bildirgec.org

türk hakkında tüm yazılar

Türk insanı gündemle ne kadar ilgili?

eyupcan199 | 17 October 2012 17:34

Türk insanı günümüzde internet kullanımı açısından hızlı bir ilerleme kaydediyor. ancak bu ilgimiz bizi ilgilendirecek konulardan çok bizi eğlendirecek şeylere yönelmiş durumda. türkiye’de internet kullanan kesim büyük oranda üniversite öğrencisi gençlerden oluşuyor. yaş ilerledikçe internet kullanım oranı gittikçe düşüyor. acaba interneti nasıl kullanıyoruz merakımdan yola çıkarak google trend istatistiklerini incelemeye aldım ve şaşırtıcı birkaç sonuca ulaştım. isterseniz sonuçlara geçelim.

ilk konu başlığımız suriye. malum gündemin en sıcak konusu suriye’deki karışıklıklar. türkiye’den yapılan suriye aramalarıyla tüm dünyada ingilizce yapılan syria aramalarını karşılaştırdım. sonuç biraz ilginç. tüm dünyanın ilgisi 2011 yılından itibaren suriye’ye çevrilmişken türkiye’den yapılan aramalar sadece 2012 yılının sonlarında büyük bir artış göstermiş.

ŞAKA GİBİ ÜLKEYİZ VESSELAM…

antiemperyal | 27 April 2011 10:21

C.Eren ÇELİK

Nasıl bir ülkede yaşıyoruz anlamak mümkün değil…

Bu ülkede yaşayan vatandaşların AKP’ye oy verenlerinden %27’si Ergenekon soruşturmasının hakkaniyetle yürütülmediğine inanıyor, ama aynı %27 AKP dışında partiye oy vermeyceğini ifade ediyor.

Bu ülkede yaşayan vatandaşların %59’u Türkiye’nin geleceğinin Avrupa’da olduğunu düşünüyor ama AB kriterlerinden olan idamın geri getirilmesini savunanların oranı %65.

Bu ülkenin vatandaşları,siyasileri,aydını sağda solda önüne gelen her yerde demokrasi nutukları atarken mangalda kül bırakmıyor ama demokrasinin temel unsurlarından birisi olan “temsil edilme hakkaniyeti” nin tam olarak sağlanması için barajın indirilmesini yalnızca %17’lik bir kesim savunurken “Bu günkü hali iyidir, böyle evam etsin” diyenlerin oranı %47’yi buluyor.

Türk yapımı en iyi 10 iPhone uygulaması

griim67 | 02 April 2011 12:14

1. iSlash >>

Defalarca tüm ülkelerde liste başını zorlayan bu oyunda amacınız ekrandaki puzzle’ı parmak hareketleriyle içindeki bıçakları ayırmadan ve onlara çarpmadan parçalara ayırarak hedef küçüklüğe ulaştırmak. Müptelası olacağınızın garantisini veriyorum.

App Store link

2. NTVMSNBC >>

En başarılı bulduğum haber uygulaması. En güncel haberleri, son dakika gelişmelerini, maç sonuçlarını ve ntv canlı yayınını takip edebileceğiniz son derece başarılı bir uygulama.

App Store link

Japonya Depreminin ve Tsunamisinin Bize Hatırlattıkları

admin | 12 March 2011 14:35

Tsunami felaketi
Tsunami felaketi

Bugün itibariyle Japonya’nın kuzeyinde meydana gelen yaklaşık 9 şiddetindeki deprem ve ardından gelen tsunami neticesinde 400’den fazla kişinin öldüğü belirtildi. Birçok yerleşim yeri sular altında kalırken, bunun yanında sanayi bölgeleri, ekili tarlalar, limanlar, havaalanları vs. felaketin boyutunu gözler önüne seriyordu. Sular içinde yüzen arabalar, evler, devrilmiş gemiler tam bir küçük kıyameti andırıyordu.

Aynı felaket acaba Türkiye’de olsaydı, deprem bölgemiz Marmara bölgesinde meydana gelseydi acaba durum ne olurdu? Ölü sayısı 3 haneli değil belki 5 belki 6’lı hanelerle ifade edilecekti. O Japonlar tarihlerinin en büyük felaketlerinden birini yaşadılar. Bu kadar büyüğünü beklemiyorlardı doğrusu, onların tabiriyle onlar bile korkmuştu. Ama hepimizin tanıdığı meşhur Türkiye’deki Japon sunucu ve oyuncu Ayumi Takano şunları söyledi bir TV kanalında: “Bizler küçüklükten beri depreme duyarlı ve bilinçli yetiştirildik. Her yıl 1 Nisan’da okullarda deprem için eğitim yapılır, deprem çantaları hazırlanır, eksikler tamamlanır. Mühim olan deprem anında soğukkanlılığı korumaktır. Deprem sonrasında yönetimin direktiflerini uygulamak gerekir. Herkes kendi kafasına göre hareket edip karışıklığa neden olmaz.” bağlamında sözler sarf etti. Bu sözler bizim için çok büyük anlam ifade ediyor. Hele ki deprem sırasında yerlerinden kıpırdamayan, bulundukları bina ve yapıların sağlamlığına 0 güvenen bu insanların yerinde bizim vatandaşımız söz konusu olduğunda tepki tam tersi oluyor.

Hayatta olmaz deme

BENTOL | 09 January 2011 14:32

Dünyanın önde gelen sigorta şirketlerinden Aegon sigortanın sponsorluğunda Türk Telekom Arena’nın açılış maçı olan Galatasaray-Ajax maçına dolduracağınız bilgi formları ile bilet kazanma şansı, bunun için özel olarak hazırlanan sitede.

NEOBUX, GÜVENİLİR TIKLA KAZAN SİTESİ

gezginciyim | 16 December 2010 10:47

i̇nternette tıkla kazan mail oku kazan ve anket doldur kazan tarzında bir çok site bulunmakta. bu siteler genelde hesabınızda 80 dolar yada 100 dolar yada türk menşeiliyse 100 tl birikince banka hesabınıza parayı aktarıyorlar.

fakat böyle sitelerde bu miktarları kazanmak epeyce bir zaman istediğinden çoğu kişi bıkıyor. fakat neobux sitesi hesabınızda 2 cent birikince bile paypal yada benzeri hasabınıza parayı hemen aktarıyor. azda olsa internette zaman geçirirken para kazanmak isteyen varsa bu siteden faydalanabilir. Eğer paypal hesabınız varsa site otomatik olarak hesabınıza parayı aktarıyor, bol kazançlar 🙂

”KUBİLAY” CUMHURİYET’E YETİŞTİ!.. (29 EKİM 2010)

ehlikalem | 06 December 2010 12:06

I. Dünya Savaşı’ndan mağlup çıkan Osmanlı İmparatorluğu zorlu bir cenderenin tam ortasındadır. Toprakları ve halkı bir bir dağıtılıp işgal edilmektedir. Bu sıralarda Mustafa Kemal ve arkadaşları halkı bilinçlendirme çabasıyla memleket memleket dolaşıp kongreler düzenlemektedir. Ülkenin her yanından akan kan ve gözyaşı, büyük bir yıkımın gelip çattığının açık bir delilidir. Mustafa Kemal’in seslenişi halka ulaşarak sonuç vermeye başlamıştır. Ordu ve yoksul halk can havliyle son bir direnişe daha hazırlanacaklardır.Son çırpınışlarla küllerinden doğmaya güç arayan Osmanlı ordusu ,genç Öğretmen Kubilay’ı asteğmen rütbesiyle bünyesine alır. Kubilay, İzmir’in Menemen ilçesinde vazifeye başlar. Bu sırada kendini mehdi ilan eden Cumhuriyet düşmanı Derviş Mehmet ve adamları, Şeyh Esat ve Laz İbrahim’in kışkırtmalarıyla Manisa’da ayaklanma çıkarmak üzere yola çıkarlar. Yolda aralarından kaçan Çakır Ramazan’ın eylemi ihbar etmesinden korktukları için ayaklanmayı Menemen’de çıkarmaya karar verirler. Bundan haberdar olan Ragıp Bey, Menemenlilerin tanıyıp güvendiği Kubilay’dan yardım ister.

Eser Bir Medeniyet Rüzgarı

devrialem47 | 01 December 2010 09:30

Gecesi gerdanlık
Gündüzü seyranlık
Havası ılık ılık
Eser bir medeniyet rüzgarı Mardinden

Doğan güneşiyle
Tarihiyle,mekanıyla
İnsanlarıyla,havasıyla
Eser bir medeniyet rüzgarı Mardinden

Her zerresinde uygarlık
geçmişinde vardır bolluk
Burda bir başkadır varlık
Eser bir medeniyet rüzgarı Mardinden

Kürdü,Türkü,Arabı,süryanisi
Bir arada barındırır gönülleri
Kardeşlik hamuruyla yoğrulmuş mayası
Eser bir medeniyet rüzgarı Mardinden

en son havadislerle ….

nazokiraze | 17 October 2010 17:57

14 Ekim de başlayan ve 21 Ekimde son bulacak olan Hüseyin Çağlayan imzalı Fashion Forwardadlı beş filmden oluşan program devam ediyor. Moda filmlerinden oluşan programda gösterilen filmler şöyle:

  • Siz Kimsiniz, Polly Maggoo? (Qui etes vous Polly Maggoo?)
  • Yoldaş Modası (Ein Traum in Erdbeerfolie)
  • Şahane Macera (Funny Face)
  • Paris Yanıyor (Paris Is Burning)
  • Nasıl Görünüyorum (How Do I Look)

Yer: İstanbul Modern

Yeni ve Türk Yapımı iPhone – iPod Touch Oyunu iArbede ( Türkçe )

TurEnt | 11 October 2010 16:05

Ülkemizde “üstüne gidilmeye” çalışılan bir başka sektör de Mobil oyun sektörü. Yurtdışına kıyasla pek az oyun geliştiricimiz olsada, iSlash gibi oyunların başarısını gözardı etmek mümkün değil. Fakat ingilizce olan bu iPhone oyunundan ziyade daha spesifik bir kitleyi hedef alan yeni ve kaliteli bir oyun daha var. iArbede

Bu yeni iPhone oyunu tamamen türkçe. Ayrıca eğlenceli grafiklerle oluşturuldu. Bir gemiyi kontrol ettiğiniz bu Türk yapımı iPhone oyununda her seviyede size verilen vakit boyunca hayatta kalmaya çalışıyorsunuz. Öldürdüğünüz her düşman ve tamamladığınız her seviye size para kazandırıyor. Ve “Lazer” “Büyük Lazer” “Kalkan” gibi değişik geliştirmeler kullanabiliyorsunuz