I. Dünya Savaşı’ndan mağlup çıkan Osmanlı İmparatorluğu zorlu bir cenderenin tam ortasındadır. Toprakları ve halkı bir bir dağıtılıp işgal edilmektedir. Bu sıralarda Mustafa Kemal ve arkadaşları halkı bilinçlendirme çabasıyla memleket memleket dolaşıp kongreler düzenlemektedir. Ülkenin her yanından akan kan ve gözyaşı, büyük bir yıkımın gelip çattığının açık bir delilidir. Mustafa Kemal’in seslenişi halka ulaşarak sonuç vermeye başlamıştır. Ordu ve yoksul halk can havliyle son bir direnişe daha hazırlanacaklardır.Son çırpınışlarla küllerinden doğmaya güç arayan Osmanlı ordusu ,genç Öğretmen Kubilay’ı asteğmen rütbesiyle bünyesine alır. Kubilay, İzmir’in Menemen ilçesinde vazifeye başlar. Bu sırada kendini mehdi ilan eden Cumhuriyet düşmanı Derviş Mehmet ve adamları, Şeyh Esat ve Laz İbrahim’in kışkırtmalarıyla Manisa’da ayaklanma çıkarmak üzere yola çıkarlar. Yolda aralarından kaçan Çakır Ramazan’ın eylemi ihbar etmesinden korktukları için ayaklanmayı Menemen’de çıkarmaya karar verirler. Bundan haberdar olan Ragıp Bey, Menemenlilerin tanıyıp güvendiği Kubilay’dan yardım ister.

Mustafa Kemal ve kurtuluş mücadelesi.
Mustafa Kemal ve kurtuluş mücadelesi.

Devamında yaşanan olaylar Şehit Öğretmen Kubilay’ın, Milli Mücadele ve Türk Milleti için -bilhassa bir Menemenli olarak şahsım adına- ne kadar değerli olduğunu açıkça ortaya koymaktadır.

Kubilay, Derviş Mehmet ve adamlarına karşı tek başınadır.
Kubilay, Derviş Mehmet ve adamlarına karşı tek başınadır.
Derviş Mehmet ve adamları halkı canice katletmektedir.
Derviş Mehmet ve adamları halkı canice katletmektedir.

Senaryo ve yönetmenliğini Faik Ahmet Akıncı’nın üstlendiği bu güzel filmde Öğretmen Kubilay rolündeki Arda Kural’a Atatürk rolüyle Yalçın Mıhçı, Selahattin Taşdöğen, Özcan Varaylı ve Vedide rölüyle Nevin Yılmaz Taşdöğen eşlik ediyor. Vizyon tarihinin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’na denk getirilmiş olması, filmin ruhunu başarıyla seyirciye yansıtıyor.