javascript web teknolojileri dünyasının vazgeçilmez bir öğesidir diyebiliriz. normalde kullanıcı taraflı çalışan javascript kodları özel bazı durumlarda sunucu tarafında da çalıştırılabiliyor.internette javascript için hazırlanmış bir çok kaynak bulunmakta.javascript referansları her zaman kolayca ulaşabileceğimiz yerde olmalı;
gotapi javascript, css ve javascriptDom kodları için hazırlanmış bir referans sitesi. bir kod içindeki her türlü parametre hakkında her türlü bilgiye detaylı ulaşabilirsiniz. nasıl kullanıldığına dair bilgi de alabilirisiniz. kısacası olması gereken şekilde kapsamlı bir referans.addedbytes.com sitesinde javascript kopya kağıtları bulunmakta. html, xml çağrıları, normal kod ifadeleri hakkında png dosyalar halinde kopya kağıtlarını aynı sayfadan indirebilirsiniz.codepunk sayfasında da javascript ve css kodlarının karşılaştırmalı referansı bulunuyor.

javascript kodlarının birer koleksiyonu olarak dikkati çeken siteler şöyle;
hotscripts in javascript sayfasında tasniflenmiş bir çok konuda betik (script) örneği bulabilirsiniz. sitede diğer dillerle ilgili örnekler de mevcut. (java, c ++, asp vs..)javascriptkit sitesinde bir çok ders, forum, ücretsiz kod örnekleri, demo kullanım örnekleri karşılaştırmalı olarak anlatılıyor.

scripts sitesinde de yine bir çok dil hakkında kod örnekleri bulabilirsiniz. javascriptle ilgili olan sayfasında gruplanmış bir çok örnek bulunuyor.mattkruse sitesinde örneklere daha çok ağırlık verilmiş. çeşitli konularda örnekler var.yahoo’nun kullanıcı arayüzü kütüphanes ni de eklemek gerekir diye düşündüm. yui kütüphanesi ile css kodları da dahil olmak üzere zengin interaktif tarayıcı uygulamaları geliştirebilirsiniz.

javascript araçları açısından incelenebilir bir kaç örnek ise şöyle;
açık kaynak bir firefox eklentisi olan firebug ile javascirpt kodlarını online olarak inceleyebilirsiniz. ayrıca detaylı css kod incelemeleri, html kod incelemeleri, dom inceleme, kodlardaki hataların tespiti yapabilirsiniz.jslint ise online bir araç olarak javascript kodlarındaki hataları bulmamıza yardımcı oluyor.regexpal de benzer bir çevrimiçi araç. javascript kodlarındaki yazım kurallarını kontrol ediyor.javascript dersleri konusunda da bir kaç örnek vermek gerekirse;
jennifermaddensitesinde menüye yüklenmiş örnekler var. açıklamaları ve işleyişi de gösterilmiş.programcı olmayanlar için javascript eğitim dökümanı olarak hazırlanmış kaynak webteacher sitesinde.kapsamlı bir javascript ders kaynağı olabilecek w3schools, kodların yapısını detaylı bir şekilde açıklıyor. çok daha farklı konularda da ders içeriği sağladığını site haritasından görebilirsiniz.en son dhtml ve javascript dökümanlarını bulabileceğiniz bir kaynak olan totaltutorial tasarım bağlantılı diğer konulara da değinmiş.javascript öğrenen kişilerin bilmesi gereken 1o önemli kod örneğini hunlock un ilgili sayfasında bulabilirsiniz.javascript framework’leri ve kütüphaneleri konusunda detaylı bilgi vermek istemiyorum zira, çok fazla kaynak var. isteyenler bildirinin ana referansı olan jasonbartholme sayfasından diğer framework ve kütüphanelere göz atabilirler. ayrıca javascript teknikleri hakkında da detaylı başlıklar var.