Arkadaşımla konuşurken farkettim, ilişkiler ne kadar ilginç. Hiçbir zaman yorum yapılamıyor hakkında. X kişisinin Y kişisine davranış stili Y’yi ilişkiden soğutur sanıyorsun, bir bakmışsın Y aşık oluvermiş X’in tavırlarına.X ile Y’yi ilk defa ilkokulda tanıdım. Abimle babam mutfakta oturmuş bir matematik problemi çözmeye çalışıyorlar, babam problemi X ve Y’ye döküyor ve matematikten nefret eden annem de “X ve Y’den bahsederseniz giderim” diye bağırıyor. Annemin neden X ve Y’den nefret ettiğini bir türlü anlayamıyorum. Bilinmeyen şeyler annemi korkutuyor olmalı… Ortaokula geldiğimde öğretmenimiz denklem konusuna geçti ve X ve Y’den bahsedince benim gözlerim büyüdü, “hayır bu konu çok zor, gitmek istiyorum ben” diye ağlamak istedim. Bir ayda alışabildim X ve Y’ye… Ama sonra vazgeçemedim. Öyle ki, hayatımın anlamı oluverdi birden bilinmezlikler. X, Y ve artık Z’ye de merhaba…
Eminim herkes kurmuştur “ben asla …..” ile başlayan cümleler. Peki ya o asla dediğiniz şeyi bir gün yaptığınızı farkettiğinizde neler hissettiniz? Yaşamadınız mı hala? O zaman hazırlıklı olun ASLA’nızla yaşamaya. Mesela ben asla “aşk” içerikli yazılar yazmam.
Arkadaşım diyordum… Aynı ülkede yaşamadığı biriyle tanışmış ve önümüzdeki iki yıl da aynı ülkede olamayacaklar. “Çok mantıksız, o ilişki olmaz, uzaktan yürür mü hiç?!” dedim.
X ile Y’yi düşünsenize… Eğer birbirlerine eşit değillerse, sayı doğrusu üzerinde aralarında mesafe vardır ve eğer eşit değillerse X ve Y’den bir denklem oluşturulamaz mı yani?Sevgili arkadaşım, seni X kabul edersek, tanıştığın kişiye de Y değerini verirsek, sizin asla eşit olamayacağınız çünkü farklı insanlar olduğunuz bilgisini ihmal edemeyiz ve X ve Y ile bir denklem oluşturulabilinirse, siz niçin bir ilişki yaşayamayasınız? “Vazgeçtim, düşüncelerimi geri aldım, deneyin, kaybedecek bir şey yok” dedim. Yorgunmuş, yeniden yıkılmak istemiyormuş, enerjisini bir daha toplayamazmış. Kim garanti verebileceğini iddia edebilir ki asla üzülmeyeceğine? Bir ilişki uzmanı değilim, böyle bir şeye inanmam da zaten ama sanırım tek diyebileceğim şey vardı. Üzülmek istemiyorum diye bir şey yok, AŞK BUDUR, DİNLEN, KAFANI TOPLA, ENERJİ BİRİKTİR VE SIFIRDAN BAŞLA.