Norveç asıllı mühendis Viggo ve Janna’nın kızı olarak, 16 Aralık 1938 tarihinde Tokyo, Japonya’da dünyaya gelen Liv Johanne Ullmann, Norveç aslına yakışan bir görünüme sahipti. Liv (Liv, Norveç Dili’nde ‘hayat’ anlamına gelir) doğduktan sonra Kanada’ya, ordan New York ve Miami’ye göç eden Ullmann ailesi, baba Viggo’nun beyin ameliyatı geçirirken hayatını kaybetmesi üzerine, 1944 senesinde Norveç’e taşındı. Çocukluğunu Oslo’da geçiren Liv, Trondheim International School‘da eğitim gördü. Genç bir kız olunca, sinemaya olan ilgisini, mesleği haline getirmeye karar veren Liv, ilk sinema deneyimini 1957 senesinde “Fjols Til Fjells” yapımıyla elde etti. Filmin yönetmenliğini 14 Mayıs 2003 tarihinde hayatını kaybeden Norveçli yönetmen Edith Carlmar üstleniyordu. 1959 senesinde, yine Carlmar ile çalışan Liv, “Un Flukt” adlı daram filminde ‘Gerd‘ karakterini canlandırdı.Yıl, 1960 olduğunda Norveçli psikiyatrist Hans Jacob Stang ile dünyaevine giren Liv, 1962 senesinde ‘Kari‘ karakteriyle “Tonny” adlı yapımda rol aldı. Aynı yıl Bibi Andersson ile “Kort är sommaren” adlı sinema filminde ‘Eva‘ karakterine can verdi.1965 senesinde eşi Stang’dan boşanan Liv, “De Kalte Ham Skarven” (‘Ragna‘ karakteriyle) ve Arthur Miller‘ın oyunundan uyarlanan “Smeltedigelen” adlı yapımda yer aldı.1966 senesinin 9 Ağustos günü, yönetmen Ingmar Bergman‘ın kızı olan Linn Ullmann’ı dünyaya getirdi. (Oslo, Norveç)

Dipnot: Liv’in kızı Linn, edebiyatı güçlü bir yazardır. Ülkemizde, Can Yayınları’nın Türkçe’ye çevirdiği “Sen Uyumadan Önce” ve “Stella Düşerken” adlı iki romanı yayınlandı.Aynı yıl, “Persona” adlı psikolojik/ drama filminde ‘Elisabeth Vogler‘ karakterini canlandıran Liv, 1967 senesinde Michael Elliott‘un yönetmenliğini yaptığı “Cocktailparti” adlı filmde rol aldı.1968 senesinde Bergman’ın yazıp, yönettiği “Vargtimmen” (“Hour Of The Wolf” / ‘Alma Borg‘ karakteriyle) adlı drama filminde Max Von Sydow ile birlikte başrol oynadı. Yine aynı yıl ve yine Bergman’ın yazıp, yönettiği “Skammen” (“Shame”/ ‘Eva Rosenberg‘ karakteriyle) adlı psikolojik drama/ savaş filminde yer aldı.1969 senesinde Arne Skouen‘in yönetmenliğini yaptığı “An-Magritt” (‘An-Magritt‘ karakteriyle) adlı yapımda ve yine Bergman’ın yazıp, yönettiği “En Passion” adlı yapımda ‘Anna Fromm‘ karakterini canlandırdı. Filmde, Erland Josephson, Bibi Andersson, Max Von Sydow, Erik Hell gibi isimler de yer almaktaydı.1970 senesinde, Çin’de doğan yönetmen Terence Young‘ın yönetmenliğini yaptığı “De La Part Des Copains” (“Cold Sweat/ ‘Fabienne Martin‘ karakteriyle) adlı yapımda Charles Bronson ve James Mason ile birlikte rol alan Liv, 1971 senesinde Laslo Benedek‘in yönetmenliğini yaptığı “The Night Visitor” (‘Ester Jenks‘ karakteriyle) adlı gerilim filminde ve kendisine ‘En İyi Kadın Oyuncu’ dalında Oscar adaylığı getiren “Utvandrarna” (“The Emigrants”/ ‘Kristina‘ karakteriyle) adlı yapımda rol aldı.

Ingmar Bergman ve Liv Ullmann
Ingmar Bergman ve Liv Ullmann

1972 senesinde “Nybyggarna” (bu film, “Utvandrarna”nın devamı niteliğindedir; “The Settlers”), “Pope Joan” (‘Pope Joan‘ karakteriyle) ve Bergman’ın yazıp, yönettiği “Viskningar Och Rop” (“Cries and Whispers”/ ‘Maria‘ karakteriyle) adlı yapımda rol aldı.1973 senesinde Peter Finch ve Michael York ile “Lost Horizon” (‘Catherine‘ karakteriyle) müzikalinde rol alan Liv, aynı yıl Bergman’ın yazıp, yönettiği “Scener ur ett äktenskap” (“Scenes From A Marriage”/ ‘Marianne‘ karakteriyle) ve Milton Katselas‘ın yönetmenliğini yaptığı “40 Carats” (‘Ann Stanley‘ karakteriyle) adlı yapımda Gene Kelly ile birlikte rol aldı.

1974 senesinde Gene Hackman ile “Zandy’s Bride” (‘Hannah Lund‘ karakteriyle) ve “The Abdication” adlı yapımda rol alan Liv, 1975 senesinde “Leonor” adlı sinema filminde ‘Leonor‘ karakteriyle yer aldı.1976 senesinde, kendisini ‘En İyi Kadın Oyuncu’ dalında ve yönetmeni Ingmar Bergman’ı da ‘En İyi Yönetmen’ dalında Oscar adayı yapan başarılı psikolojik/ drama filmi “Ansikte Mot Ansikte” (“Face To Face”/ ‘Jenny Isaksson‘ karakteriyle) vizyona girdi.1977 senesinde Sean Connery, Anthony Hopkins, Robert Redford, James Caan, Dirk Bodarge gibi isimlerin yer aldığı “A Bridge Too Far” (‘Kate Ter Horst‘ karakteriyle) adlı yapım ve yine Bergman’ın yazıp, yönettiği “The Serpent’s Egg” (‘Manuela Rosenberg‘ karakteriyle) adlı yapımda rol aldı.1978 senesinde, 2 dalda Oscar adayı olan “Höstsonaten” (“Autumn Sonata”/ ‘Eva‘ karakteriyle) adlı yapımda Ingrid Bergman ile rol alan Liv, 1979 senesinde “Players” ve “Fruen Fra Havet” yapımlarında yer aldı.

1980 senesinde “Richard’s Things” adlı drama filminde ‘Kate Morris‘ karakterini canlandıran başarılı aktris, 1982 senesinde “Jenny” (‘Jenny Winge‘ karakteriyle) adlı mini-dizide yer aldı. Aynı yıl Liv, dört farklı yönetmenin birlikte çektiği “Love” adlı filmin ‘Parting‘ bölümünü çekti. 1983 yılına kadar süren aradan sonra “Jacobo Timerman: Prisoner Without A Name, Cell Without A Number” adlı TV filminde ‘Bayan Jacobo Timerman‘ karakterini canlandırdı. 1984 senesinde “La diagonale du fou” (“Dangerous Moves”/ ‘Marina Fromm‘ karakteriyle), “The Wild Duck” (‘Gina‘ karakteriyle) ve Kiefer Sutherland ile “The Bay Boy” (‘Bayan Campbell‘ karakteriyle) adlı yapımda rol aldı.1985 senesinde Donald Saunders ile dünyaevine giren Liv, 80 dakikalık “King Kongs Faust” adlı yapımda rol aldı.1986 senesinde “Speriamo Che Sia Femmina” (‘Elena‘ karakteriyle) adlı yapımda rol alan Liv, 1987 senesinde “Mosca Addio” (‘Ida Nudel‘ karakteriyle) ve Oscar adayı olan “Gaby: A True Story” (‘Sari‘ karakteriyle) adlı yapımda yer aldı.1988 senesinde “Gli Indifferenti” adlı mini-dizide rol alan Liv, aynı yıl “La Amiga” (‘Maria‘ karakteriyle) adlı yapımda da rol aldı.1989 senesinde “The Rosegarden” (‘Gabriele’ karakteriyle) adlı yapımda rol alan Liv, 1990 senesinde “Mindwalk” (‘Sonia Hoffman‘ karakteriyle) adlı yapımda yer aldı.

1991 senesinde “Sadako and the Thousand Paper Cranes” adlı kısa yapımda seslendirme yapan Liv, Sven Nykvist‘in yönetmenliğini yaptığı “Oxen” adlı yapımda ‘Bayan Gustafsson‘ karakterini canlandırdı.1992 senesinde “Sofie” adlı drama filminin yönetmenliğini yapan Liv, 1992 senesinde “The Long Shadow” adlı yapımda ‘Katherine‘ karakterine can verdi.1994 senesinde “Drømspel” ve “Zorn” (‘Emma Zorn‘ karakteriyle) adlı yapımda rol alan Liv, 1995 senesinde “Kristin Lavransdatter” adlı yapımın yönetmenliğini yaptı. Aynı yıl, eşi Saunders’den boşanan Liv, 1996 senesinde Bergman’ın senaryosunu yazdığı “Enskilda Samtal” (“Private Conversations”) adlı yapımın yönetmenliğini yaptı.

2000 senesinde Liv, yine Bergman’ın senaristliğini yaptığı “Trolösa” (“Faithless”) adlı drama filminin yönetmenliğini yaptı. Bir süre oyunculuğa ara veren Liv, 2003 senesinde “Scener ur ett äktenskap“ın (1973 çıkışlı “Scenes From A Marriage”) devam filmi olan “Saraband” (‘Marianne‘ karakteriyle) adlı yapımda yer aldı.2006 senesinde, Oscar Ödüllü kısa film “The Danish Poet“in seslendirmecisi olan Liv, 2008 senesinde “I et speil i en gåte” adlı yapımda ‘Büyükanne‘ olarak yer aldı.2009 senesine geldiğimizde “Sinna Mann” adlı kısa filmde seslendirme yapan Liv Ullmann, kariyerinde yer alan onlarca başarılı yapımdan sonra oyunculuğa ara vermiş gibi görünüyor.