bildirgec.org

pulp fiction hakkında tüm yazılar

Ucuz Roman; Pulp Fiction (1994)

snail | 23 March 2011 09:13

Pulp fiction; kalitesiz kağıda basılan polisiye romanlara verilen isimdir. Quentin Tarantino’ nun senaryosunu yazdığı ve yönetmenliğini yaptığı film üç ayrı hikayeyi ele alır ve hepsini başarılı bir şekilde birleştirir, 1994 ABD yapımı, 154 dk. …Film bir cafede başlar, aslında bu başlangıç sahnesi aynı zamanda filmin son sahnesidir. İlk hikayede Jonh Travolta(vincent vega) ve Samuel L.jackson(Jules Winnfield) belirir akıcı ve eğlenceli diyaloglar eşliginde birkaç adam öldürürler…
Hemen sonraki hikayede karşımıza ismi Marsellus Wallace (Ving Rhames) olan zenci patronun yarabantlı ensesi çıkar ve karşısında ise boksör Butch ( Bruce willis) oturmaktadır ve zenci adam ona ringde yenilmesi karşılığında vereceği paradan bahsetmektedir…

Filmlerden İlüstrasyonlar

exorientelux | 29 December 2010 17:51

İnternette öylesine gezinirken bir blogda rastladığım ve pek beğendiğim Justin Reed imzalı ilütrasyonları sinepildeşlerimle paylaşma arzusuyla tuşlara sarıldığım iş bu postta, sizleri kendi elceğizimle seçtiğim resimlerle baş başa bırakıyor, daha fazlasını sanatçının resmi sitesine havale ediyorum. Buyrunuz…

IMDb En İyi 10 Film Listesi

askmatik | 24 October 2010 14:13

Esaretin Bedeli
Esaretin Bedeli

İntermette film sitesi denince akla ilk gelen site olan IMDb’dir. Ayda 57 milyon ziyaretçisi bulunan IMDb sitesinde, tüm dünyadan filmlerle ilgili bilgilerin yanında, en iyiler ve en kötüler listeleri de mevcuttur. Bu yazımda IMDb’ye göre dünyanın en iyi 10 filmini yazacağım…

1- The Shawshank Redemption (1994) IMDbSinemalar.com
2- The Godfather (1972) IMDbSinemalar.com
3- The Godfather: Part II (1974) IMDbSinemalar.com
4- Inception (2010) IMDbSinemalar.com
5- The Good, the Bad and the Ugly (1966) IMDbSinemalar.com
6- Pulp Fiction (1994) IMDbSinemalar.com
7- Schindler’s List (1993) IMDbSinemalar.com
8- 12 Angry Men (1957) IMDbSinemalar.com
9- One Flew Over the Cuckoo’s Nest (1975) IMDbSinemalar.com
10- Star Wars: Episode V – The Empire Strikes Back (1980) IMDbSinemalar.com

Unutulmaz Sahneler 1

freeradical | 21 August 2010 10:10

Pulp Fiction
Uma Thurman’a eşlik etmek zorunda kalan Travolta’nın, istemeyerek de olsa sahneye çıkıp, delik çoraplarıyla dans etmesi.

Travolta’nın eroin komasından çıksın diye Uma Thurman’ın kalbine adrenalin iğnesi saplaması.

Bruce Wills’in son anda kaçmak yerine düşmanını kurtarmaya karar verdiğinde, Wallace’ın tecavüze uğradığını gördüğü sahne.

Samuel Jackson’ın soygun yapılan cafede cüzdanı için girdiği diyaloglar ve herkesin silahları birbirine doğrultması.

Pazar Senfonim…

| 02 November 2009 12:13

files.myopera.com
files.myopera.com

Bugün bir uğultu var, kulaklarımda. Hayır, mecâzi anlamda değil. Gerçekten rüzgârın uğultusu. Bir süre sessizliğin içinde sadece bu doğal müziği dinledim. Ara ara ritmin yükselmesi ve ardından ince ritimlerle birleşerek daha da artmasının ardından, ufacık bir ara ES; derken tekrar aynı ritim. Hayır, aslında aynı ritim de değil, önceki ritmin sanki farklı notalarla çalınması gibi.
Evet, bugün ben hafif fırtınalı bir havada, rüzgârın sanki sadece bana özel verdiği bir konserdeydim. Bana özel, çünkü ben bunun farkındaydım. Bir ara kayda almayı düşündüm ve aldım. Fakat kayıt cihazım sanırım iyi değildi, çünkü kulaklarımdaki uğultunun senfonisi çok farklı idi. Öyle bir senfoniydi ki yüreğimdeki heyecan ile birleşti. Yok yok bu senfoni bambaşka idi. Belki de içimde yeni bir ufuk çizgisinin belirmesiydi.
Bu benim Pazar senfonimdi. Rastlarsanız eğer, rüzgârın senfonisini dinleyin, eminim herkes için farklı çalacaktır.
Ve bir de bu senfoninin ardından pulp fiction film müziği geldi, aklıma.
İŞTE BÖYLE…

Uma Thurman

queennothing | 06 October 2009 09:41

Uma Karuna Thurman, Nena Thurman ve Robert Alexander Farrar Thurman’ın ilk çocuğuydu. 29 Nisan 1970 tarihinde, Amerika’da dünyaya gelen Uma‘nın babası Hinduizm Felfesi’nin ilk Batılı temsilcilerindendi ve bu felsefeyi Kolombiya Üniversite’sinde ders olarak göstermekteydi. Anne Nena ise, baba Robert’ın ikinci eşiydi ve eski bir manken olmanın yanısıra, psikoterapist olarak çalışmaktaydı. Babasının ilk evliliğinden dünyaya gelen Taya’nın (1960) dışında, Ganden (1971), Dechen (1973) ve Mipam (1978) adında üç kardeşe sahip olan Uma, doğduğu Boston Eylaeti’nin Massachusetts Kasabası’nda ikamet eden Northfield Mount Herman School ve Amherst Regional Junior High School’da eğitim gördü. 15 yaşında mankenlik yapmaya başlayan Uma, Professional Children’s School’da gördüğü eğitimden sonra Hayao Miyazaki‘nin “Kaze No Tani No Naushika” (Nausicaä of the Valley of the Wind) adlı animasyon yapımında ‘Kushana’ karakterini seslendirerek, sinemaya ilk adını atmış oldu. 1987 yılında Avusturyalı yönetmen Peter Ily Huemer‘in ilk uzun metraj deneyimş olan “Kiss Daddy Goodnight” adlı gerilim filminde (Steve Buscemi ile birlikte) ‘Laura‘ karakterini canlandıran Uma, 1988 yılında Anthony Michael Hall, Robert Downey Jr. ve Seymour Cassel ile birlikte “Johnny Be Good” adlı spor filminde, “The Adventures of Baron Munchausen” adlı fantastik/komedi filminde ve Glenn Close, John Malkovich, Keanu Reeves ve Michelle Pfeiffer‘ın da bulunduğu “Dangerous Liaisons” (film, 3 dalda Oscar Ödülü kazanırken, 4 farklı dalda Oscar adayı oldu) adlı yapımda rol aldı.

Tarantino tarzı bir komplo hikayesi: ”Jackie Brown”

gorcun | 25 July 2009 16:18

Jackie Brown
Jackie Brown

Quentin Tarantino’nun ”Reservoir Dogs” (Rezervuar Köpekleri) ve ”Pulp Fiction” (Ucuz Roman) filmlerinin başarılarından sonra 1997 yılında çektiği ”Jackie Brown” yönetmenin filmlerinden alışkın olduğumuz gibi yine bir sürü geveze karakterli, nostaljik Amerikan müzikleriyle dolu ve suçluların dünyasında geçen bir film. Jackie Brown, filmin baş aktrisi Pam Grier’e ithafen yapılmış bir film. 70’li yıllardan itibaren sinema ve televizyon dünyasında yer almış Pam Grier’e hayran olan Tarantino, oyuncunun üzerine yazdığı filminin ismini de 1973 yapımlı istismar filmi ”The Friends of Eddie Coyle”de Steven Keats’in oynadığı karakterin adından koymuş.