlerinden biri : Franz Liszt. 19.yüzyılda yaşamış Macar bir besteci olan Liszt, senfonik şiir tarzını oluşturarak efsaneleşmiştir. Besteci konservatuvar okumak için gittiği Fransa’da yabancı olduğu için okula alınmamıştır. Ayrıca küçük yaşta piyano dersleri vermeye başlamıştır. Paganini’nin La Campanella eserinden etkilenerek onu kendi tarzıyla bestelemiş ve bütün duyguları içinde yaşatmıştır. Sevinç, korku, öfke, huzur gibi duyguları bestesine sığdırmıştır. Çok hızlı parmaklarını kullanabilen bestecinin bazı eserlerini nasıl çaldığı hala merak konusudur. Küçükken parmaklarını daha çok açabilmek için parmak arasındaki derilerini kesmeye kalktığı rivayeti kulaktan kulağa dolaşa dursun, onun usta bir besteci olması osmanlı devletinin de ilgisini çekmiş ve sarayda bir konser vermesi için davet edilmiştir. Özel hayatıylada oldukça gündeme gelmiş sanatçı Don Sache, Macar rapsodileri, Mazeppa gibi eserlerini sanat dünyasına kazandırdıktan sonra hayata gözlerini yummuştur.