Hemşire Sandy ve şoför Lance’nin kızı olarak 17 Kasım 1978 tarihinde Kanada, Ontario’da (St. Joseph Hastahanesi) dünyaya gelen Rachel Anne McAdams, henüz 13 yaşındayken okulun düzenlediği Shakespeare Tiyatro Kampı’nda hatırı sayılır derecede başarılı bir performans sergiledi. Yaz tatillerini kardeşleriyle (Kayleen ve Daniel) birlikte fast-food mekanlarında çalışarak geçiren Rachel, Toronta’da ikamet eden York Üniversitesi‘nde ‘tiyatro’ bölümünden mezun oldu.İrlanda kökenli Rachel, ilk film deneyimini 2001 senesinde T.J. Scott‘un yönetmenliğini yaptığı “Shotgun Love Dollls” (‘Beth‘ karakteriyle) adlı bilim-kurgu yapımıyla edindi. Aynı yıl “The Famous Jett Jackson” adlı TV dizisinin 3. sezon 19. bölümünde (‘Hannah Grant‘ karakteriyle) konuk oyuncu olarak yer alan Rachel, 1 sene sonra, 5 sezonu tamamlayan “Earth: Final Conflict” adlı TV dizisinin 5. sezon 12. bölümüne (‘Christine Bickwell‘ karakteriyle) konuk oldu.Aynı sene Graeme Campbell‘in yönetmenliğini yaptığı “Guilt By Association” (‘Danielle‘ karakteriyle), Paolo Virzi‘nin yönetmenliğini yaptığı “My Name Is Tanino” (‘Sally Garfield‘ karakteriyle), Barbara Willis Sweete‘nin yönetmenliğini yaptığı “Perfect Pie” (’15 yaşındaki Patsy‘ karakteriyle) ve Tom Brady‘nin yönetmenliğini yaptığı “The Hot Chick” (‘Jessica‘ karakteriyle) adlı yapımda yer aldı.Atlara alerjisi olan ve her yere bisikletle giden Rachel, 2004 senesinde kariyerinin en önemli iki yapımında yer alarak oyunculuktaki başarısını kanıtlamış oldu; Mark Waters‘ın yönetmenliğini yaptığı Tina Fey, Lindsay Lohan, Amanda Seyfried gibi isimlerle birlikte “Mean Girls” (‘Regina George‘ karakteriyle) ve Ryan Gosling ile “The Notebook” (‘Allie Hamilton‘ karakteriyle). Gosling ile aynı hastahanede doğan Rachel, 2004 sonuna doğru aktörle bir ilişki içerisine girdiğini duyurdu.

Slings And Arrows” adlı TV dizisinin 7 bölümüne ‘Kate McNab‘ karakteriyle konuk olan Rachel, 2005 senesinde David Dobkin‘in yönetmenliğini üstlendiği “Wedding Crashers” (‘Claire Cleary‘ karakteriyle) adlı yapımda Christopher Walken, Vince Vaughn, Owen Wilson, Bradley Cooper, Isla Fisher, Jane Seymour gibi isimlerle birlikte rol aldı.Aynı sene Ohio doğumlu yönetmen Wes Craven‘ın yönetmenliğini üstlendiği “Red Eye” (‘Lisa Reisert‘ karakteriyle) adlı yapımda Cillian Murphy ve Brian Cox ile birlikte rol aldı.Yıl bitmeden Diane Keaton, Sarah Jessica Parker, Craig T. Nelson, Claire Danes gibi başarılı isimlerle “The Family Stone” (‘Amy Stone‘ karakteriyle) adlı yaapımda yer alan Rachel, 2007 senesinde “Married Life” adlı yapımda ‘Kay Nesbitt‘ karakterini canlandırdı. Ira Sachs‘nin yönetmenliğini yaptığı filmde Patricia Clarkson, Chris Cooper, Erin Boyes, Annabel Kershaw gibi isimler de yer aldı.2008 senesinde erkek arkadaşı Gosling ile yollarını ayıran Rachel, Neil Burger‘ın yönetmenliğini yaptığı “The Lucky Ones” (‘Colee Dunn‘ karakteriyle) adlı yapımda yer aldı. Filmde, Rachel’a Tim Robbins eşlik etti.2009 senesinde Russell Crowe, Robin Wright Penn, Ben Affleck, Helen Mirren, Jeff Daniels, Helen Mirren ve Jason Bateman ile birlikte “State Of Play” adlı yapımda rol aldı. Rachel, filmde ‘Della Frye‘ karakterini canlandırdı.Aynı yıl içinde Rachel, başarılı bir bilim-kurgu filmi olan “The Time Traveler’s Wife” adlı yapımda Eric Bana ile başrolde yer aldı. Rachel, filmde ‘Clare Abshire‘ karakterine can verdi.

Rachel, 2009 senesinde vizyona girmesi beklenen “Sherlock Holmes” (‘Irene Adler‘ karakteriyle) adlı yapım ve 2010 senesinde vizyona girmesi beklenen “Morning Glory” (‘Becky Fuller‘ karakteriyle) adlı yapımda rol alacak.