1803 – 1870 yılları arasında yaşamış Fransız yazar Prosper Mérimée‘nin 1845 senesinde tamamladığı klasikleşmiş eseri “Carmen“den uyarlanan 2003 çıkışlı başarılı bir İspanyol Sineması örneği olan “Carmen“de Paz Vega ve Leonardo Sbaraglia başrolleri paylaşıyor.Yazar Prospero, yanında kahyasıyla İspanya’ya doğru bir seyahate çıkar. Yolda gördüğü bir adamla yiyeceğini paylaşan yazar, kahyasının onaylamadığı bu davranışını daha da ileri götürerek, adının Jose olduğunu öğrendiği genç adamla muhabbet etmeye başlar.Yoluna devam eden yazar, kahyasıyla birlikte İspanya sokaklarını arşınlar. Tekinsiz sokaklarda büyüleyici bir güzelliğe sahip olan çingene kızı Carmen ile tanışan yazar Prospero, tuhaf bir tesadğf sonucu tekrar Jose ile karşılaşır ve genç adamın Carmen ile ilgili hikayesini diinlemeye başlar.

Askerliğini er olarak yapan Jose, fabrikada iki kadın arasında çıkan kavgaya müdahale etmek için olay yerine gelir. Kavgayı çıkaran, Jose’un bir süre önce görüp de aşık olduğu çingene kızı Carmen’den başkası değildir.Bir kadını yaralayan Carmen, Jose ile karşılaştığında aklına geelen ilk düşünce cazibesini kullanmak olur.Jose’un zayıflığından yararlanan genç kız, askerlerin elinden kurtulmayı başarır. Lakin bu durum, genç er Jose’a pahalıya patlayacaktır. Carmen’in kaçmasına yardım ettiği anlaşılan Jose, hapis cezası almış, rütbe hayali de suya düşmüştür.Ancak çok geçmeden Carmen, Jose’u kurtarma planıyla birlikte peşi sıra sürüklediği belalı hayatını da genç adama bulaştıracaktır.

Çingene kızı Carmen’e hayır diyemeyen Jose, artık asker değil, kaçak bir hırsızdır. Bataklıktan kurtulamayacağını anlayan Jose, hayatını dolandırıcılık yaparak devam ettirmek zorunda kalacaktır.