bildirgec.org

css hakkında tüm yazılar

Bedava css temalar, neden bedava ?

uzaybiti | 22 March 2011 11:34

Bedava xhtml-css tasarımları var bol miktarda. Ve de bu işin ehli kişiler tarafından yapılmış. Ayrıca bedava… Peki, neden bedava bunlar. Babasının hayrıca kimse bir şey yapmıyor!

youtube ile web tasarım ve programlama öğrenmek

biodiscover | 14 March 2011 17:14

Youtube’da hemen hemen her konuya yönelik o kadar çok video var ki, say say bitmez desek yeridir. bu yazımızda sizlere youtube ile web tasarımı ve programlamayı öğrenebileceğiniz video kaynaklarını paylaşacağım.

1. thenewboston

Birçok web tasarımı ve programlama dilleriyle ilgili öğretici videoları bulunduran kullanıcımızın bu yönüyle Yotube’da çok etkin olduğunu görüyoruz. CSS, Java, PHP, 3Ds Max, Photoshop, Python ve dahasını Youtube’daki sayfasında bulabilirsiniz. (ve dahasını da.)

CSS wrapper’ın konumunu ayaralama

turkuas | 21 February 2011 17:05

merhaba,

küçük bir başlangıç sayfası hazırlıyorum; bölümdeki arkadaşlarımda kullanıyor bu sayfayı. sayfa tasarımını yeniledim birkaç gün önce. eski tasarımda üstte bir başlık yer alıyordu. sayfa boyundan kazanmak için css kullanarak bu başlığı bir wrapper ile düşey olarak sayfamın soluna yerleştirdim.

wrapper’i aşağıdaki gibi biçimlendirdim.

float: left;margin-left: 192 px;

PC’min 1280×1024 çözünürlükteki ekranında sayfayı sorunsuz olarak görüntüleyebiliyorum.

ancak ekran çözünürlüğü değiştikçe sayfa başlığı farklı yerlerde çıkıyor.

8 css3 sitesi keşfedelim

silver530 | 17 February 2011 12:04

1 – css3.com

css3 ‘ün resmi sitesi. css3’ün referans rehberini bulabileceğiniz ve blog tarzında css3 örneklerinin yayınlandığı sade bir site.

css3.com
css3.com

2 – css3please

css3 kodları tarayıcıdan tarayıcıya farklılık göstermektedir. bu site de css3 ile yapılabilecek bir görsellik için hangi tarayıcıda hangi kodun çalıştığını gösteren çok pratik bir site.

css3please
css3please

3 – css3generator

çok hızlı bir şekilde css3 kodu oluşturabileceğiniz son derece kullanışlı bir site. listeden eklemek istediğiniz css3 özelliğini seçdikden sonra piksel ve renkdeğerlerini girmeniz yeterli. her tarayıcı için gerekli kodları site bizim için oluşturuyor.

css3generator
css3generator

Hızlı web uygulamaları oluşturmak için

admin | 10 January 2011 13:08

İnternette çalışacak web uygulamaları yapmak, ya da portalınız için bir çerçeve oluşturmanın zorluğunu hepimiz biliyoruz. Şablonu oluşturursun, jquery bozulur, css’i eklersin, her browserda farklı görünür.

Radsis
Radsis

JQuery tabanlı Zengin Metin Editörleri

KAghast | 24 December 2010 12:34

Web projelerinde kullanıcı tabanlı içerik üretebilmek için gerekli en önemli araçlardan biri yazı alanlarıdır. (textarea)
Kullanıcının kendini daha iyi ifade edebilmesi için de bu yazı alanlarını özelleştirmeniz ve zenginleştirmeniz gerekmektedir. Çünkü kullanıcı bu alanları verimli kullanabilmek için gerekli temel bilgiden yoksun olarak kabul edilir. Zaten hedef kitlenin de böyle bir ön bilgiye sahip olması beklenemez.

İşte bu noktada WYSIWYGprensibine göre geliştirilmiş zengin metin editörleri (RTE – rich text editor) yardımınıza koşar.
Bu zengin metin editörleri; yani RTE’ler, temel olarak HTML etiketi textarea’yı özelleştirir. Javascript destekli olarak bu alan için bir iframe yaratır ve çeşitli ön tanımlı araçlarla size bir metin editörü hazırlar. Böylece kullanıcı gerçek bir metin editörü kullanıyormuş gibi biçimlendirilmiş yazı girebilir.
Artık geliştirilen projelerde JQuery’nin vazgeçilmezliği ortada olunca ben de sizler için güncel popüler JQuery tabanlı metin editörlerini bir araya toplamak istedim. Böylece JQuery destekli projelerinizde başınızı ağrıtmadan kolay ve hızlı bir şekilde metin editörü ekleyebileceksiniz.

MarkitUp

Resmi Web Sitesi | Demo

JQuery Online Test Et

self respect | 26 November 2010 18:15

Bir editöre ihtiyaç duymadan hem CSS,HTML ve JavaScript bir yerde yazıp test edebilir. İstediğiniz gibi çalışıp çalışmadığını kontrol edebilirsiniz.

piotr zalewa tarafından kodu ve oskar krawczyk tarafından tasarlanan JSfiddle
Hızlı kod yazmak isterseniz denemenizi tavsiye edebilirim. Yan tarafta önceden yüklü olması gereken kütüphaneleri seçip işlem yapabiliyorsunuz.

30 adet ilham verici menü tasarımı

dextarus | 25 November 2010 14:17

Menü bir web sitesi için vazgeçilmezdir. Yatay olsun, dikey olsun, minimalist veya sadece düğmelerden oluşsun bir menüde aranan her zaman anlaşılabilir ve ulaşımının kolay olmasıdır.
Bu yazımda ilham veren menüleriyle sitenizi tasarlarken sizlere fikir verebilecek siteleri tanıtacağım.
Cognition

Justdot