Jackie Brown
Jackie Brown

Quentin Tarantino’nun ”Reservoir Dogs” (Rezervuar Köpekleri) ve ”Pulp Fiction” (Ucuz Roman) filmlerinin başarılarından sonra 1997 yılında çektiği ”Jackie Brown” yönetmenin filmlerinden alışkın olduğumuz gibi yine bir sürü geveze karakterli, nostaljik Amerikan müzikleriyle dolu ve suçluların dünyasında geçen bir film. Jackie Brown, filmin baş aktrisi Pam Grier’e ithafen yapılmış bir film. 70’li yıllardan itibaren sinema ve televizyon dünyasında yer almış Pam Grier’e hayran olan Tarantino, oyuncunun üzerine yazdığı filminin ismini de 1973 yapımlı istismar filmi ”The Friends of Eddie Coyle”de Steven Keats’in oynadığı karakterin adından koymuş.

Jackie Brown
Jackie Brown

Havayollarında çalışan emekliliğine az kalmış Jackie Brown (Pam Grier), kendine yetmeyen maaşının üzerinde para kazanabilmek için silah kaçakçısı Ordell (Samuel L. Jackson) ile çalışmaktadır. Federal Ray Nicolette (Michael Keaton) ve L.A. polis teşkilatından Mark Dargus (Michael Bowen) bu durumdan haberdardır. Ordell’ de bu durumdan haberdar olmasına rağmen bir şey yapmamaktadır. Pam’i yakalayan polisler ona ya Ordell’in yerini söylemesini ya da olacaklara katlanmasını söylerler. Bu sırada ortaya çıkan 50’li yaşlarda , yakışıklı ve Jackie’ye aşık Max Cherry (Robert Forster) kefalet ücretini ödeyerek onu bu durumdan kurtarır. İşin içine Ordell’in birlikte çalıştığı Louis Gara (Robert De Niro) ve onun birlikte yaşadığı kızlardan biri olan Melanie’de (Bridget Fonda) girer. Jackie Brown bu noktadan sonra iki ateş arasında kaldığını farkeder. Bir yanda polisler, bir yanda gangsterlerin olduğu bu durumdan kendini kurtarmak ve paralara sahip olmak için Max Cherry’le birlikte zekice bir plan yapar.

Jackie Brown
Jackie Brown

Senaryo Amerikan yazar Elmore Leonard’ın ”Rom Punch” adlı kitabından uyarlanmış. Karakter ve hikayede çeşitli değişiklikler yapılsa da ana fikir kitap üzerinden alınmış. Film ise zenci istismar filmlerine bir saygı duruşu niteliğinde. Filmde adı geçen oyuncular dışında Sid Haig ve Chris Tucker gibi oyuncular da küçük rollerde yer alıyorlar.

Jackie Brown
Jackie Brown

Dikkatli izleyiciler için Tarantino’nun her filminde olduğu gibi Jackie Brown’da da çeşitli film, kişi ve olaylara göndermeler yapılan ince ayrıntılar bulunuyor. İstismar sineması (Grindhouse) hayranlığı bilinen Tarantino’nun filmlerine yönetmeni bilerek bakıldığında sevdiği tüm şeylerin karışımı olan yapımlar olduğu görülebilir. Her filminde bir şekilde ortaya çıkardığı ayak fetişizmini bu filmde Bridget Fonda üzerinden gösteren yönetmen, Ucuz Roman’dan, Pam Grier filmlerinden ve kadrodaki diğer oyuncuların çeşitli filmlerinden alıntılar yaparak filmine katmış.

Jackie Brown
Jackie Brown

Filmlerinde bir şekilde oyuncu olarakta görülen Tarantino’nun bu filmindeyse sadece sesi duyulur. O da telesekreter mesajı olarak. Kendine has tarzı ve üslubuyla Hollywood içinde var olmasına rağmen yolundan hiç sapmayan ve her zaman kendi istediğini yapan bu sıradışı yönetmenin hayranıysanız ”Jackie Brown” filmini de (her ne kadar diğer filmlerinin gölgesinde kalmış olsa da) aynı zevkle izleyebilirsiniz. Hayranı olmasanız da suçluların dünyası ilginizi çekiyorsa filmden ayrı bir tat alabilirsiniz.

Jackie Brown
Jackie Brown
Jackie Brown
Jackie Brown
Jackie Brown
Jackie Brown