Tatilimin tam ortasından selamlar!
Elimde netbook’um ve sahilde bir kafede oturmuş sitemizde sizden gelen “Dön artık!!!” mesajlarına (Doğru), hayran mektuplarına (Yalan) ve “Dönmezsen intihar ederim!!!” tehtidlerinize (Büyük yalan!) dayanamayıp yeni bir yazı yazmak için usb’ye yeni mouse’umu bağladım. Daha doğrusu bağlamaya çalışmam sonucu ürünün netbook’umun usb yapısına ters bir şekilde dizayn edilmiş olduğunu fark ettim. Ne yazık ki yeni mouse’umun “receiver”ının bağlantı butonu yere doğru bakıyordu…

Yukarı ya da aşşağı... Artık bir önemi yok!
Yukarı ya da aşşağı… Artık bir önemi yok!

Bu sayede yeni yazımın konusu kendiliğinden ortaya çıktı. Usb’lerin bağlantı şekillerinin neden tek taraflı olduğunu araştırıp biraz elektronik bilgimle bir devre hazırlamayı düşünürken bu güzel ürüne rastladım.Ürünümüzün ismi Flipper ilk başta akıllara bir dönem TRT televizyonlarında kendini izlettiren harika yunus Flipper‘ı çağrıştırsa da ambleminde kullanılan yunus dışında onunda hiçbir ilgisi yok. İsmini ingilizceden “takla atan” olarak çevirebileceğimiz ürünün aslında yapmış olduğuda usblerinize takla attırabilmek. Yani ismini hak eden bir ürünle karşı karşıyayız.

Evet belki çoğu ürün için aşşağı yukarı bağlantı sorun değil ama notebook'unuza ters bir şekilde resimdeki ürünü takabilir misiniz?
Evet belki çoğu ürün için yukarı aşşağı bağlantı sorun değil ama notebook’unuza ters bir şekilde resimdeki ürünü takabilir misiniz?

Özel patentli devre yapısıyla usb’nizin yuvaya ne yöne doğru takıldığının önemini yitirten bu ürün piyasadaki tüm usb ürünleriyle uyumlu ve zarar vermeden çalışmakta. Ama ne yazık ki usb3 desteğinin olup olmadığına dair bir bilgiyi araştırsam bulamadım. (E-mail attım cevabını bekliyorum gelirse buradan bildireceğim)

Ürünün geniş açıklaması...
Ürünün geniş açıklaması…

Anlatılacak çok da bir özelliği olmayan bu basit ama yararlı ürüne sahip olmak isterseniz biraz daha beklemelisiniz çünkü bu yapıdaki ürünlerin piyasaya sürülmesi biraz zaman alacaktır. Sonuç olarak konsept bir dizayn değil (olsa yazmazdım). Ama “Ben usb ürünler üretiyorum ve bu sistemi ürünlerimde kullanacağım!” derseniz bu adresten patent sahibi Joseph Lai ile pazarlığa girebilir kendi ürünlerinizi Flipper yapısıyla dizayn edebilirsiniz…

Ben mi? Bu arada bende denizin derinliklerine doğru yolculuğa kaldığım yerden devam edeceğim…
Yakında yeniden görüşmek üzere…