bildirgec.org

icat hakkında tüm yazılar

Erkekler Çıkarmak, Kadınlar Giymek İçin Para Öder

soylemedengecemicem | 17 January 2011 10:18

Almanya’da bir güvenlik şirketi tarafından çalışanlara sütyen giyme zorunluluğu getirilmesiyle işçi temsilcileri mahkemeye başvurdu. Peki, geçmişten günümüze neler oldu da kadınlar memeleri üzerindeki hâkimiyetlerini işverenlere kaptırır oldular?

Mary Phelps Jacop göğüs çevresi ve hayal gücü geniş Newyork’lu bir genç kadındır. İngiltere’nin sayılı ailelerinden birine gelin gider. O dönemde kadınlar korselerinin içinde minimum oksijenle hayatlarını sürdürmekteydi.

Kadınlarda görülen bayılmaların sıklığı, o zamanlar kadınların
Kadınlarda görülen bayılmaların sıklığı, o zamanlar kadınların ” histerik” varlıklar olmasına bağlanmış olsa da, günümüzde bunun nefessiz kalmalarının bir sonucu olduğu düşünülmektedir.

En Gerekli İcat; TUVALET KAĞIDI

A D A L I | 26 December 2010 12:09

Tuvalet kağıdı ilk olarak 1300’lü yıllarda Çin’de kullanılmıştır. Kağıtlar devasa boyutlardaydı. Ölçüleri 0,6 m’ye 1 metreydi. Çağdaş tuvalet kağıdını Joseph Gayetty adında bir Amerikalı icat etmiştir. Gayetty ismi unutulmasın diye her parçaya ismini basmıştır. O zamanlar bu kağıda şifalı kağıt denirdi. Çünkü aloe özleri içerirdi. Günümüzde kullanılan rulo kağıdı ise Walter Alcock adında bir İngiliz icat etmiştir. Zengin Romalılar bir ucu tuzlu suya bıtırılmış sünger bir değnek kullanırdı. Denizciler çapa halatının eskimiş tarafını kullanırdı. Hawaililer kurumuş hindistancevizi kabuğu kullanırdı. Britanyalılar soylu değillerse yaprak, çimen ya da saman; soylularsa dantel ya da yün kullanırlardı. Fransızlar taharet musluğu kullanırdı 19. yüzyılın sonlarında Afrika’nın kırsal bölgelerinde yaşayanlar telefon rehberini ve giyim kataloglarını kullanırlardı.

İcat Çıkar Yarışmasında Ödüller Yükseldi

chinar | 17 December 2010 12:50

Akıl Fikir Yarışması
Akıl Fikir Yarışması

Finans sektörüne ilgi duyanların yenilikçi ve yaratıcı yönlerini ortaya koyabilecekleri geleneksel “TEB Akıl Fikir Yarışması” isimli inovasyon yarışmasının 4.’sü başladı. Fikrinize ödüllendiren bu yarışmada ödüller ise oldukça iddialı.
Biriniciye 15.000 TL ödül.
İkinciye 7.500 TL ödül.
Üçüncüye 5.000 TL ödül

Ayrıca, yeni Öğrenci ve mezun kategori birincisine Bahçeşehir Üniversitesinden MBA bursu.
Son katılım 31 Aralık 2010.
Yarışma konusu?
Kişilerin bankacılık ve finans sektörüne yönelik yaratıcı fikir ve projelerini hayata geçirme fırsatı bulabilecekleri bir inovasyon yarışmasıdır.
Yarışmaya kimler katılabilir?
Üniversitelerin tüm bölümlerinden öğrenciler, en fazla 5 yıl deneyimli profesyoneller ve TEB müşlerileri yarışmaya katılabilir. Eğer fikriniz varsa belki ödülü siz kazanabilirsiniz? Yarışmaya icat çıkar web sitesi üzerinden katılabilirsiniz.
Yarışma Jurileri
Yavuz Canevi – TEB Yönetim Kurulu Başkanı
Varol Civil – TEB Genel Müdürü
Baybars Altuntaş Deulcom International – CEO
Berna Ülman Visa Türkiye Genel Müdürü
Gamze Cizreli BigChefs – Yönetim Kurulu Başkanı
Günseli Özen Ocakoğlu – Marketing Türkiye Genel Yayın Yönetmeni
Hüseyin Erkan – İMKB Başkanı
Nevzat Aydın – Yemeksepeti Genel Müdürü
Oğuz Karamuk – Sabah – Ekonomi Yazarı

Bilgisayarı ben de icat etmiş olabilirim.

thomasguven | 21 September 2010 13:01

Bu işte birilerinin parmağı var. Belki de bizim

invention1
invention1

Bilgisayarı kim icat etti?

Bu sadece tek bir cevabı olan basit bir soru değil, Gerçek cevap her bir parçasının icat olarak değerlendirebileceği bir bilgisayar bütününün sadece bir mucidi olacak diye düşünmüyor olmamızdır herhalde.

invention3
invention3

Aşağıda gösterilen liste bilgisayar tarihinde kilometre taşı olmuş kişisel bilgisayarların tarihinin
olduğu bir konsantre. (ama tabiki tamamı değil)

Flipper usb’lerinize takla attırıyor!!!

Beacool | 15 July 2010 15:27

Tatilimin tam ortasından selamlar!

Elimde netbook’um ve sahilde bir kafede oturmuş sitemizde sizden gelen “Dön artık!!!” mesajlarına (Doğru), hayran mektuplarına (Yalan) ve “Dönmezsen intihar ederim!!!” tehtidlerinize (Büyük yalan!) dayanamayıp yeni bir yazı yazmak için usb’ye yeni mouse’umu bağladım. Daha doğrusu bağlamaya çalışmam sonucu ürünün netbook’umun usb yapısına ters bir şekilde dizayn edilmiş olduğunu fark ettim. Ne yazık ki yeni mouse’umun “receiver”ının bağlantı butonu yere doğru bakıyordu…

Yukarı ya da aşşağı... Artık bir önemi yok!
Yukarı ya da aşşağı… Artık bir önemi yok!

Bu sayede yeni yazımın konusu kendiliğinden ortaya çıktı. Usb’lerin bağlantı şekillerinin neden tek taraflı olduğunu araştırıp biraz elektronik bilgimle bir devre hazırlamayı düşünürken bu güzel ürüne rastladım.

Ürünümüzün ismi Flipper ilk başta akıllara bir dönem TRT televizyonlarında kendini izlettiren harika yunus Flipper‘ı çağrıştırsa da ambleminde kullanılan yunus dışında onunda hiçbir ilgisi yok. İsmini ingilizceden “takla atan” olarak çevirebileceğimiz ürünün aslında yapmış olduğuda usblerinize takla attırabilmek. Yani ismini hak eden bir ürünle karşı karşıyayız.

Yeni İcat Otomatik Diş Macunu Sıkacağı

mrangel1976 | 22 February 2010 10:27

SORU VE CEVAPLARLA TOUCH AND BRUSH

Touch N Brush nedir?
Touch N Brush, bir çok faydası bulunan bir diş macunu dispenseridir.

Nerede kullanılır?
Dişimizi fırçaladığımız her alanda rahatlıkla kullanılabilir.

Nasıl monte edeceğim?
Ürün 2 adet vakumlu tutacak sayesinde düz olan heryere rahatlıkla monte edilebilir. Montesi esnasında duvar delme gibi zahmetli işlemlere de gerek kalmaz. Sadece düz zemine ittirerek tutturmanız yeterli. Bu düz zemin; ayna,cam ahşap fayans,duvar vs. heryer olabilir.

Diş Macunu nasıl ürüne takılır?
Ürünü monte ettikten sonra diş macununuzu her ne boy veya her ne türde olursa olsun vakum mekanizmasına sadece ittirerek takabilirisiniz

Küçük şeyler…

Beacool | 19 February 2010 09:41

Fazla uzatmadan konuya girmek istiyorum, zira anlatacak çok bir şeyi olmayan ama çok yararlı bir yenilikle karşılaştım. Conor Klein adlı şahsın tasarladığı bu zamazingo elektrikte kalan ve bu yüzden küresel ısınmaya ciddi katkıları olan cep telefonlarının etkilerini yok etmek için tasarlanmış. Cihaz şarja koyduğunuz aletin şarjı dolduğunda kendi kendine kablosunu sökerek tasarruf sağlıyor. Siz çevreci takımından değilsenizse bile telefonunuzun pilini korumak ve fazladan elektrik ödenmesini engellemek için bu zamazingoyu alabilirsiniz.

Kim örümcek adam olmak ister?

Beacool | 18 February 2010 14:25

Kabul edelim bir çoğumuz çocukken bir süper kahramanı çok sevmiştir. Şahsen benimde olmak istediğim kahramanlar oldu. Lakin dünya geneline bakarsak örümcek adam olmak isteyenler diğerlerine oranla daha fazla..

Bumu yani?
Bumu yani?

Bu arkadaşımızda küçüklüğünden kalma bir istekle bu zamazingoyu üretmiş. Onunla tabiri caizse “düz duvara tırmanıyor” hem de fındıksız, cevizsiz, macuna gerek kalmadan. Hep dediğim gibi icatlar bazen üretim amacı dışı kullanılır. Bu da bu şekilde iki ürünün birleşiminden türetilmiş. Elektrik süpürgesinin çekiciliği (?) ve bazı halıların altında olan ve ülkemizde kaydırmaz diye satılan lastik. Aslında biraz uğraşla bunu sizde yapabilirsiniz.

Gitarda Akord Bozulmasına Son

d o g u h a n | 24 January 2010 00:27

Gitar çalanların en büyük dertlerinden biri sık sık gitar akordunun bozulması olmuştur. Teknoloji sayesinde bu duruma bir çözüm üretildi. Evertune adlı gitarda akord bozulduğunda bunu gitarın kendisi düzeltebiliyor. Evertune tellerdeki gerilimi bir çeşit sensör ile ölçerek herhangi bozulma olduğunda gitarda bulunan bir mekanizma sayesinde otomatik olarak akord ayarlamasını yapabilmekte.