Her yeniliği ayrı bir bildiri içerisinde incelemektense, hepsini aynı çatı altında toplamak daha derli toplu ve okunaklı görünüyor.İlk haberimiz, yaklaşan 2009 Oscar Ödül Töreni’nden. Henüz Oscar adayları açıklanmadı, ama ‘En İyi Film’ kategorisinde artık 5 değil, 10 filmin yarışacağı daha önce bildirilmişti. Geçtiğimiz günlerde jüri üyeleri, Oscar’a bu sene 5 adet animasyon yapımın aday olacağını (daha önceden üçtü) ve aday olması muhtemel 20 filmi açıkladı. “Up“, “9“, “Coraline“, “Fantastic Mr. Fox” gibi yapımların aday adayları listesinde yer alması kimseyi şaşırtmamıştır.Gecenin sunucularını da açıklayan jüri üyelerinin açıkladığı diğer iki önemli şey ise, ‘En İyi Kısa Animasyon’ aday adayları ve “Capitalism: A Love Story” bulunmadığı için oldukça tepki alan “En İyi Belgesel” aday adayları. Bu arada, kısa animasyonlardan hakkında çok konuşulan “The Cat Piano“yu buradan izleyebilirsiniz.

The Chronicles of Narnia: Prince Caspian“ın devamı olan “The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader“dan ilk ekran görüntüleri yayınlandı. Film 2010’da vizyona girecek.

Fatih Akın‘ın yeni filmi “Soul Kitchen“ın (Ruh Mutfağı) poster ve fragmanı yayınlandı. Film 1 Ocak 2010’da vizyona giriyor.

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part I” 2010’da çıkıyor. İlk ekran görüntüsü yayınlandı. Bu arada, Part II 2011’de.

Darren Aronofsky‘nin yeni filmi “Black Swan“, 2010’da vizyona giriyor. Natalie Portman, Vincent Cassel ve Winona Ryder rol alıyor. Belki Meryl Streep de filme dahil olarak bir sürpriz yapabilirmiş.

Rachel Weisz, Susan Sarandon ve Mark Wahlbergli “The Lovely Bones“dan 43 saniyelik bir görüntü yayınlandı. İzlemek için burayı tıklayın.”Iron Man 2“nin geleceği daha önce Sinepil’de duyurulmuştu. Bekleyenleri heyecanlandıracak yeni poster ve ekran görüntüleri internet ortamında yayınlandı.

Stephen King, “The Shining“in devamını yazmayı planlıyormuş. Hatırlarsınız, Stanley Kubrick 1980 senesinde King’in eserini başarılı bir gerilim filmi haline getirmişti de, King beğenmemişti.

Michael Jackson‘ın konser provalarından oluşan “This Is It“in DVD’si 26 Ocak 2010’da piyasaya çıkıyor.

Zooey Deschanel ve Natalie Portman aynı projede; “Your Highness“.