İnternette dolaşırken bazen değişik sitelere denk geliyorum. Bunları biriktikçe paylaşacağım.

Doğanın Sesi (Nature Sounds): Kitap okurken, bir şeye konsantre olmaya çalışırken veya sadece dinlenmek için kimimiz doğanın sesini arar. Ama büyükşehirlerde yaşayan insanların elindeki sadece sokak gürültüsü olabiliyor. Evinize doğayı getirin. Bu site sayesinde dört değişik sesi, istediğiniz oranlarda ayarlayabilir ve kendinizi doğada hissedebilirsiniz. Sitede kumsal sesinden, yağmur sesine, kuş seslerinden, dalga seslerine birçok sesi bulabilirsiniz. Oldukça dinlendirici olduğunu söyleyebilirim. Tıklayın.

FacetoFind: Bildiğimiz gibi Facebook’ta aradığımız videoları kolaylıkla bulacak bir video arama fonksiyonu yok. Bu site ile facebooktaki videoları aratabilirsiniz. Aynı youtube gibi. Tıklayın.

10Minutemail: Bazen aradığımız şeyler üyelik ve mail aktivasyonu gerektiren bir sitede olabilir. Biz bu sitelerin mailboxlarımıza günde kaç mail göndereceğini kestiremiyor olabiliriz. İşte mailboxunuzu bu tarz sitelerden koruyacak bir sistem. Site size 10 dakikalığına bir mail hesabı açıyor ve üyelik aktivasyonunu yaptıktan sonra 10 dakikanın onunda kullan-at benzeri bu hesabınıza bir daha ulaşamıyorsunuz. Tıklayın.WallBase: Wallpaper indirmek istiyorsunuz ancak kaliteli wallpaperlar bulamıyor musunuz? Buradan buyurun.

TED: Dünyanın çeşitli yerlerinde yapılmış konferanslardan, forumlardan, söyleşilerden kısımlar sunan bir site. Elif Şafak’ın da bir videosunun bulunduğu bu sitede altyazı (subtitle) seçeneği de var. Böylece videolar kendi dilinizde olmasa bile altyazılı olarak izleyebiliyorsunuz. Türkçe altyazılı videolar da mevcut. Ancak sitenin daha çok ingilizcesi iyi derecede olan kullanıcılara hitap ettiğini söylemeliyim. Tıklayın.

Pecya: Tubitak tarafından da desteklenmekte olan bu sitede eski veya yeni gazete, dergi, kitap gibi metaryallerden araştırma yapabilirsiniz. Sitenin hiç de küçümsenmeyecek bir arşivi olduğunu eklemeliyim. Arşive şuradan bakabilirsiniz. Doğrudan siteye gitmek için de buradan.