Re-Animator
Re-Animator

Ünlü bilimkurgu ve korku yazarı H.P. Lovecraft’ın ”Herbart West : Re-Animator” hikayesinden uyarlanan ”Re-Animator (Diriltici)” 1985 yılında sinemalara gelmiş bir filmdir. Stuart Gordon’un yönetmenliğini yaptığı film garip bilimsel çalışmalar yapan bir tıp öğrencisinin hikayesini anlatıyor. Hikayenin başında başarılı tıp öğrencisi Dan (Bruce Abbott) ve kız arkadaşı aynı zamanda dekanın kızı olan Megan’la (Barbara Crampton) mutlu bir hayat yaşamaktadır. Bir gün ev arkadaşlığı ilanı için başvuran garip tıp öğrencisi Herbert West (Jeffrey Combs), çiftin hayatını ciddi anlamda değiştirecektir. Başlarda zararsız görünen West, çiftin ölen kedilerinin üzerinde deneyler yapmaya başlar. West’in amacı ölüleri yeniden hayata döndürmektir. Daha sonra bu deneyi ölen profesörün (David Gale) üzerinde denemeye kalktığındaysa durum geri dönülemeyecek derecede karışık bir hal alacaktır.

Re-Animator
Re-Animator

İşin kötü yanı West’in deneylerinde başarılı olmasıdır ama yan etkileri hesaba katmadan! ”Re-Animator”, korku-bilimkurgu-komedi türlerini harmanlayan tam bir 80’ler filmidir. Filmin bir sahnesine baktığınızda bile bunu rahatlıkla farkedebilirsiniz. Oldukça kanlı ve aykırı sahneler içersede gerilimden çok komedi unsurlarıyla öne çıkar. Film, Lovecraft’ın hikayesinden esinlensede hikayeyle küçük benzerlikler dışında çok fazla ilgisi yoktur. Daha çok Frankenstein’in bir parodisi niteliğindedir. Ayrıca, çekimlerde 25 litre kan kullanılmıştır. Filmin açılış sekansı ve müziğide büyük ölçüde bir Alfred Hitchcockklasiği olan ”Psycho (Sapık)” filminden esinlenmiştir.

Re-Animator
Re-Animator

Günümüzde kült niteliğinde görülen film daha sonra seri haline gelmiş ve devam niteliğinde iki filmi (Bride of Re-Animator ve Beyond Re-Animator) daha çekilmiştir. Filmin orijinal sitesinden daha fazla ayrıntıya ulaşabilirsiniz. ”Re-Animator”u 80’lerin korku-gerilim filmlerini sevenlere şiddetle tavsiye ederim. Filmin açılış sekansı ve müziğine de buradan ulaşabilirsiniz.

Re-Animator
Re-Animator